Sverre M. Fjelstad får Friluftslivets hederspris

Naturmagasinet-skaper Sverre M. Fjelstad fyller i år 90 år. Jubilanten kan nå også feire at han tildeles Friluftslivets hederspris 2020.
Friluftslivets Hederspris ble første gang delt ut i 1995, og blant tidligere vinnere finner vi HM Dronning Sonja, Lars Monsen og Norsk Leirskoleforening.
Har inspirert mange
Mest kjent er Fjelstad trolig fra NRK-programmet Naturmagasinet (1966–74). I tillegg har han laget over hundre naturfilmer, og skrevet opp mot 30 naturbøker og utallige artikler med historier både fra Norge og utlandet. I over 20 år hadde han også en fast spalte i A-magasinet, med navnet Naturen rundt oss.
Juryen beskriver Fjelstad som en sterk og engasjerende formidler av natur- og dyreliv, som har inspirert svært mange gjennom sitt arbeid.
– Sverre M. Fjelstad har betydd mer for friluftlivsinteressen for de aktuelle generasjonene i løpet av tre tiår enn de aller fleste. Mange av disse har igjen inspirert nye generasjoner. Friluftslivstradisjonen står sterkt i Norge. Dette kan Fjelstad ta en del av æren for, skriver juryen i sin begrunnelse.
–En oppmuntring på videre ferder
Sverre M. Fjelstad er født 17. oktober 1930. Han har alltid hatt en spesiell interesse for natur, og er fortsatt en aktiv friluftsmann.
– For en hyggelig overraskelse! Dette blir en god oppmuntring på videre ferder. En liten porsjon stolthet ligger på lur, sier Fjelstad om tildelingen.
Friluftslivets hederspris eies og deles ut av fellesorganisasjonen Norsk Friluftsliv og festivalen ‘Friluftsliv for alle.
Juryen består av: Dag Kaas (leder), fylkesmann Knut Storberget, fylkesordfører Even A. Hagen, avd.dir. i Miljødirektoratet, Berit Lein, stortingsrepresentantene Jan Bøhler, Ingjerd Schou og Arne Nævra, samt programskaper i NRK/TV Trond Berg og Kjell Haugen som representant for ‘Friluftsliv for alle’.
Nøkkelord
Kontakter
Juryleder Dag Kaas: 918 15 240
Bilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Vil kutte millioner til friluftsliv i Friluftslivets år15.10.2025 12:39:17 CEST | Pressemelding
Midt i Friluftslivets år foreslår regjeringen å kutte 15 millioner til friluftslivsaktivitet. – En fullstendig uforståelig beslutning, mener Norsk Friluftsliv.
8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen10.10.2025 15:14:44 CEST | Pressemelding
De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.
Nordmenn har strømmet til vannet denne sommeren4.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble av det varme slaget, og friluftslivsaktiviteter i og på vann har virkelig fått vind i seilene, ifølge nye tall fra Ipsos.
Instagram og TikTok lokker flere nordmenn ut på tur3.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Sosiale medier spiller en stadig større rolle i å få nordmenn ut i naturen. 8 av 10 unge lar seg inspirere til å dra på tur eller drive med annet friluftsliv, ifølge nye tall fra Ipsos.
Verdens gapahukdag fyller ti år26.9.2025 13:40:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire tiårsjubileet for dagen med en tur til nærmeste gapahuk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
