Tre kandidatar aktuelle som ny biskop i Bjørgvin

Halvor Nordhaug har gått av som biskop i Bjørgvin bispedøme og vorte pensjonist. 6. desember vart seks kandidatar presentert til å overta som biskop.
Etter den rådgjevande røystinga står følgjande kandidatar igjen:
- Kjersti Gautestad Norheim, sokneprest i Birkeland menighet
- Ragnhild Jepsen, domprost i Nidaros
- Sunniva Gylver, sokneprest i Fagerborg menighet
Gudmund Waaler, Stephanie Dietrich og Nils Terje Lunde var også nominert, men dei fekk ikkje tilstrekkeleg oppslutning i røystinga til å vere med i den vidare prosessen.
Desse deltok i røystinga
Den rådgjevande røystinga er ein del av prosessen med å tilsetje ny biskop. Til saman har 353 røysteføre instansar og tilsette sett opp inntil tre namn i prioritert rekkefølgje. 45 røyster hadde eitt eller to namn. Dette gjev oppslutning på 70 %.
Dei røysteføre er: Sokneråd i Bjørgvin, ungdomsrådet, vigsla kyrkjeleg tilsette i bispedømet. I tillegg har prostar i andre bispedøme, ungdomsrepresentantar til Kyrkjemøtet og representantar frå teologiske utdanningsinstitusjonar røysterett.
Røysteperioden var frå 5. desember til 5. januar.
Dette er resultatet
Vekting av stemmene med utgangspunkt i fordeling av 100 «poeng», gir dette resultatet:
Namn | Stemmer |
Kjersti Gautestad Norheim | 23,84 % |
Ragnhild Jepsen | 21,83 % |
Sunniva Gylver | 21,57 % |
Gudmund Waaler | 15,40 % |
Stephanie Dietrich |
10,09 % |
Nils Terje Lunde | 7,28 % |
Last ned fullstendig oversikt over stemmene her.
Førstestemmer har vekting lik 1, andrestemmer lik 2/3 og tredjestemmer lik 1/3. For å sikre lokal innverknad i prosessen teller stemmer frå sokneråd og ungdomsrådet 1/3, prestar og andre i vigsla stillingar i bispedømet 1/3 og nasjonale stemmer teller 1/3.
Vidare prosess
I neste runde skal bispedømerådet i Bjørgvin gje si tilråding, og biskopane vil gje tilråding med grunngjeving til Kyrkjerådet. Dette vil verte offentleggjort 20. januar. Etter dette vil dei tre kandidatane verte intervjua av Kyrkjerådet sitt arbeidsutval.
Det er Kyrkjerådet som tilset ny biskop, ut i frå ei heilskapleg vurdering. Den rådgjevande røystinga, bispedømerådet si tilråding, biskopane sine tilrådingar og individuelle intervju med kandidatane dannar til saman grunnlaget for vedtaket til Kyrkjerådet.
Kyrkjerådet vedtek tilsetjing av ny biskop i Bjørgvin på sitt møte i Bergen, 9.–10. februar 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholRådgiver i Kirkerådet
Tel:98801428ak547@kirken.noEmil EngesetKommunikasjonsdirektør (konst.)
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder




Lenker
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Den norske kyrkja seier unnskyld til skeive16.10.2025 15:43:38 CEST | Pressemelding
I dag sa Olav Fykse Tveit, den leiande biskopen, unnskyld for skam, smerte og skade som Den norske kyrkja har påført skeive. Han uttrykte sa samtidig takk til alle som hadde bidrege til endring.
Forutsigbar finansiering av folkekirken bygger fellesskap15.10.2025 10:42:26 CEST | Pressemelding
– En forutsigbar finansiering av folkekirken bygger fellesskap over hele landet. Det er et viktig premiss for budsjettforhandlingene på Stortinget, sier kirkerådsleder Harald Hegstad.
Presseinvitasjon: Den norske kirke vil si unnskyld til skeive30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Den norske kirke inviterer til London Pub 16. oktober. Der vil preses Olav Fykse Tveit på vegne av Bispemøtet i Den norske kirke vil si unnskyld til skeive. Etterpå er det gudstjeneste i Oslo domkirke. Pressen er invitert til både London Pub og Oslo domkirke, og bes melde seg på til ak547@kirken.no før 15. oktober kl. 12.00.
Over 200 ungdommer i kirkesommerjobb22.9.2025 08:35:00 CEST | Pressemelding
I sommer hadde flere hundre ungdommer sommerjobb i Den norske kirke. – Fin sommerjobb der fokuset går bort fra penger, men heller på medmennesker, forteller en av ungdommene.
Stig Lægdene er ny biskop i Nord-Hålogaland18.9.2025 19:15:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet har tilsatt Stig Lægdene som ny biskop i Nord-Hålogaland bispedømme. Han kommer fra stillingen som domprost i Tromsø. Den nye biskopen presenteres i Tromsø domkirke i morgen, 19. september kl. 11.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom