Streik fra lørdag - Power Porsgrunn nekter de ansatte tariffavtale
19.4.2018 16:14:17 CEST | Handel og Kontor i Norge | Pressemelding
– Det burde ikke være nødvendig å måtte streike for tariffavtale og ordna forhold i norsk arbeidsliv i dag, sier 1. nestleder i HK i Norge, Bjørn Mietinen.
HK og Power Porsgrunn møttes hos Kretsmekleren mandag 16. april, men avsluttet meklingen uten å bli enige fordi arbeidsgiver ikke ville skrive under på tariffavtalen.
- Jeg hadde håpet vi skulle unngå streik, men konstaterer at Power Porsgrunn er villig til å gå langt for å nekte de ansatte ordna forhold og tariffavtale. Nå må de ansatte streike for å få tariffavtale på plass, men jeg kan love en ting, og det er at de ikke står alene. Vi vil gi dem den ryggdekningen de trenger hele veien, uttaler Mietinen.
Power Porsgrunn hevder at vi ikke har nok medlemmer til å kreve tariffavtale og at flertallet av de ansatte ikke vil ha det. De sier det er årsaken til at de ikke vil inngå tariffavtale. Da vi fremmet kravet var det 13 fast ansatte i virksomheten, 7 av dem er medlem i HK og ønsker tariffavtale. Utover dette var det 7 ekstrahjelper.
- Vi har en organisasjonsgrad på over 50 % blant de fast ansatte, det er veldig bra. Det er de fast ansatte som har sin karriere og sitt livsgrunnlag i Power Porsgrunn. Dette betyr at vi har mer enn godt nok grunnlag for vårt avtalekrav, sier regionkontorleder i HK region Østlandet Sør, Lena Reitan.
HK-medlemmene i Power Porsgrunn er opptatt av å få trygge lønns- og arbeidsvilkår, en anstendig pensjon og rett til medbestemmelse på arbeidsplassen sin. Flere av deres kolleger i andre Powerbutikker har det allerede. I dag er det tariffavtale i 29 av Power Norges 61 virksomheter i hele landet. Nå kan Power Porsgrunn følge etter og bli nr. 30.
- Power Porsgrunn skal vite av våre HK-medlemmer er klare til å ta kampen og stå løpet ut, og at hele fagbevegelsen står sammen med dem. Det handler om et organisert og seriøst arbeidsliv, og det handler om ordna forhold, avslutter Mietinen.
Kontakter
Inger Helene VaatenInformasjonsrådgiver
Tel:+47 900 34 214ihv@hkinorge.noKirsti Hansen DeményAvdelingsleder informasjon
Tel:+ 47 979 91 929kde@hkinorge.noBilder
Om Handel og Kontor i Norge
HK i Norge jobber for at medlemmene våre skal ha trygge arbeidsplasser og gode lønns- og arbeidsvilkår. HK i Norge er en arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat sektor. Medlemmene våre jobber blant annet innen handel, luftfart, kontor, finans, organisasjon og servicevirksomhet. Med rundt 84.000 medlemmer er vi i dag LOs tredje største forbund.
Følg pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handel og Kontor i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
HK Norge og NHO Luftfart ble enige - det blir ingen streik13.8.2026 09:43:57 CEST | Pressemelding
Etter mekling flere timer på overtid, ble HK Norge og NHO Luftfart enige om et forhandlingsresultat på Luftfartsoverenskomsten. Dermed er streik avverget.
HK Norge varsler opptrapping av mulig streik12.8.2026 22:16:11 CEST | Pressemelding
HK Norge og NHO Luftfart er fortsatt i mekling hos Riksmekleren. Blir det ikke enighet, vil HKs medlemmer i Aviator Airport Allianse i Tromsø, Menzies Aviation på Gardermoen og Widerøe Ground Handling på flere flyplasser bli tatt ut i et første streikeuttak.
Fare for streik på en rekke norske flyplasser.7.8.2026 12:05:49 CEST | Pressemelding
HK Norge varsler streikeuttak på flere flyplasser i Norge. HK Norge skal møte NHO Luftfart til mekling tirsdag 11. og onsdag 12. august. Blir ikke partene enige, blir det streik fra torsdag 13. august.
HK Norge og NHO ble enige1.7.2026 01:43:59 CEST | Pressemelding
Etter mekling mer enn 1,5 time på overtid, ble HK Norge og NHO enige om et forhandlingsresultat på Standardoverenskomsten. Dermed er streik avverget.
HK Norge og NHO ble enige7.6.2026 09:26:44 CEST | Pressemelding
Etter 9 timer på overtid, ble HK Norge og NHO Service og Handel enige i mekling på Handelsoverenskomsten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
