Tryggere på rv. 3
6.1.2023 09:14:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Siden anleggsstart sensommeren 2022 har hastigheten gjennom anleggsområdet i forbindelse med ny rv. 3 Tunna bru vært for høy. Spesielt tungtransporten har kjørt vesentlig fortere enn skiltet hastighet på stedet tillater. Gjennom anleggsområdet er det strekninger med både 50 km/t og 70 km/ t.
-Hastigheten er skiltet ned grunnet mye av- og påkjøring av anleggstrafikk på rv. 3. Vi kjører lastebiler og andre anleggsmaskiner til og fra anleggsområdet. Da må vi naturligvis bruke rv. 3, sier byggeleder Stig Johansen i Statens vegvesen.
Sjikane og 30 km/t i sørgående
-Nå har entreprenør Johs. Syltern AS bygget en sjikane i sørgående retning. Denne får skiltet hastighet 30 km/t. Sjikanens funksjon blir å tvinge hastigheten ned gjennom området der det er av- og påkjøring inn til anlegget i nord. Sjikanen er asfaltert og tilpasset modulvogntog, sier Johansen. Sjikanen blir tatt i bruk i løpet av uke 3.
Har advart og bedt om forståelse
-Tre ganger har vi gått ut med informasjon og bedt om forståelse fra trafikantene. Vi har også bedt om at skilting skal respekteres uten at dette har ført til nevneverdig bedring. Vi har god og tett dialog med Norges Lastebileierforbund slik at informasjonen når lastebilnæringen. Før jul var vi ute på befaring sammen med politiet. Mens vi sto der dundret trafikken forbi, noen bremset kraftig da de oppdaget den uniformerte politibilen, sier Johansen
Budskapet i etterkant av befaringen var den samme. Respekter skiltingen, kjør forsiktig og ta hensyn til de som jobber langs vegen. Vi vil alle hjem på ettermiddagen. Politiet på sin side var overrasket over hastighetsnivået, antall innrapporterte hendelser og varslet økt kontrollvirksomhet. En drøy uke senere holdt UP fartskontroll. Etter halvannen time kunne politiet oppsummere med ett førerkortbeslag og flere forenklede forelegg, alle som følge av for høy hastighet.
-Nå blir det slik at vi tar i bruk sjikanen som vil tvinge ned hastigheten. Her må du bremse ned for å komme gjennom. Vi skulle gjerne sluppet å bygge denne, men vi ser ingen annen utvei, sier Johansen.
Sjikanen er bygget i sørgående retning grunnet stigningsforholdene. Nordgående trafikk, som kjører i oppoverbakke slipper sjikanen.
Lysregulering sør i anleggsområdet
Fra samme uke, altså uke 3, blir det mobil lysregulering i sørenden av prosjektet, i området der nye Tunna bru skal bygges. -Vi setter opp lysregulering da det vil være behov for å stenge ett eller begge felt i kortere perioder mens vi sprenger fjell, sier Johansen.
Nøkkelord
Kontakter
Stig JohansenByggelederStatens vegvesen/ Utbygging Sørøst
Tel:970 67 709stig_johansen@vegvesen.noBilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger Brevik bru i tre helger1.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal utføre nødvendig vedlikehold på rv. 354 Brevik bru. Det betyr at brua blir stengt tre helger i august.
18 trafikkdrepte i juli – åtte på motorsykkel1.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
70 personer har mistet livet i trafikken så langt i år. Det er åtte mer enn på samme tid i fjor. Nesten halvparten av dødsfallene i juli var MC-relaterte.
Nå blir det ny asfalt på E8 i Tromsø30.7.2026 13:48:13 CEST | Pressemelding
På grunn av høy slitasje må Statens vegvesen ta en utvidet runde med asfaltering på E8 i Tromsø. Vegvesenet anbefaler folk å planlegge kjøreturen.
Forventer lange køer på E18 mot Oslo kommende helg28.7.2026 13:29:57 CEST | Pressemelding
Broelementer skal løftes på plass i Fornebukrysset. Det gir innsnevringer og køer på E18 fra fredag kveld 31. juli til søndag 3. august.
Oppgraderer holdeplasser ved Sinsenkrysset27.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal snart i gang med å oppgradere seks bussholdeplasser rundt Sinsenkrysset i Oslo. Arbeidet starter 3. august og skal etter planen ferdigstilles i oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

