Traaseth inn i styret for Det europeiske innovasjonsrådet
18.11.2021 12:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
–Jeg vil gratulere Anita Krohn Traaseth med utnevnelsen som medlem av styret for Det europeiske innovasjonsrådet. Utviklingen av EIC er strategisk viktig for Norge og for norske vekstbedrifter. Det er ikke gitt at Norge får et medlem i denne type styrer, så dette er veldig positivt, sier næringsminister Vestre.
Krohn Traaseth ble først valgt inn i forløperen til EIC, EIC Pilot Advisory Board, og er en av syv tidligere medlemmer som får fornyet tillit i det nye styret.
Strategisk viktig for norske bedrifter
Det er positivt at et norsk medlem får en stemme i styret for Det europeiske innovasjonsrådet. EIC støtter oppstartsbedrifter, små og mellomstore bedrifter og forskere som utvikler banebrytende innovasjoner med høy risiko og potensial til å skape nye markeder, flere arbeidsplasser, vekst og velstand i Europa.
Styret for EIC skal gi strategiske innspill til Europa-kommisjonen for utforming og implementering av disse aktivitetene. Det er satt av 100 milliarder kroner til utlysninger på dette området i perioden 2021-2027, og norske miljøer har hittil gjort det svært godt i konkurransen om midler fra ordningene i EIC.
Fakta om styret for Det europeiske innovasjonsrådet (EIC Board)
- Styret for EIC er en videreføring av EIC pilot Advisory Board som ble etablert i 2019.
- Styret for EIC består av 20 medlemmer, 10 kvinner og 10 menn. Medlemmene er oppnevnt for en periode på to år.
- 12 av medlemmene er nye, mens syv satt i det forrige styret (inkludert Traaseth)
- Styret for EIC gir råd til Kommisjonen ved programkomiteen for EIC og EIE (europeiske innovasjonsøkosystemer). I programkomiteen er Norge representert ved Nærings- og fiskeridepartementet, Kunnskapsdepartementet, Innovasjon Norge og Norges forskningsråd.
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom