Universal Music Norge

Inn i skogen med Odd Nordstoga

Del
Men ikkje på blåbertur
Foto: Ignat Wiig
Foto: Ignat Wiig

På mitt førre album er det ei linje som går slik:

Det er tusen millionar 
av kjende tre som fer forbi. 
Ja, det er grantre, myr, og det er mose 
i min eigen poesi.

«Inn i skogen» er vel ei slags etterprøving på om det stemmer.

Den som av tittelen ventar seg ei plate om bonitet, bark og bjørkeved vil nok bli skuffa. Men, ja, det har blive ein del skog dei siste par åra. Ein ting er at eg har laga musikk til NRK-serien Fotobonden. Ein annan ting er overtakinga av eit småbruk i Trysilskogen. Ganske langt inni skogen er det, med milevis med gran og furu til alle kantar. Eit landskap med uttrykk kan ein vel seie, tyngre og vidare enn dei lette kollane opp mot fjellet i Vinje. På eit tidspunkt fann eg ut at eg kunne prøve å bruke all denne skogen til noko. Noko anna enn berre å hogge ved og plukke molter i, eller å finne eit tema som passar når Fotobonden prøvar å få eit bilete av ei ørn. Bruke den som ståstad å skrive låtar utfrå. Det har eg gjort på dette albumet.

Når eg no sette desse songane saman til ei plate, så såg eg det for meg som ein slags roadmovie, men med ski og på blå swix i staden for i Ford Mustang og på Route 66. Songane er liksom refleksjonane eg-personen gjer seg i naturen og i dialog med den. Han tenker på sin eigen feigskap, røtene sine, våren, verda der ute og lykka der inne. Han tenker på kor han har havna i livet, og derfrå på uttrykket «godt nok». Er det ikkje eit ganske bra uttrykk i grunnen? Set liksom ei grense for higinga. Er det ikkje ganske bra når det er godt nok?

Og inne i skogen, kven møter han der, på ei myr med spreidd furuskog framom blåne bak blåne? Hans Børli så klart, skogsdiktaren, han som gjev skogen sjel og sinn. «Hoho!» ropar han, og det svarar i skogen, og alt er eitt, og alt heng saman. Det er ikkje noko å legge til eller trekke frå på det «Hoho»-et til Børli. Eller? Jau. Ein vil jo heim att og inn til sofa og Netflix.

«Inn i skogen» heiter plata. Den er spelt inn heime på musikkrommet i huset mitt på Lambertseter. Det er fyrste gongen eg sjølv står som produsent på mitt eige album. Eg hadde lyst til at det skulle låte slik som eg kunne få til. Liksom la mine eigne begrensingar setje rammene for soundet, bruke mest mogeleg av min palett – instrumenta mine her oppe på kontoret, hente fram den frimodige gleda frå den tid ein var ny i dette og ingenting kunne men alt var lov. Moro har eg hatt det! Så, når låtane hadde fått si form og liksom stod av seg sjølv, har bandet mitt kome opp og bidrege med sitt. Slik har det på mange vis også blitt ei bandplate også. Med Torstein Lofthus på trommer, Tor Egil Kreken på bass, David Wallumrød på piano, Alexander Pettersen på gitar og Håkon Aase på fele.

Det er ein duett på plata. Sigrid Aase er søstera til Håkon, og var vokalist i bandet Hajk. No har ho også gjeve ut ei soloplate med Hanne Hukkelberg som produsent. Men altså, i tillegg til dette syng ho på låten «Godt nok» på dette albumet. Det er eg veldig takksam for at ho ville bli med på.

Plata er miksa av Øystein Frantzvåg. Han har gjort mykje oppigjennom. Ein av dei finaste tinga han har gjort er å mikse Valkyrien si siste plate. Erlend Robstad har han også gjort, og mykje meir. Eg blei glad då han takka ja til å mikse denne. 

Fra midnatt kan du høre albumet her: 
https://OddNordstoga.lnk.to/Inniskogen

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Foto: Ignat Wiig
Foto: Ignat Wiig
Last ned bilde
Last ned bilde
Foto: Ignat Wiig
Foto: Ignat Wiig
Last ned bilde
Foto: Ignat Wiig
Foto: Ignat Wiig
Last ned bilde
Foto: Ignat Wiig
Foto: Ignat Wiig
Last ned bilde

Dokumenter

Om Universal Music Norge

Universal Music Norge
Universal Music Norge
Akersgata 34
0180 Oslo

+47 22 54 14 00http://www.universalmusic.no

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

Ramón er klar for sommer med SKJORTE & SLIPS30.5.2025 09:02:00 CEST | Pressemelding

Ramón slipper i dag «SKJORTE & SLIPS». Dette er den andre låta han slipper siden albumet TORRES TIVOLI som kom i september i fjor, og siden han ble Årets Artist under P3 Gull. Ramón forteller: "SKJORTE & SLIPS» får frem en morsommere side av meg som jeg sjeldent legger i musikken min! En lettbeint og gøy låt med et organisk sound jeg har lenge hatt lyst til å utforske. For meg handler låta om å gjøre the bare minimum for partneren sin og håpe det vil imponere og tilfredsstille. Its a skjorte og slips summer for suuuure 👔👔👔👔👔👔" Ramón er en av de største stjernene på den norske musikkhimmelen, noe han har vært siden det store gjennombruddet med “ok jeg lover” i 2022. Låten satte norsk streamingrekord på dag én, som resulterte i platinatrofé på under én måned. Med sin sjelfulle stemme og sterke formidlingsevne har han opparbeidet seg en lojal fanbase. De ærlige og sårbare tekstene om kjærlighet og selvrefleksjon har fått stor oppmerksomhet, og med seg i bagasjen har 26-åringen prest

Makosir ser lyset i enden av tunnelen med ny låt: Det er nå vi lever20.5.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding

Etter en periode preget av mørkere temaer og selvransakelse, snur Makosir nå blikket mot lyset. Med den nye singelen 'Det er nå vi lever' som kommer 23. mai, tar han et tydelig steg inn i et lysere, mer håpefullt musikalsk univers. Dette er en låt om å komme ut på den andre siden – om å ha vært redd for at det aldri skulle skje, men til slutt kjenne at lyset faktisk finnes der fremme. Makosir forteller om hvordan låta ble til: «De siste årene har gått veldig fort. Jeg har slitt med å finne ro i sjelen, stressa over resultater og følt meg mye usikker. Men en dag denne våren, da jeg ryddet rommet mitt, fant jeg en støvete bok under sengen. På forsiden stod det: «Det er nå du lever». Jeg begynte å lese – og ble FRELST! Boken handler om hvordan det egentlig ikke finnes problemer i nået, og hvor lite kontroll vi faktisk har over tankene våre. I en verden full av sosiale medier, press og angst, er det vanskelig å sette pris på akkurat DETTE øyeblikket. Den uken jeg leste boken, levde jeg nes

Ny musikk fra Rihanna, Lola Young, Volbeat og Inger Lise Hope samt jubileum fra Secret Garden.16.5.2025 10:06:16 CEST | Pressemelding

Secret Garden markerer 30-årsjubileet for ikonisk debutalbum med nyutgivelse og jubileumsturné! Inger Lise Hope - “Don't Cry For Me” Rihanna er ute med “Friend Of Mine”. Låten er hentet fra Paramount Animations SMURFENE, hvor Rihanna spiller Smurfeline i filmen, som har premiere 18. juli. “Friend Of Mine” er den andre låten fra lydsporet, etter “Higher Love” av DESI TRILL med DJ Khaled, Cardi B, Natania + Subhi og slippes 13. juni. Lola Young er tilbake med den nye singelen “One Thing”. Låten er produsert av Lolas faste samarbeidspartner Solomonophonic (SZA, Doja Cat) og kommer i kjølvannet av hennes globale hit, “Messy”. Nylige spilte hun på Coachella (hvor hun fremførte “One Thing” for første gang), Jimmy Kimmel Live, BRIT Awards og egen UK/EU-turné. En travel festivalsommer inkluderer Glastonbury, Lovin' Life, Reading & Leeds og Øyafestivalen torsdag 7. august. De danske rocke-gigantene, Volbeat, slapp tidligere i år nyheten om at de 6. juni slipper det nye albumet God Of Angels Tru

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye