True crime-serien «Seriemorderen i Orkdal» kommer på TV 2

Historien om seriedrapene i Orkdal preget nyhetene over hele verden tidlig på 1980 tallet. I tiårene etter rettsaken har det nærmest vært stille rundt saken, og svært mange mennesker kjenner ikke til den.
- TV 2 satser knallhardt på krim, og er ledende på krim, med «Åsted Norge». I fjor fikk «Åsted Norge»-redaksjonen en unik tilgang til etterforskningsdokumentene som ledet opp til seriedrapsdommen mot Arnfinn Nesset. Dokumentene forteller en utrolig og facinerende historie, som vi mener det norske folk fortjener å få innblikk i. Resutatet er en ny høykvalitets truecrime-serie fra TV 2, sier Kathrine Haldorsen, programredaktør i TV 2.
I 1983 ble sykehjemsbestyrer Arnfinn Nesset dømt for å ha drept 22 pasienter med det åndedrettslammende medikamentet Curacit på Orkdal syke- og aldershjem.
Da Nesset-saken ble rullet opp på starten av 80-tallet var det ingen som kunne tro at Arnfinn Nesset hadde begått drap. Han var en velrespektert mann i Orkdal, en familiemann og bestyrer på Orkdal syke- og aldershjem. Men i løpet av etterforskningen og 967 timer med politiavhør tilsto han 30 drap.
I retten trakk han tilståelsene og hevdet sin uskyld. Han sa at politiet presset han i avhør.
Krimjournalist Jens Christian Nørve tar med seg tidligere Kripos-etterforsker Asbjørn Hansen for å se nærmere på denne unike drapssaken i håp om å komme til bunns i gåten Nesset.
- Dette er en av de største kriminalsakene i Norge i nyere tid, men mange vet lite om hva som skjedde i Orkdal. Jeg ble overrasket over at seriedrapene nesten ikke har vært omtalt siden dommen falt i 1983, sier Jens Christian Nørve.
Nørve og Hansen har fått tilgang til alle politiavhørene.
- Vi har fått et unikt innblikk i politiets etterforskning og hva som lå til grunn for dommen mot Arnfinn Nesset. Vi har blant annet møtt dem som jobbet sammen med Nesset, politifolkene som etterforsket han og en av forsvarerne, sier Jens Christian Nørve.
Kontakter
Katrine WergelandPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Skavlan, Gutta på tur, Brente minner, Vårt lille land og værprofiler.
Bilder

Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Ny julekalender på TV 2 skal styres fra bakrommet15.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
De 25 deltagerne aner ikke hvem som styrer spillet i TV 2 sin humoristiske julekalender «Rampenissen».
Dobbel million-suksess for «Norges dummeste»8.9.2025 12:46:19 CEST | Pressemelding
«Norges dummeste» gjør det igjen! Nå har høstens to første episoder av serien passert én million seere. I tillegg har hele 627.000 seere fått med seg premieren av årets «Forræder».
Ny sesong av «Hver gang vi møtes» – her er artistene4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Espen Lind, Marit Larsen, Herborg Kråkevik, Synne Vo, Musti, André Jensen (Hagle) og duoen Marcus og Martinus – er artistene TV 2 følger i den 16. sesongen av «Hver gang vi møtes».
Presseinvitasjon: Statsministerduell på Chateau Neuf 7. september2.9.2025 11:53:30 CEST | Pressemelding
Pressen inviteres til å følge den TV 2-sendte statsministerduellen fra Chateau Neuf på søndag.
Presseinvitasjon: Partilederdebatt fra Carls i Oslo 31. august26.8.2025 09:11:11 CEST | Pressemelding
Pressen inviteres til å følge den TV 2-sendte partilederdebatten fra Carls søndag 31. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom