Strategisk partnerskap med TietoEVRY styrker bankenes konkurransekraft

Avtalen med TietoEVRY er beregnet å gi alliansebankene i Eika en årlig effektivisering i kostnader på om lag 40 prosent tilsvarende NOK 220-250 millioner. Beregnet tilbakebetalingstid er mellom fire og fem år for bankene. Avtalen har en varighet på fem år med mulighet for forlengelser på totalt fire år.
Avtalen vil styrke alliansebankenes langsiktige konkurransekraft gjennom betydelig kostnadseffektivisering, styrket utviklingskraft og økt strategisk fleksibilitet. Bankene får en fremtidsrettet IT-plattform som svarer opp kundenes stadig økte forventninger til digitale løsninger og tjenester.
«Kundene stiller stadig større forventninger til våre digitale løsninger og tjenester. Vi er derfor glade for å kunne annonsere et strategisk partnerskap med TietoEVRY. Avtalen vil styrke Eika-bankenes langsiktige konkurransekraft gjennom betydelig kostnadseffektivisering, styrket utviklingskraft og økt strategisk fleksibilitet. Dette vil forsterke våre muligheter til å fortsatt være en positiv drivkraft for vekst og utvikling for våre kunder, våre ansatte og våre lokalsamfunn», sier styreleder i Eika Gruppen og adm. banksjef i Skue Sparebank Hans Kristian Glesne.
De strategiske, innholdsmessige og operasjonelle sider av avtalen har vært gjenstand for en omfattende og grundig prosess i Eika Alliansen. 53 selvstendige banker i Eika Alliansen har tilsluttet seg avtalen etter styrebehandling i bankene.
Det pågår nå et arbeid for å fastsette en endelig konverteringsplan for bankene. En plan vil foreligge i løpet av 1. kvartal 2021, og overgangen til TietoEVRYs løsninger forventes gjennomført i 2022-23.
Nøkkelord
Kontakter
Hans Kristian GlesneStyreleder Eika Gruppen og Banksjef i Skue Sparebank
Tel:902 58 850hkg@skuesparebank.noHege Toft KarlsenKonsernsjef i Eika Gruppen
Tel:977 33 001htk@eika.noSigurd UlvenInformasjonsdirektør
Tel:907 21 898su@eika.noBilder

Om Eika Gruppen
Om Eika
Eika Alliansen består av omkring 60 lokalbanker, Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Lokalbankene i Eika Alliansen nyter høy tillit og tilfredshet blant kundene, og er en verdsatt drivkraft for vekst og utvikling i sine lokalsamfunn. Trygg og personlig kunderådgiving og et sterkt lokalt samfunnsengasjement skiller lokalbankene fra konkurrentene.
Eika Gruppen er eid av lokalbankene og utgjør finanskonsernet i Eika Alliansen. Eika Gruppens fremste visjon er å styrke lokalbanken. Selskapet leverer sikre og brukervennlige tjenester, spesielt tilpasset kundenes behov. Virksomheten omfatter bank, forsikring, sparing, pensjon, finansiering, kort og eiendomsmegling. Eika Alliansen er en av de største aktørene i det norske finansmarkedet og en vesentlig aktør for bærekraftig verdiskaping i lokalsamfunn over hele landet. Alliansen har en million kunder, over 3000 medarbeidere, 200 lokalbankkontorer og en samlet forvaltningskapital på mer enn 470 milliarder. www.eika.no
Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen
Penni kutter boliglånsrenten - fortsatt lavest19.6.2025 11:27:21 CEST | Pressemelding
Penni fra Eika digitalbank følger etter Norges Bank, og setter ned lånerenten umiddelbart med 0,25 prosentpoeng for alle nye kunder. Penni har med det fortsatt laveste boliglånsrente. Banken holder samtidig innskuddsrentene på brukskonto uendret på 3 prosent.
Eikas bankenes kredittkort er nå flyttet til Kredittbankens systemer2.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemelding
I helgen ble 350 000 kredittkortkunder fra sparebankene i Eika Alliansen og LOKALBANK, samt NAF og Agrikjøp flyttet til Kredittbankens systemer. Overgangen markerer siste steg i sammenslåingen mellom SpareBank 1 Kreditt og Eika Kredittbank som juridisk ble gjennomført i januar 2025.
Et godt kvartalsresultat for Eika Gruppen8.5.2025 09:56:28 CEST | Pressemelding
Eika Gruppen leverte et resultat før skatt på 152 millioner kroner i første kvartal 2025. Dette er en økning fra 17,5 millioner kroner i samme kvartal i fjor. Netto driftsinntekter i konsernet økte fra 310 til 416 millioner kroner i samme periode, mens driftskostnadene ble redusert fra 285 til 262 millioner kroner.
Penni kutter boliglånsrenten29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
- strekker ut en hånd til de høyt belånte kundene.
Penni fra Eika digitalbank dobler renten på brukskonto etter dagens skuffende rentebeslutning fra Norges bank27.3.2025 10:07:07 CET | Pressemelding
Skuffet over at rentekuttet uteble? Penni fra Eika digitalbank ønsker å gi et lite plaster på såret i dag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom