Toppadvokaten Geir Lippestad skal representere Norsk Kennel Klub

Uenige om lovens krav
Dyrebeskyttelsen Norge og Norsk Kennel Klub (NKK) kan ikke enes om hva som ligger i dyrevelferdslovens krav om at dyr skal avles med god funksjon og helse, og at det er forbudt å avle slik at negative arveanlegg videreføres til nye generasjoner. Dermed ser vi det som helt nødvendig å teste dyrevelferdslovens avlsbestemmelse (dyrevelferdsloven paragraf 25) i rettssystemet. Dyrebeskyttelsen Norge mener at enkelte raser avles med sykdomsgaranti, fordi alle individene i rasen får en eller flere arvelige sykdommer i løpet av livet. Flere raser lider også av sykdom og helseutfordringer knyttet til det fremavlede utseendet. Videre avl innad i rasen er dermed etter Dyrebeskyttelsen Norges syn et brudd på dyrevelferdsloven.
Gode løsninger finnes
Det er allmenn kunnskap blant fagfolk at et godt avlsarbeid må baseres på vitenskap, registrering av dyrenes egenskaper og funksjon, og tilgang til helhetlige helsedata og slektskapsdata. Det er ingen grunn til at familiedyr ikke skal få nyte godt av de siste 50-års framgang innen datateknologi og genetikk. Løsningene finnes. Vi må ta dem i bruk og videreutvikle dem, også for familiedyrene.
Dyrebeskyttelsen Norge mener at dyrenes helse og velferd må veie tyngre enn hensynet til menneskers behov for å eie et dyr med et bestemt utseende, eller hensynet til oppdretteres hobbyvirksomhet. For Dyrebeskyttelsen Norge er det vanskelig å forstå at man kan forsvare at dyrenes lovfestede egenverdi skal tilsidesettes i avl av familiedyr. Dagens raseavlspraksis medfører alvorlige helseproblemer for dyrene som rammes. Vi mener derfor at det ikke finnes noen god grunn til å la dagens avl fortsette.
For noen hunderaser har ekstremavlen gått så langt at den eneste lovlige løsningen vil være å krysse inn en annen frisk rase i avlen. Rasene engelsk bulldog og cavalier king charles spaniel er i en slik situasjon, og saken mot NKK, raseklubber og oppdrettere er derfor fokusert mot disse rasene.
Vi har forståelse for kjærligheten hundeeiere har til sine dyr. Det er ofte ingenting å utsette på gemyttet og personligheten til de ekstremavlede hundene. De fortjener tvert imot at vi tar i bruk de beste verktøyene vi har slik at de kan få et liv uten sykdom og lidelse.
Svarer på kritikken
Etter at det ble kjent at Dyrebeskyttelsen Norge nå tar NKK til retten, har det kommet en del sterke reaksjoner. Dyrebeskyttelsen Norge har blant annet fått kritikk for å ikke prioritere smuglerhunder og uetisk blandingsavl.
– Jeg vil minne om at dette først og fremst er en kamp vi tar for dyrene, og ikke mot aktører i hundeavlen. Når det gjelder smuglerhunder og uetisk blandingsavl, er det viktig for oss å forsikre alle om at vi også utrettelig arbeider med å anmelde forhold som gjelder ulovlig import, valpefabrikker og ulovlig blandingshundavl. For Dyrebeskyttelsen Norge er alle dyr like mye verdt. Vi mener derfor det er viktig at vi gjør det vi kan både overfor den organiserte og den uorganiserte hundeavlen, sier Åshild Roaldset, veterinær og daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge.
Advokat Lippestad har fått innvilget utsettelse på å sende tilsvar på vegne av NKK, raseklubber og oppdrettere til Oslo tingrett til 18. januar 2021.
Nøkkelord
Kontakter
Åshild RoaldsetDaglig leder og veterinær
Foto: Håkon Sparre
Bilder

Dokumenter
Lenker
Om Dyrebeskyttelsen Norge
Dyrebeskyttelsen Norge er en landsdekkende dyrevernorganisasjon med 28 lokalavdelinger spredt fra nord til sør. Siden 1859 har vi arbeidet for at dyr skal bli behandlet med respekt og medfølelse.
Med flere tusen medlemmer i ryggen taler vi dyrenes sak overfor publikum, myndigheter og media. Vi sprer nye tanker der man ikke lenger ser verdien av et dyrs liv. Vi griper inn der dyr blir utsatt for urett.
Følg pressemeldinger fra Dyrebeskyttelsen Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrebeskyttelsen Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrebeskyttelsen Norge
Nå starter høysesongen for dumping av familiens dyr3.6.2025 09:29:27 CEST | Pressemelding
4700 hjemløse dyr fikk hjelp av frivillige i Dyrebeskyttelsen Norge i 2024. Dyrebeskyttelsen Norge frykter for mange dyrs liv og helse når obligatorisk ID-merking for katt og kanin er utelatt fra dyrevelferdsmeldingen.
Politianmeldt for hensynsløs atferd på nett24.4.2025 10:49:45 CEST | Pressemelding
Dyrebeskyttelsen Norge Sogn og Fjordane har gjennom advokat levert inn en politianmeldelse på en person tilknyttet Facebook-gruppen «La villgeitene få leve!», i forbindelse med saken om geitene på Kvist.
Stortinget dumper millionkostnader på frivilligheten9.4.2025 09:27:07 CEST | Pressemelding
Når dyrevelferdsmeldingen ikke går inn for obligatorisk ID-merking av katt, undergraver det dyrevelferdsloven. Frivillige i Dyrebeskyttelsen Norge reddet 4700 dyr i 2024, derav 3900 katter, til en samlet kostnad av 35 millioner kroner.
Hjertevarm TV-serie om Lisaklinikken20.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Seks episoder med sterke historier om dyr og mennesker. Norges første gratis veterinærklinikk har fått sin egen TV-serie.
Informasjonskampanje om kastrering av katt og kanin19.2.2025 10:58:11 CET | Pressemelding
Tusenvis av katter og kaniner lider som følge av hjemløshet. Dyrebeskyttelsen Norge, Den norske veterinærforening og Norsk dyrepleier- og assistentforening oppfordrer til kastrering og ID-merking av katter og kaniner i forbindelse med verdens kastreringsdag 25. februar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom