Test fra NAF: Overnatting med bil – fra det enkle til luksus

Allemannsretten står sterkt i Norge. Det gjør at du kan campe nær sagt hvor du vil, så lenge du viser hensyn og ikke blir lenger enn to døgn. NAF har plukket ut seks overnattingsalternativer til bilferien. Kravet var at du kun skal trenge vanlig førerkort (Klasse B) for å frakte utstyret til overnatting.
- Mange er ikke klar over hvor mange måter du kan overnatte med bil og samtidig komme deg ut naturen. Det er mange flere alternativer på markedet enn de tradisjonelle bobilene og campingvognene, sier Sødal. - Alternativene spenner fra enkelt slaraffenliv i hengekøye til mer avansert “glamping” i mini-campingvogn, fortsetter han.
Disse produktene var med på testen:
- Hengekøye med tarp og liggeunderlag
- Telt
- Madrass i bil
- Camp-let
- Taktelt
- Mini-campingvogn
Sommerens tøffeste
Vil du skille deg ut i sommer er takteltet en vinner. Du er i seng på kun få minutter og kommer opp i høyden og kan nyte flott utsikt. Du slipper også å tenke på underlaget der du parkerer. Testen bekrefter også at camp-let'en ikke har gått ut på dato, heller tvert imot, men den har fått sterk konkurranse fra mini-campingvognene som byr på luksusliv på veien.
Hengekøye og telt er rimelige alternativer
Du må ikke ut med flere titalls tusen kroner for gode campingopplevelser på norgesferien. Hengekøye og telt er gode alternativer til en langt lavere pris enn taktelt og minicampingvogn.
- Skal du i tillegg ha en aktiv ferie, passer både hengekøye og telt bedre. I bilen og på fotturen tar de langt mindre plass, avslutter Nils Sødal.
I testen var det også med et bredt spekter av praktisk utstyr så som kokeutstyr, lys og solcellelading til mobiltelefon.
- Det praktiske med mange av alternativene til overnatting, lys og kokeutstyr er at de er enkle å håndtere og tar ikke så mye plass. Da blir du mer fleksibel og kan være spontan, sier Nils Sødal.
- Les hele testen på naf.no
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder



Lenker
Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Vinterklar bil: - Flinke med dekk, slumser med batteriet30.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Drøye én av ti bilister sjekker startbatteriet i bilen før vinteren. - Strømtomme batterier er det våre bilbergere oftest rykker ut på. Færre hadde fått batteritrøbbel om de hadde sjekket batteriet før vinteren, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
– Bilen er tilbake på hverdagsreisen27.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Etter flere år med nedgang i bilbruk til og fra arbeid, kan trenden ha snudd, viser NAFs nye Trafikantbarometer. – Bilen er tilbake. Det er nå en klar økning i andelen som svarer at de bruker bilen til jobb, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
7 av 10 må snart finne fram vinterdekkene17.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fremdeles kjører sju av ti bilister på sommerdekk uavhengig av om de bor i Nord-Norge eller Oslo. - Nå er det meldt kaldere og fare for snø flere steder i landet. Da er det på tide å finne fram vinterdekkene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Statsbudsjettet 2026: – Mer bompenger, større veiforfall15.10.2025 11:31:18 CEST | Pressemelding
Hverken fylkesveiene, rassikring, byene eller nye store nye veiprosjekter blir prioritert i statsbudsjettet for 2026. – Her er det ingen store ambisjoner hverken for å fjerne forfallet på veinettet eller sette i gang store prosjekter. Samtidig skal det igjen settes ny bompengerekord de neste årene, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
Elbilmoms: – Avgiftsjokk for bilistene15.10.2025 10:10:38 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag om å øke momsen på elbiler vil bety avgiftssjokk for bilkjøperne. – De bilene som det selges mest av, kan over natta bli 50 000 kroner dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. I tillegg vil det bli dyrere med bensin- og dieselbiler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
