Tre leverandører er fortsatt med i kampen om å bygge indrefileten på E6 Helgeland
19.5.2022 13:39:55 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Det var solid interesse for å få bygge de to trassene i prosjektet, med fem leverandører som ønsket å delta i konkurransen. De fem leverandørene var Aldesa Construcciones S.A, Bertelsen & Garpestad AS, Hæhre Entreprenør AS, Johs. J. Syltern AS og Risa AS.
– Det har vært en jevn og utfordrende konkurranse. Alle leverandørene er kvalifisert for å gjøre jobben, men vi har valgt å gå videre med de tre som vi anser som best kvalifisert, sier prosjektleder for E6 Helgeland, Bård Nyland
De tre leverandørene som er med videre i konkurransen er:
- Bertelsen & Garpestad AS
- Hæhre Entreprenør AS
- Johs. J. Syltern AS
Kontrakten det skal konkurreres om er en totalentreprise, og konkurransen vil bli gjennomført med forhandlinger. Avklaringsgrunnlaget ble sendt ut 18. mai, og fristen for å levere første tilbud er 19. august. Frist for å levere endelig tilbud er satt til 14. oktober.
– Vi har stor tro på at vi får et godt sluttresultat i konkurransen, og blir stående igjen med den beste leverandøren til slutt. Samtidig ønsker vi å takke Aldesa Construcciones S.A og Risa AS for deres deltakelse i konkurransen, avslutter prosjektleder for E6 Helgeland, Bård Nyland.
Ligger an til rask og effektiv utbygging
Arbeidene omfatter prosjektering og bygging av omkring 9,6 kilometer ny E6, med fartsgrense 90 km/t på strekningen Trøndelag grense-Majahaugen og Flyum-Kappfjellia. Ny veglinje går stort sett i lett terreng utenfor eksisterende E6.
I tillegg skal strekningen Kappfjellia-Lille Majavatn klargjøres for 90 km/t. Det er sanering av avkjørsler, bygging av sideveger, samt noe bearbeiding av sideterreng som skal utføres på denne strekningen.
– Her ligger det an til en rask og effektiv utbygging fordi det meste av vegen ligger i jomfruelig terreng uten større utfordringer. På Helgeland har vi god erfaring med å utvikle og gjennomføre våre kontrakter i tett samspill med entreprenørene. Det sier prosjektleder for E6 Helgeland, Bård Nyland.
Statens vegvesen har beregnet totalkostnaden til drøyt 550 millioner kroner (2022-kr) for de to parsellene.
Nesten bare 90 sone
Når de siste to strekningene står ferdig har Statens vegvesen siden oppstarten i 2015 bygd og utbedret 142 kilometer ny vei gjennom Helgeland. Av dette vil hele 120 kilometer være 90 sone. E6 fra Nordland grense til nord på Saltfjellet vil da med få unntak ha gjennomgående god eller høy standard. Totalt vil det bli brukt 9,5 milliarder kroner på E6 Helgeland, fra Saltfjellet til Trøndelag grense.
Nøkkelord
Kontakter
Bård NylandProsjektleder Statens vegvesen Utbygging
Tel:95242741baard.nyland@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Skredsikringen på E6 i Rosten tar lengre tid enn planlagt15.9.2026 12:42:31 CEST | Pressemelding
Den siste delen av skredsikringen på E6 i Rosten sør for Dombås tar lengre tid enn planlagt. Monteringen av fanggjerdene vil fortsette i oktober, og kan vare til november.
Brannøving i E16 Vangstunnelen15.9.2026 10:36:56 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har brannøving i Vangstunnelen på Voss tysdag 22. september.
Statens vegvesen ryddar opp etter Noregs største anleggskonkurs14.9.2026 13:45:00 CEST | Pressemelding
Noregs største konkurs i anleggsbransjen har skapt ein krevjande situasjon for Statens vegvesen. Tiltak er no på plass for å dempa verknadene av konkursen.
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
