Redningsselskapet

Stortinget styrker den frivillige beredskapen  

Del
Stortinget har vedtatt å styrke den frivillige beredskapen gjennom en rekke nye tiltak. – Vi er takknemlig for at Stortinget gjennom denne satsingen viser hvor viktig frivilligheten er for samfunnssikkerheten både lokalt og nasjonalt i dag og i framtiden, sier generalsekretær Rikke Lind i Redningsselskapet.
Stortinget styrker den frivillige beredskapen, som her er representert ved mannskap fra redningsskøyta i Trondheim.
Stortinget styrker den frivillige beredskapen, som her er representert ved mannskap fra redningsskøyta i Trondheim.

Tiltakene ble vedtatt i forbindelse med behandlingen av stortingsmeldingen «Samfunnssikkerhet i en usikker verden» torsdag kveld. 

Oppretter totalberedskapsutvalg 

Stortinget vedtok en nasjonal langtidsplan for beredskap, som skal se beredskapsressursene regionalt og nasjonalt i sammenheng. Det blir dessuten opprettet et fast totalberedskapsutvalg med representanter fra beredskapsmyndighetene, organisasjoner og næringsliv. Utvalget skal sikre koordinert ledelse av beredskapsressursene, og helhetlige og koordinerte trusselvurderinger.  

– De frivillige beredskapsorganisasjonene har lokalkunnskap, kommer raskt på plass og har god redningsfaglig kompetanse. For at vi skal kunne bidra på best mulig måte er vi avhengig av sømløs samhandling med de offentlige ressursene. Vi mener at totalberedskapsutvalget vil bidra inn her, sier generalsekretær Rikke Lind i Redningsselskapet.  

Støtte til nødnett, utstyr og trening

Stortinget vedtok også flere andre tiltak for å samordne beredskapen i Norge, og styrke den frivillige beredskapen. Regjeringen er blant annet bedt om å sikre at frivillige organisasjoner får dekket utgifter til abonnementskostander på nødnett-terminaler og at støtten til utstyr og trening økes. Stortinget ber også regjeringen sikre at frivillige organisasjoner inkluderes i beredskapsplanene til kommuner, statsforvalter og politi.   

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Stortinget styrker den frivillige beredskapen, som her er representert ved mannskap fra redningsskøyta i Trondheim.
Stortinget styrker den frivillige beredskapen, som her er representert ved mannskap fra redningsskøyta i Trondheim.
Last ned bilde
Frivillige fra Redningsselskapet bruker mye tid på på å øve på situasjoner de kan møte.
Frivillige fra Redningsselskapet bruker mye tid på på å øve på situasjoner de kan møte.
Last ned bilde

Om Redningsselskapet

Redningsselskapet
Redningsselskapet
Langgrunnveien 34
3186 HORTEN

90737421http://www.redningsselskapet.no

Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». 

Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 59 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute. 

Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye