UiB-studie avviser sammenheng mellom epidural ved fødsel og utvikling av autisme
17.8.2022 12:32:10 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

Forskere ved UiB har i samarbeid med forskere i England, Finland, Sverige og USA publisert en artikkel der man ved hjelp av nordiske registre og bedre statistiske metoder viser at det er ingen tegn til at barnet utvikler verken autisme eller ADHD når mor får epidural under fødsel.
Den amerikanske studien som hevdet det motsatte ble publisert i 2020 i det ledende medisinske tidsskriftet Jama Pediatrics (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33044486/). I artikkelen ble det spekulert i om bruk av fødeepidural kunne føre til såkalt autismespekterforstyrrelser hos barnet. Forståelig nok var dette funnet kontroversielt gitt sine mulige kliniske implikasjoner, og studien mottok kraftig kritikk fra medisinske foreninger. Førsteforfatter i den nye UiB-studien, Tor-Arne Hegvik, sier det var flere svakheter ved den amerikanske studien.
– Et hovedpoeng var at studien ikke tok godt nok hensyn til konfundering (også kjent som effektforveksling), altså at det kunne være utenforliggende forhold som både førte til økt risiko for epiduraleksponering og økt risiko for at barnet utviklet autismespekterforstyrrelse, sier Hegvik.
Forskerne viser også at den amerikanske studien fra 2020 ikke tok godt nok hensyn til konfundering fra familiære faktorer. I den publiserte studien har forskerne brukt informasjon fra nesten 4,7 millioner fødsler og såkalte søsken-kontroller der man sammenligner personer som har fått epidural med ikke-eksponerte søsken som deler gener og oppvekstmiljø.
Studiens hovedkonklusjon er at kvinner som skal føde (eller har født) ikke behøver å bekymre seg for at eventuell epidural smertelindring ved fødsel kan føre til at barnet senere utvikler autisme eller ADHD.
Klikk her for å lese hele artikkelen:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002937822006500?fbclid=IwAR3In5npakDtoHN67lb2IpyWenwSPjVMHM8ARsuKbCcQDUXkt7oYoqYqP5M
Nøkkelord
Kontakter
Tor-Arne Hegvik
Institutt for biomedisin, Universitetet i Bergen
Mobil: 48 27 72 01
Tor-Arne.Hegvik@uib.no
Bilder


Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
«Odontologen» i Bergen reduserer driften midlertidig25.2.2026 13:43:58 CET | Pressemelding
Det medisinske fakultet ved UiB har besluttet å redusere klinikkdriften midlertidig ved Institutt for klinisk odontologi etter at det er avdekket et avvik i vannkvaliteten.
Eksperter fra UiB: Russlands angrep på Ukraina24.2.2026 12:51:36 CET | Pressemelding
For fire år siden gikk Russland til et fullskala angrep på Ukraina. Her har vi samlet en oversikt over en rekke fagfolk fra Universitetet i Bergen som kan belyse ulike aspekter ved krigen.
UiB skiller seg ut med høyt campusoppmøte13.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Studenter ved Universitetet i Bergen (UiB) er i langt større grad til stede på campus enn studenter nasjonalt. Det viser resultatene fra Studiebarometeret 2025, der hele 88 prosent av UiB-studentene svarer at de møter på campus tre dager i uken eller mer. Nær halvparten, 47 prosent, er på campus fem dager i uken.
Ti år med Språksamlingene: UiB løfter norsk språk for hele landet12.2.2026 09:24:01 CET | Presseinvitasjon
Språksamlingene feirer ti år ved Universitetet i Bergen. I løpet av dette tiåret har fagmiljøet løftet fram dialekter, stedsnavn og norsk fagspråk – og gjort dem tilgjengelige for hele landet gjennom digitale språkressurser.
Eksperter på strafferett fra UiB6.2.2026 10:39:08 CET | Pressemelding
Disse forskerne kan uttale seg om problemstillinger knyttet til strafferett. Finn kontaktinformasjon og tema under.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
