TV 2 viser «Magnus Carlsen Chess Tour»

Den norske sjakkstjernen Magnus Carlsen er klar med et splitter nytt nettbasert konsept, der premiepotten på over 10 millioner kroner er uten sidestykke for en sjakkturnering arrangert på nett.
Touren startet i april med historiske «Magnus Carlsen Invitational», og det gjenstår nå fire turneringer. I «Magnus Carlsen Chess Tour» konkurrerer verdens beste sjakkspillere i hurtigsjakk, der hver spiller starter med 15 minutter på klokka.
«Magnus Carlsen Chess Tour» sendes på TV 2 Sport 2 og TV 2 Sumo, der datoene er som følger:
Rapid Challenge 19. mai - 3. juni
Online Chess Masters 20. juni - 5. juli
Legends of Chess 21. juli - 5. august
Tour Final 9. august - 20. august
Carlsen-leiren presenterer planene for turneringen på en pressekonferanse i dag kl. 13.00.
- En attraktiv og populær rettighet
TV 2 har i flere år satset på sjakk, og sportsredaktør Vegard Jansen Hagen er glad for at kanalen har sikret rettighetene til sommerens superturnering.
- Sjakk er en attraktiv og populær rettighet, og Magnus Carlsen har klare tanker om hvordan han vil stimulere interessen ytterligere. Det er en spennende utvikling vi er svært glade over å få være med på, sier Jansen Hagen.
Han legger til:
- I en krevende tid for alle som satser på live sport har sjakk funnet et format som utvilsomt fungerer og som gir gode seertall. Vi har satset målbevisst på sjakk noen år nå og gleder oss over nye rettigheter som vil løfte oss ytterligere.
Lynsjakk 15.- 17.mai
Også førstkommende helg kan du se Magnus Carlsen i aksjon på TV 2, der han deltar i lynsjakk-turneringen «The Steinitz Memorial». Alle deltakerne skal møte hverandre to ganger, og Carlsen møter russiske Peter Svidler i første runde.
Turneringen ser du på TV 2 Sport 2 og TV 2 Sumo.
Kontakter
Siril Vatne MelingPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Petter i fengsel, Heksejakt, Hjerteslag, Gullruten, Skal vi danse, Sommerhytta
Bilder
Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Showtime er TV 2s nye underholdningsprogram – her er dommerne!18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Kurt Nilsen, Henriette Steenstrup, Bård Ylvisåker og Alexandra Joner blir dommere i TV 2s nye underholdningsprogram «Showtime – Scenen er din». Innspillingen starter i slutten av januar.
Slik sendes Norges kamper i fotball-VM16.12.2025 14:45:00 CET | Pressemelding
NRK og TV 2 deler nok en gang rettighetene når de norske fotballherrene skal spille i et VM-sluttspill for første gang på 28 år. Her er fordelingen av kampene.
Våren på TV 2: Gjensyn med millionsuksesser, mer aktualitet og fotball-VM i sikte9.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Etter et 2025 med flere millionsuksesser, deriblant «Nepobaby» som satte nye dramarekorder, lover TV 2-sjefredaktør og administrerende direktør Olav T. Sandnes en vår fylt med variert underholdning, store sportsøyeblikk og nyheter døgnet rundt. Ett av høydepunktene i vår er realitysuksessen «Spillet», som er tilbake med ny kjendissesong – der Birgit Skarstein, Stian Blipp og Aylar Lie er blant spillerne.
PRIV. TIL RED.: Digital visning av TV 2s vårslipp 9. desember9.12.2025 08:00:00 CET | Presseinvitasjon
I dag arrangerer TV 2 sitt vårslipp for våren 2026. Media gis også muligheten til å følge presentasjonen digitalt.
«Boksen» er tilbake i helt ny utgave8.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
– Sesong 2 er noe av det beste jeg har vært med på å lage, sier programleder Mads Hansen om den nye sesongen av «Boksen», som kommer på TV 2 Play og TV 2 Direkte i februar. Her er de nye deltakerne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

