Tarifflønn for alle innen elektrofagene
17.10.2018 11:04:18 CEST | EL og IT Forbundet | Pressemelding

Lønns- og arbeidsvilkårene i landsoverenskomsten for elektrofagene skal fortsatt gjelde for alle arbeidstakere i elektrobransjen.
Dette er klart etter at Tariffnemnda den 12. oktober forlenget allmenngjøringsvedtaket fra 2016. Det var EL og IT Forbundet som ba om forlenging av vedtaket.
- Dette er en god nyhet. Det sikrer arbeidsvilkårene til utenlandsk arbeidskraft på oppdrag i Norge, og er helt nødvendig for å hindre ytterligere sosial dumping og å bidra til rettferdig konkurranse mellom bedriftene i bransjen, sier Jan Henrik Larsen, forbundssekretær i EL og IT Forbundet.
EL og IT Forbundet reagerer imidlertid på at Tariffnemnda sletter ordene «og for et rimelig antall hjemreise» fra forskriften, hvilket betyr atutenlandske arbeidstakere kan pålegges selv å betale for reisen mellom arbeidssted i Norge og hjemsted. Det rammer utenlandsk arbeidskraft hardt og gjør det billigere å importere arbeidskraft til Norge, mener EL og IT Forbundet.
- Etter forbundets oppfatning er det svakt at nemnda lar seg presse av ESA til å endre betingelsene for reise, kost og losji. EUs nye utstasjoneringsdirektiv gjelder ikke før 2020, så det er ingen grunn til å tilpasse seg nå, sier Larsen.
Den nye forskriften, med oppdaterte lønnssatser, trer i kraft fra 1. desember 2018.
Dette er tariffnemnda
Tariffnemnda er et uavhengig forvaltningsorgan. Det er et kollegialt organ hvor de mest representative partene er representert.
Tariffnemnda kan etter krav fra en arbeidstaker- eller arbeidsgiverorganisasjon fastsette at lønns- og arbeidsvilkår som følger av en tariffavtale skal gjelde for alle arbeidstakere som utfører arbeid av den art som avtalen omfatter, også for utenlandske arbeidstakere og uorganiserte norske arbeidstakere.
Kontakter
Robert KippeKommunikasjonssjef
Tel:+47 951 29 078robert.kippe@elogit.noBilder

Om EL og IT Forbundet
EL og IT Forbundet er et LO-forbund for ansatte innenfor IKT, energi og el-installasjon. Forbundet har over 38 000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra EL og IT Forbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Ingen streik i energibransjen28.8.2026 10:00:38 CEST | Pressemelding
EL og IT Forbundet er enige med Fornybar Norge om lønns- og arbeidsvilkårene til 5700 ansatte i energibransjen.
I disse nettselskapene kan det bli streik fra fredag morgen25.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Dersom meklingen mellom EL og IT Forbundet og Fornybar Norge ikke fører fram vil det streikes i disse nettselskapene.
EL og IT Forbundet støtter regjeringens kraftpakke7.8.2026 13:34:19 CEST | Pressemelding
– Dagens regime for utbygging av kraft og nett har vist seg å være utilstrekkelig for å møte samfunnets økende kraftbehov, og jeg er veldig fornøyd med at regjeringen nå tar grep, sier Geir Ove Kulseth, forbundsleder i EL og IT Forbundet.
Enighet på overtid21.5.2026 06:40:35 CEST | Pressemelding
12,50 kroner i generelt tillegg, utvidet fagarbeidertillegg og ammefri var blant annet resultatene etter elektrikermeklingen.
Mekler på overtid21.5.2026 01:05:10 CEST | Pressemelding
EL og IT Forbundet, og NHO Elektro mekler på overtid. Blir ikke partene enige, blir det streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
