Telenor og Hafslund bygger Norges sikreste og mest energieffektive kommersielle sentre for nasjonal datalagring
19.6.2023 16:22:08 CEST | Hafslund | Pressemelding
Norge digitaliseres i rekordfart samtidig som kravene til sikkerhet og bærekraft blir stadig strengere. Nå etablerer Telenor og Hafslund, sammen med partnere, et selskap som skal bygge sikre og energieffektive datasentre i Oslo-området.

Billedtekst: Sigve Brekke, konsernsjef i Telenor og Finn Bjørn Ruyter, konsernsjef i Hafslund etablerer selskap som skal bygge sikre og energieffektive datasentre i Oslo-området. Foto: Martin Fjellanger
- Datasentre er på mange måter det digitale hjertet til enhver virksomhet. Det er hit dataen strømmes til og fra, noe som fordrer høye krav til kvalitet, sikkerhet og energieffektivitet. Sammen med Hafslund og partnere skal vi nå etablere Norges sikreste kommersielle datasenteraktør, med et sterkt fokus på bærekraftige løsninger, sier Sigve Brekke, konsernsjef i Telenor.
Mens Telenor har en unik posisjon som landets ledende telekomoperatør, er Hafslund et av Norges største energi- og infrastrukturkonsern. HitecVision investerer i oppbyggingen av energiselskaper i Norge og Europa, og Analysys Mason er et ledende konsulentbyrå innen telekom, media og teknologi. Sammen tilbyr dette partnerskapet konkrete løsninger til kunder som etterspør en trygg og energieffektiv lokasjon til å lagre samfunnskritiske data.
- Med støtte fra norsk forvaltet kapital skal dette partnerskapet bidra til å løse en viktig utfordring i et stadig mer digitalisert samfunn. Norske sikkerhetsmyndigheter har etterspurt etablering av norske datasentre og skytjenester for sensitiv informasjon, funksjoner og infrastruktur av betydning for nasjonale sikkerhetsinteresser. Ved å opprette dette selskapet tilrettelegger vi for at sensitiv data på tvers av sektorer både lagres og leveres trygt på norsk jord, sier Brekke.
Satsingen vil bidra til etablering av flere norske datasentre og øker dermed muligheten for at digitale tjenester skal kunne produseres innenfor landets grenser, noe som gir større grad av nasjonal kontroll og bedre sikring av samfunnskritiske funksjoner. Det nye selskapet er deleid av Telenor (31,7%), Hafslund (31,7%), HitecVision (31,7%) og Analysys Mason i Norge (5,0%).
Tre nye datasentre
Sammen med partnerne har Telenor og Hafslund som målsetting at det nye selskapet skal være en ledende aktør innen datasentre for samlokalisering. Det innebærer tilrettelegging for servere og annen maskinvare fra private- og offentlige virksomheter, med svært høye krav til sikkerhet og effektivt energiforbruk.
Det nye selskapet har som ambisjon å bygge tre datasentre, med en samlet kapasitet på 40 MW, i hovedstadsregionen. Datasentrene vil være samlokaliseringsanlegg for flere leietakere og Telenor Norge vil innplassere egen infrastruktur, med tilhørende strenge krav til sikkerhet. Utbyggingen av det første datasenteret i Oslo vil starte mot slutten av 2023.
Trygt og bærekraftig
Med solide og trygge eiere vil det nye selskapet bygge og drive sikre, energieffektive datasentre. I stedet for å la servere ligge bortgjemt i kjellere, legger det nye selskapet til rette for at virksomheter kan flytte servere og kritisk IT-infrastruktur inn i toppmoderne datasentre. Dette sparer ikke bare virksomheter og samfunnet for unødvendig høyt strømforbruk, men legger også grunnlaget for mer effektiv og ansvarlig drift. Sammen med Norges største fjernvarmeleverandør, Hafslund Oslo Celsio, har selskapet ambisjoner om å designe datasentre med effektive løsninger for å gjenbruke overskuddsvarmen. Datasentrene blir derfor en verdifull bidragsyter i en sirkulær økonomi i Oslo kommune.
- Etableringen av disse datasentrene vil være et viktig bidrag for å muliggjøre den grønne omstillingen og digitaliseringen av Norge. Med løsninger for å gjenbruke overskuddsvarmen vil datasentrene frigjøre kraftforbruk til oppvarming og dermed sørge for energieffektive løsninger som er helt nødvendig for å nå Oslos og Norges klimamål, sier Finn Bjørn Ruyter, konsernsjef i Hafslund.
Fakta om selskapet:
- Det nye selskapet skal bygge sikre og energieffektive datalagre i Oslo.
- Selskapet har som ambisjon å bygge tre datasentre, med en samlet kapasitet på 40 MW, i hovedstadsregionen.
- Datasentrene vil være samlokaliseringsanlegg for flere leietakere og Telenor Norge vil innplassere egen infrastruktur, med tilhørende strenge krav til sikkerhet.
- Utbyggingen av det første datasenteret i Oslo vil starte mot slutten av 2023 og datasentrene vil ikke ha kunder som utvinner kryptovaluta.
- Telenor, Hafslund og HitecVision eier 31.667% hver av selskapet, mens Analysys Mason eier 4.999%.
Pressekontakt:
David Fidjeland | informasjonssjef, Telenor Group
+47 93 46 72 24 | david.fidjeland@telenor.com
Marte Hortemo | kommunikasjonssjef, Hafslund
+47 993 56 242 | marte.hortemo@hafslund.no
Nøkkelord
Kontakter
Marte HortemoHafslund
Tel:99356242marte.hortemo@hafslund.noOm Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Foreløpig årsregnskap 2025: Solid årsresultat26.2.2026 13:12:39 CET | Pressemelding
God produksjonsoptimalisering og effektiv drift ga et resultat etter skatt på 4,2 milliarder kroner for Hafslund i 2025.
Næringsliv og naturvern sammen om Norges første naturkonferanse12.2.2026 13:39:08 CET | Pressemelding
Som NRK og flere andre har dokumentert, er utbygginger en viktig årsak til naturtap i Norge. Økt naturbevissthet stiller høyere krav til planlegging og gjennomføring av utbyggings- og utviklingsprosjekter. Nå samles næringsliv og naturvernere til Norges første tverrfaglige konferanse som setter natur på agendaen for norsk næringsliv.
Hafslund: Ny langsiktig kraftavtale med Hydro18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund Kraft AS og Hydro Energi AS har signert en langsiktig kraftkjøpsavtale (PPA) med et samlet volum på 1,75 TWh i perioden 2036 til 2040.
Hafslund blir hovedsponsor for Klemetsrud IL26.11.2025 08:21:00 CET | Pressemelding
Hafslund utvider sitt engasjement for barn og unge i Oslo sør gjennom en ny avtale som hovedsponsor for Klemetsrud IL (KIL).
Klart for den største kraftutbyggingen i Hallingdal på 60 år20.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund og Eidsiva har besluttet å investere 2,5 milliarder kroner i kraftverket Hemsil 3 i Hallingdal. Kraftverket vil utnytte fallet mellom Hemsedal og Gol mer effektivt, og sikre videre kraftproduksjon i Hemsil 2 og 3 tilsvarende strømforbruket til 44 000 husstander.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom