Strafferettsforsikring er nå tilgjengelig for norske bedrifter

Norske virksomheter må forholde seg til en rekke lover og forskrifter. Mange av disse har en klausul om at overtredelse medfører bøter eller fengsel.
- Å bli anmeldt til politi eller tilsynsmyndighet kan være en stor belastning - både personlig og økonomisk, sier senior forsikringsmegler, Leif Hjeltgaard.
-Legal Defenseer et nytt produkt på markedet som, i tillegg til den økonomiske byrden, også dekker kostander til erfarne advokater som kan hjelpe til med å forsvare seg mot slike anklager. Legal Defense er derfor et fint supplement til styreforsikring for mindre og mellomstore virksomheter, fortsetter Hjeltegaard.
Hva?
Dersom en av de ansatte i bedriften, ledelsen eller styret er mistenkt for noe straffbart, vil du med denne forsikringen få dekket kostnader til forsvarsadvokat med rett ekspertise på det aktuelle rettsområdet.
Denne advokaten skal ivareta dine rettslige interesser i saker som skyldes mistanke om overtredelse av bestemmelser i straffeloven, annen lovgivning hvor overtredelse kan straffes med fengsling eller bøter, samt saker innenfor disiplinær- eller yrkessaker.
Forsikringen dekker kostnader til egen advokat, idømte sakskostnader, sakkyndig – og ekspertuttalelser, oversettelse (tolk) og utgifter til reise og opphold.
Hvem?
Legal Defence kan kjøpes av små og mellomstore bedrifter i hele Europa. Den kan kjøpes av bedrifter i alle bransjer, med unntak av bank og finans.
For større virksomheter foretas det en individuell vurdering.
Hvorfor?
Kostnader til advokat legges normalt ikke inn i budsjettene. Likevel er straffbare feilgrep noe som skjer hele tiden, det er menneskelig å feile. Alt fra å levere feil skattemelding eller mva-oppgave, til manglende overholdelse av rapportering til NAV, brudd på minstelønnbestemmelser. Det kan også være alvorlige forhold som manglende sikring på arbeidsplassen, som i verste fall kan medføre alvorlige ulykker eller dødsfall.
Videre vil større konsern med flere ansatte og flere ledelsesnivåer øke risikoen for straffbare forhold, og man har mindre muligheter for å overvåke hele næringskjeden i et konsern.
Selskaper som har egne advokater internt, jobber i all hovedsak med forretningsjus. De besitter derfor ikke nødvendig kompetanse til å ivareta sikrede i en straffesak. Legal Defence dekker advokatutgiftene til de beste forsvarsadvokatene og kan også anbefale advokater med rett ekspertise ved behov.
Nøkkelord
Kontakter
Leif HjeltgaardSenior ForsikringsmeglerSöderberg & Partners
Tel:40 00 20 85leif.hjeltgaard@soderbergpartners.comBilder


Lenker
Om Söderberg & Partners
Söderberg & Partners har Nordens og Europas mest offensive approach, og har siden oppstart i 2004, etablert virksomhet i Norge, Sverige, Finland, Danmark, Luxembourg, Spania og Nederland. Samlet har Söderberg & Partners-gruppen i overkant av 600 mrd. kroner under rådgivning. I 2021 omsatte konsernet for 6 mrd. kroner og har over 3000 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Söderberg & Partners
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Söderberg & Partners på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Söderberg & Partners
Når sjekket du båtforsikringen din sist?11.4.2025 12:40:00 CEST | Aktuelt
Prisene på båtforsikringer har økt betydelig de siste årene – noe mange kanskje ikke legger merke til, særlig når kostnaden fordeles på 12 terminer i året. Økningen skyldes blant annet flere skader og høyere reparasjonskostnader som følge av økte priser på deler og arbeid.
Inngår partnerskap med Nordmegling AS5.3.2025 07:57:19 CET | Pressemelding
Söderberg & Partners AS kjøper 51% av aksjene i Nordmegling AS, et nordnorsk meglerforetak med kontorer i Harstad, Finnsnes og Bodø. Med partnerskapet styrker vi vår allerede etablerte posisjon i Nord-Norge.
Viktig å være klar over før utbetalingen starter24.2.2025 14:50:16 CET | Aktuelt
Egen pensjonskonto (EPK) har gitt oss større kontroll over pensjonssparingen. Under oppsparing kan kapitalen flyttes fritt. Det mange derimot ikke er klar over, er at når pensjonsutbetalingen starter, kan ikke lenger pengene flyttes.
Hesnes Insurance Brokers blir Söderberg & Partners22.1.2025 11:56:34 CET | Pressemelding
Söderberg & Partners fortsetter sin offensive vekststrategi, og kjøper nå 100 % av aksjene i Hesnes Insurance Brokers i Vestfold. Oppkjøpet er et viktig steg i strategien om å tilby enda sterkere rådgivningstjenester og skreddersydde løsninger til bedrifter i regionene Vestfold, Telemark og Buskerud.
Söderberg & Partners fortsetter veksten i Øst14.1.2025 08:30:50 CET | Pressemelding
Skjold Forsikringsmegling Øst AS og Söderberg & Partners Østfold AS slår seg sammen og blir Söderberg & Partners Øst AS. Med fusjonen styrkes både kompetansen og bredden i rådgivningen som tilbys kundene. Virksomheten samlokaliseres i Fredrikstad.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom