Tilbakekaller bacon
18.3.2021 14:18:18 CET | Nortura | Pressemelding

Vi har blitt informert fra Prima Jæren om at det er gjort funn av salmonella i to partier importert tysk svinekjøtt som de har levert til oss. Vi kaller derfor tilbake alt bacon som kan inneholde råstoff fra disse partiene.
Tilbakekallingen gjelder produktet «Skikkelig digg bacon» med holdbarhetsdatoer:
29.03.21
30.03.21
31.03.21
01.04.21
02.04.21
Alle produktene dette gjelder fjernes fra butikk. Forbrukere som har kjøpt produktet bes kaste det eller returnere det til butikken det er kjøpt i for refusjon. Vi understreker at riktig varmebehandling og god kjøkkenhygiene vil gjøre at man unngår å bli syk av å ha spist de aktuelle produktene, salmonellabakterier drepes ved tilstrekkelig gjennomsteking eller koking. Er du engstelig for å ha blitt smittet ber vi deg ta kontakt med lege.
Tilbakekallingen gjelder kun produkter med holdbarhetsdatoene som er listet opp over.
Funnet knyttes ikke til funn av salmonella i tysk storfekjøtt som ble meldt om tidligere i mars.
- For ytterligere spørsmål ta kontakt med Nortura Forbrukersenter via forbrukersenter@nortura.no eller på telefon 955 18 300.
- Pressehenvendelser: Tanita Kveinå, kommunikasjonsrådgiver i Nortura, via tanita.kveina@nortura.no eller på telefon 952 33 503.
Nortura beklager situasjonen og takker for hjelpen.
Kontakter
Tanita Wassås KveinåKommunikasjonsrådgiver
Tel:95233503tanita.kveina@nortura.noBilder

Om Nortura
Nortura er en av Norges største matprodusenter, med kjente merkevarer som Gilde og Prior.
Vi jobber hver dag for matglede, helse, bærekraft og verdiskaping over hele landet.
Følg pressemeldinger fra Nortura
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nortura på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nortura
Tilbakekaller et begrenset antall Gilde ternet storfekjøtt, Gilde bacon ternet og Gilde pizzabacon, grunnet manglende allergen-merking12.3.2026 12:11:35 CET | Pressemelding
Produktene som tilbakekalles kan inneholde spor av soya, men er ikke merket med dette. Forbrukere med soya-allergi bes derfor om å ikke spise produktene.
Nortura med overskudd i 202513.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nortura leverer et solid resultat for 2025. Forbedring og forenkling i industrien, god kostnadskontroll og sterke kommersielle prestasjoner, gir Nortura fremgang.
Nortura og KLF med felles bransjeerklæring for dyrevelferd19.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Tidfester innføringen av kjønnssorterte egg og sakterevoksende kylling som bransjestandard. Arbeidet bygger oppunder en felles målsetting om å fortsatt holde et høyt nivå på dyrevelferd i Norge.
PRIOR utvider protein-satsning12.1.2026 14:55:33 CET | Pressemelding
Inngår samarbeid med Boots apotek og lanserer flere nye produkter - med norsk eggehvite som proteinkilde og helt uten tilsetningsstoffer
Morten Henriksen blir ny konsernsjef i Nortura4.12.2025 08:57:13 CET | Pressemelding
Styret i Nortura har ansatt Morten Henriksen som ny konsernsjef for å videreføre fremgangen fra den nye konsernstrategien. Han skal styrke Norturas posisjon i norsk matindustri og landbruk, skape verdier for eierne og levere på kundenes og samfunnets forventninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
