KLP

Svak markedsutvikling i finansmarkedene påvirket KLPs resultat i første halvår

Del
KLP oppnådde et avkastningsresultat, avkastning ut over det foretaket har garantert til sine kunder, på minus 20,3 milliarder kroner (7,2 milliarder) i andre kvartal. Avkastning på kollektivporteføljen ble på minus 2,1 prosent hittil i år.

Kvartalet kort oppsummert

  • Avkastning etter første halvår 2022 ble minus 2,1 prosent.
  • Høyere renter og svakt aksjemarked har hatt negativ innvirkning på halvårsresultatene for KLP og KLPs datterforetak.
  • Oppgang i aktivitetene på hotell og kjøpesentre bidrar til sterk avkasting på KLPs eiendommer.
  • Fortsatt gode finansielle buffere og meget god solvenskapitaldekning på 340 prosent.

- Stigende inflasjon og økte renter påvirker økonomien globalt. Dette har gitt til dels store bevegelser i finansmarkedene. KLP har solide finansielle buffere som skjermer kundenes sparepenger i perioder med negative markedsbevegelser, sier konsernsjef i KLP, Sverre Thornes.

Forvaltningskapitalen i KLP har økt med 20,9 milliarder kroner hittil i år, hvorav 17,1 milliarder kroner i andre kvartal, og utgjør 727,6 milliarder kroner. Premiereserven er økt med 21,9 milliarder kroner til 508,1 milliarder kroner hittil i år.

Kundetilfredshetsundersøkelser fra andre kvartal bekrefter selskapets sterke stilling hos kundene. Arbeidet med å etablere en god systemstøtte for det komplekse regelverket som regulerer offentlig tjenestepensjon pågår for fullt, og gir stadig grunnlag for bedre veiledning til både arbeidsgivere og ansatte med pensjonsordningene sine i selskapet.

- Sterkt stigende renter gir et umiddelbart verdifall i obligasjonsporteføljene som belaster halvårsregnskapet. Det betyr samtidig at renteinntektene fremover fra nye obligasjonsinvesteringer vil bidra positivt til kommende resultater og vår langsiktige soliditet, sier konsernsjef i KLP, Sverre Thornes.

Resultater i datterforetakene

Den underliggende utviklingen i KLPs datterselskaper er god, og kundeundersøkelser viser høy kundetilfredshet. Verdifall i finansmarkedene trekker imidlertid resultatene ned.

Les mer i kvartalsrapporten.

Kontaktpersoner for mer informasjon:

Konsernsjef Sverre Thornes: tlf. 977 44 007

Konserndirektør økonomi og finans Aage Schaanning: tlf. 905 24 312

Direktør finans Oliver Siem: tlf. 934 31 820

Informasjonsdirektør Sissel Bjaanæs: tlf. 932 56 350

Bilder

Lenker

Om KLP

KLP
KLP
Postboks 400 Sentrum
0103 Oslo

55 54 85 00http://www.klp.no

KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.

Følg pressemeldinger fra KLP

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra KLP

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye