Terrorister: Psykisk syk eller ideologisk motivert?
14.1.2019 13:33:14 CET | UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet | Pressemelding
Hvem ser mest ut som en terrorist?
For å finne ut hvordan folk oppfatter motivet bak terroren, og om dette varierer basert på terroristens etnisitet, gjennomførte forskerne en omvendt-korrelasjonsstudie.
- Vi ga testpersonene informasjon om en mulig terrorist, hvor en gruppe får vite at han er psykisk syk og en annen gruppe får vite at han er ideologisk motivert. Så får de gjentatte ganger se bilder av to menn, og skal velge hvem av dem som ser mest ut som en terrorist.
Forskerne skapte et «basisbilde» som var satt sammen av hvite ansikter og av arabiske ansikter. Etterpå la de ulike «støyfiltre» på bildet, noe som skaper minimale visuelle variasjoner, og ba testpersonene velge den personen de mente så mest ut som en terrorist. Alle deltagerne fikk denne oppgaven 300 ganger, og da kunne forskerne se hvilke ansiktstrekk som oftest ble valgt til å ligne mest på en terrorist.
- Det vi så var at de som fikk vite at terroristen var psykisk syk, i gjennomsnitt valgte et utseende som var likere en hvit mann, mens de som fikk vite at han var ideologisk motivert valgte et utseende som var likere en arabisk mann, sier Jonas Kunst ved Psykologisk institutt.
Kontakter
Hilde HolstenKommunikasjonsrådgiver
Senter for utvikling og miljø
Lenker
Om UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultetMoltke Moes vei 31
0851 Oslo
+47 22 85 62 64http://www.sv.uio.no/
Følg pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Ny doktorgradsstudie: Hvorfor noen hjerner eldes saktere25.3.2026 11:41:21 CET | Pressemelding
Hvorfor endrer hukommelsen seg med alderen? Hva skjer i hjernen til friske eldre? Og hvordan henger disse prosessene sammen?
Ny doktorgradsstudie: Leter frem gode barndomsminner for å unngå traumeoveføring til egne barn20.3.2026 08:14:39 CET | Pressemelding
Heidi Fjeldheim har forsket på hvordan gravide kan lete frem gode barndomsminner i terapi for å gi sine barn en trygg og god oppvekst, på tross av egne opplevelser med vold, traumer eller vanskjøtsel.
Ny doktorgradsstudie: Vinnere og tapere i grønn omstilling16.3.2026 09:34:36 CET | Pressemelding
Hvem vinner og hvem taper når økonomien skal omstilles for å redusere klimagassutslipp? Og hvilken rolle spiller teknologi i denne prosessen? Maren Holthe Hedne undersøker hvordan klimapolitikk og grønn teknologi påvirker norske arbeidstakere og bedrifter i sin doktorgradsavhandling.
Ny doktorgradsstudie: Hvordan og hvorfor gjentar konflikter seg?13.3.2026 13:09:39 CET | Pressemelding
Over halvparten av alle væpnede konflikter siden 1946 er gjentatte borgerkriger, og to av tre blusser opp igjen innen fem år. Sverke Runde Saxegaards doktorgradsavhandling undersøker hvordan konstitusjoner, politisk inkludering og fredsbevarende styrker kan redusere risikoen for at volden vender tilbake i land som nylig har oppnådd fred.
Ny doktorgradsstudie: Kronisk syke fikk det verre under pandemien12.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
En ny doktorgradsavhandling viser at mennesker med kroniske lidelser og sjeldne diagnoser opplevde en vedvarende forverring av psykisk helse gjennom koronapandemien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom