Trygg Trafikk: Følg med på veien i langhelgen
20.5.2020 07:00:00 CEST | Trygg Trafikk | Pressemelding

- Uoppmerksomhet er en faktor i rundt 30 prosent av alle ulykker på norske veier. Hvis du kjører i 80 km/t og tar blikket av veien i fem sekunder har du beveget deg 110 meter i mellomtiden. Det viser hvor farlig det er å ikke følge med,sier Bård Morten Johansen, seniorrådgiver i Trygg Trafikk.
Nærmere 8 av 10 – 76 prosent – mener uoppmerksomhet utgjør den største risikoen i trafikken. Det viser en landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Kantar på oppdrag fra Trygg Trafikk.
– Ha fokus på kjøringen!
Til sammenligning mener 7 av 10 – 74 prosent – at det er kjøring i ruspåvirket tilstand som utgjør den største risikofaktoren, og kun 3 av 10 mener det er dårlige veier.
Likevel viser det seg at norske bilister er opptatt av mye annet mens de kjører bil – og at 1 av 4 sjekker SMSer bak rattet.
– Vi må regne med at det også i år blir mer trafikk på veien i forbindelse med langhelgen. Når vi klarer å legge fra oss mobilen i møter eller på skolen, så må vi klare det også når vi kjører bil. I bilen risikerer du livet ditt hvis du velger mobilen framfor veien, sier Johansen.
Dette gjør vi mens vi kjører
Ifølge undersøkelsen bruker over halvparten – 55 prosent – GPS eller kart-app når de er sjåfør, enten hver gang eller en gang iblant. Nesten like mange – 52 prosent – sier at de bytter musikk, radiokanal eller podcast.
– Å se bort fra veien er som å kjøre i blinde. Du kan aldri være trygg på at det ikke skjer noe i veibanen foran deg. Det er viktig at vi konsentrerer oss om kjøringen og trafikken, og derfor oppfordrer vi folk til å legge bort mobil eller andre distraksjonsmomenter, og kun følge med på veien, avslutter Johansen.
Trygg Trafikk sine tre tips for en tryggere helgetur:
- Ta pauser. Ikke kjør langt uten pause, da blir du fort uoppmerksom og trøtt. Pauser bidrar også til holde stemningen oppe i bilen selv på lange turer!
- Dropp mobilen. Mobilen må ta en del av skylden for at hver tredje ulykke skyldes uoppmerksomhet.
- Hold deg edru. Unngå alkohol kvelden før avreise. Alkohol forstyrrer søvnkvaliteten, og bidrar til at du lettere blir trøtt og uoppmerksom under bilturen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Morten JohansenSeniorrådgiver
Tel:91 33 70 46johansen@tryggtrafikk.noIngrid TrømborgKommunikasjonssjef
Tel:995 52 155tromborg@tryggtrafikk.noBilder

Om Trygg Trafikk
Trygg Trafikk jobber for at færrest mulig skal omkomme eller bli hardt skadd i trafikken. Vi er tilstede i alle landets fylker. Trygg Trafikk er både samarbeidspartner og pådriver overfor myndigheter og bedrifter. Vi er også et bindeledd mellom frivillige aktører og myndigheter.
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Stadig flere barn sitter bakovervendt i bilen28.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Flere enn noen gang sikrer de minste barna bakovervendt i bilen. 7 av 10 barn i alderen 1–4 år sitter nå bakover. Aller flinkest er foresatte i de 3 nordligste fylkene.
Edelmot-skaperne designet årets refleks: handler om å bli sett3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Å bli sett er et viktig tema i den populære bokserien Edelmot. Nå har skaperne Victor Sotberg og Odin Helgheim designet årets refleks for Trygg Trafikk.
I sommer har 41 trafikanter mistet livet1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I løpet av sommermånedene juni–august omkom 41 personer i trafikken. Det er en nedgang fra 46 i samme periode i fjor.
Advarer mot elsparkesykler langs skoleveien19.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elsparkesykler har gjort skoleveien mer uoversiktlig og utrygg. – De minste barna er særlig utsatt når vinglete elsparkesyklister kommer susende på gangveien, mener Trygg Trafikk.
Selvkjørende biler: Er vi klar for å slippe rattet?11.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
EU-systemet er under stort press om å godkjenne såkalt selvkjørende biler på europeiske veier. – Ny teknologi har potensial til å redde mange liv i trafikken, men den er fortsatt umoden, mener Trygg Trafikk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
