Svekket kjøpekraft vil ramme handelen i 2023

Ettervirkninger av pandemien, krig i Europa og geopolitiske spenninger, energikrise, stigende renter og synkende forbrukertillit rammer økonomien i store deler av verden, og mange av konsekvensene slår rett inn i handels- og tjenestenæringen.
– Usikkerheten er større enn på lenge, og det er vanskelig å spå fremtiden. Det vi likevel kan si ganske sikkert, er at 2023 vil bli et turbulent år. Forbrukerne vil få mindre igjen for pengene, og det rammer særlig handelen, sier Lars Haartveit, sjeføkonom i Virke.
Dagligvare og kiosk får høyest vekst
Styringsrenta økes i de fleste land rundt oss. Mange av utfordringene i verdensøkonomien vil få mer begrenset utslag i Norge enn i mange andre land, men inflasjonsproblemet og renteoppgangen vil merkes godt også her.
Bransjer som byggevare, møbler og elektronikk vil nok oppleve svakere etterspørsel. Virke forventer omsetningsnedgang på henholdsvis 7, 5 og 5 prosent for disse bransjene.
På den andre siden forventer Virke at dagligvare og kioskbransjen vil få høyest vekst (4 prosent), hovedsakelig på grunn av økte priser på mat og drikke. Haartveit forventer volumnedgang «over hele fjøla».
– Det store spørsmålet er om forbrukerne vil bruke mer av pengene de sparte opp under pandemien. Mange la seg opp betydelige reserver i denne perioden, og hvis flere bruker mer av dette vil neste år bli lysere enn fryktet for handels- og tjenestenæringen, sier Haartveit.
Netthandelsveksten stopper opp
Normaliseringen av forbruksmønsteret fortsetter fra forrige kvartal. Vi kommer til å kjøpe mer tjenester enn varer, og grensehandelen vil fortsette å øke.
Den eventyrlige netthandelsveksten som fant sted under pandemien har stoppet opp, og veksten i netthandelen vil være beskjeden også i 2023 – riktignok fra svært høye nivåer.
– Vi ser at de rene netthandelsaktørene mister markedsandeler, mens aktørene som er til stede både fysisk og på nett har styrket seg. Mange høster nå fruktene av den digitale omstillingen de gjorde under pandemien. Kundene forventer at butikkene leverer en sømløs handleopplevelse, sier Haartveit.
Presentasjon på Virke Arena: Sjeføkonom i Virke, Lars Haartveit, presenterer konjunkturtallene på Virke Arena torsdag 22. september kl. 1600. Presse kommer gratis inn og kan melde seg på via denne lenken.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
