Studenter varsler ikke om feil ved brannsikkerheten

Rundt 40 prosent av respondentene sier at de ikke vil, ikke vet om de vil eller de vil kvie seg for å varsle utleier om mangler ved boligens brannsikkerhet.
– Dette er svært uheldig. Studenter er i en fase av livet hvor de må ta vare på seg selv og sin egen sikkerhet. Om de bor et sted hvor brannsikkerheten ikke er slik den skal, løper de en unødvendig risiko for at noe alvorlig skjer i tilfelle brann, sier Rolf Søtorp, administrerende direktør i Norsk brannvernforening.
– Brannsikkerhet er neppe det første en student tenker på når man flytter hjemmefra, men det er viktig å være kritisk til hva man leier. Det er huseiers ansvar at fungerende røykvarsler er installert og at godkjent slokkeutstyr er tilgjengelig. Test gjerne røykvarslerne allerede på visning. Den skal kunne høres tydelig på oppholdsrom og soverom, også når døren mellom rommene er lukket, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Brannvernforeningen, Tryg Forsikring og rundt 20 brannvesen står bak en egen informasjonskampanje rettet mot studenter nå i høst. Brannvesenet oppsøker en rekke studiesteder landet rundt for å informere studentene om hvordan de bedre kan ivareta sin egen brannsikkerhet.
* Undersøkelsen er gjort av YouGov på oppdrag fra Tryg og Brannvernforeningen.
Sjekkliste for studenter
- Sjekk at det er minst én røykvarsler i hver etasje, og test at de virker.
- Alarmen skal høres på oppholdsrom og soverom selv om dørene er igjen.
- Sett gjerne opp en røykvarsler til soverommet ditt for egen sikkerhet.
- Gjør deg kjent med rømningsveiene, og sørg for at minst to er ryddet og ikke blokkert.
- Sjekk at det er slokkeutstyr lett tilgjengelig, og gjør deg kjent med hvordan de virker.
- Arranger en brannøvelse slik at alle beboerne er kjent med rømningsveiene og har prøvd de.
- Det er lurt å ta en prat med utleier om brannsikkerheten der du bor.
Se flere råd om brannsikkerhet for studenter her:
https://brannvernforeningen.no/gode-rad/brannvern-i-hjemmet/brannsikkerhet-for-studenter/
Nøkkelord
Kontakter
Rolf SøtorpAdministrerende direktørBrannvernforeningen
Pressekontakt
Torbjørn BrandeggenKommunikasjonsrådgiver Tryg Forsikring
Tel:952 17 744torbjorn.brandeggen@tryg.noTor Erik SkaarKommunikasjonsrådgiver
Pressekontakt
Bilder

Om Brannvernforeningen
7. november 2023 var det 100 år siden Brannvernforeningen ble grunnlagt. Med visjonen brannvern for alle og målet om at ingen skal omkomme i brann, har Brannvernforeningen vært en pådriver for økt brannsikkerhet i Norge siden 1923.
Gjennom 100 år har Brannvernforeningen jobbet for å verne liv, helse, miljø og materielle verdier mot brann og eksplosjon og mot ulykker med farlig stoff. Som en ideell og uavhengig stiftelse, samarbeider vi tett med myndigheter, brannvesen, forsikring og andre sentrale aktører mot de samme målene.
Kunnskap og bevissthet om brannvern bidrar til å redde liv, miljø og verdier. Derfor er Brannvernforeningens viktigste oppgave å forebygge branner gjennom å opplyse om hvilke tiltak den enkelte kan gjøre for å unngå brann, samt tilføring av kompetanse og informasjon om hvorfor branner oppstår.
Brannvernforeningen er organisert som en selveid privat stiftelse, som arbeider ut fra et ideelt formål. Alle inntekter går til brannforebyggende arbeid og videreutvikling av organisasjonen.
Følg pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Brannvernforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Ny administrerende direktør i Brannvernforeningen22.5.2025 12:03:00 CEST | Pressemelding
Ari Soilammi er ansatt som ny direktør i Brannvernforeningen. Han kommer fra stillingen som utviklingssjef i Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF), hvor han har arbeidet siden 2013, med ansvar for blant annet faglig og kommersiell utvikling og bransjedialog med sentrale kundegrupper og offentlige etater.
1 av 4 brannskadde er små barn – påsken er risikotid10.4.2025 14:28:06 CEST | Pressemelding
Nesten 3 000 barn under ti år ble brannskadd i Norge i fjor. Brannvernforeningen advarer om økt risiko i påsken.
13 personer døde i brann i første kvartal1.4.2025 13:50:57 CEST | Pressemelding
I løpet av første kvartal av 2025, har 13 personer omkommet i brann i Norge. Det er noe høyere enn snittet for denne årstiden de siste årene, og to flere enn for samme periode i fjor. Den langsiktige tendensen for antallet omkomne i brann er likevel svært positiv.
Rolf Søtorp fratrer som administrerende direktør i Brannvernforeningen13.1.2025 16:46:01 CET | Pressemelding
– I et fellesmøte 13. januar orienterte styreleder Hildegunn Bjerke og administrerende direktør Rolf Søtorp de ansatte i Brannvernforeningen om at Søtorp har bedt styret om å fratre sin stilling. Styret respekterer hans beslutning, og i fellesskap er det avtalt at hans siste arbeidsdag blir 31. januar 2025.
Trygg nyttårsfeiring starter med bruk av beskyttelsesbriller25.12.2024 10:45:00 CET | Pressemelding
Etter nyttårsfeiringen i fjor ble det registrert ti øyeskader. Fem alvorlige og fem moderat alvorlige skader. Lettere øyeskader som blir behandlet ved legevakt regnes ikke med i oversikten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom