Stor skuffelse over EU-nei til karbonfangst på Klemetsrud

Det var knyttet store forventninger til hvilke avkarboniseringsprosjekter EUs innovasjonsfond ville gi støtte til. I Norge var det spesielt store forventninger til om det var satt av midler til karbonfangst på avfallsforbrenningsanlegget på Klemetsrud i Oslo.
- EUs nei er et slag i magen. Klemetsrudanlegget er viktig for at vi skal få en helhetlig satsing på karbonfangst- og lagring (CCS), og EUs støtte var viktig både økonomisk, men også for å knytte Europa tett opp til den norske CCS-satsingen, sier Grøvik.
Han mener Støre-regjeringen nå må oppfylle politikken fra opposisjon, der bygging av Klemetsrud-anlegget var sentralt.
- Regjeringen og Oslo kommune må nå gå sammen med Fortum om å få finansiering på plass slik at det kan tas en investeringsbeslutning. Vi har nå kastet bort et år ved vente på EU-støtte som ikke kom. Vi må nå få satt spaden i jorda og komme i gang, sier han.
- Ikke glem Glasgow-formuleringer
Tekna-presidenten minner også statsministeren om hans budskap fra klimatoppmøtet i Glasgow, der CCS ble trukket fram som nødvendig for at verden skal nå klimamålene.
- Støre understreket hvor dårlig tid vi har for å komme i gang, og samtidig hvor langt framme Norge ligger teknologisk på CCS-området. Nå er tiden inne for å vise at de er handlekraft og vilje bak festtalene, sier han.
Grøvik merker seg at leder for Fortums karbonfangstprosjekt på Klemetsrud Jannicke Gerner Bjerkås fortsatt har tro å at prosjektet vil realiseres.
- Vi har et modnet prosjekt som er gryteklart, og med en sikker delfinansiering som er på plass. Nå må politikerne ta ansvar for den siste finansieringen slik at vi kan komme i gang, sier Grøvik.
Nøkkelord
Kontakter
Haakon BruusgaardSpesialrådgiver
Tel:93 25 95 72haakon.bruusgaard@tekna.noMona Raa RavndalKommunikasjonssjef
Tel:94 29 70 48morav@tekna.noBilder

Om Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig foreningDronning Mauds gate 15
0201 Oslo
22 94 75 00https://www.tekna.no/
En fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 110 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Populær teknologikonkurranse fyller 25 år i Norge: 8200 barn bygger fremtidens løsninger i FIRST LEGO League20.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Med 544 norske lag påmeldt til høstens turneringer, fortsetter FIRST LEGO League å være en viktig arena for å skape realfagsglede blant barn og unge. Gjennom praktisk erfaring med naturfaglige tema, er håpet å styrke interessen for realfag og inspirere flere til å på sikt velge en utdanning innen teknologi og vitenskap.
Tekna fornøyd med teknologisatsing15.10.2025 12:47:22 CEST | Pressemelding
Tekna jubler over satsing på forskning og teknologi i statsbudsjettet, men savner tiltak for rekruttering til realfagene.
Tekna etterlyser større grep for å redde Oslofjorden15.10.2025 10:29:04 CEST | Pressemelding
Tekna er skuffet over at regjeringen ikke tar større ansvar for å få på plass gode renseanlegg som fjerner nitrogen og fosfor fra avløpsvannet. Det haster med effektive tiltak for å rense fjorden.
Studentene skuffet over statsbudsjettet15.10.2025 10:21:05 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil foreløpig ikke binde studiestøtten til grunnbeløpet i Folketrygden (G). Samtidig svekkes studiestøtten. Det skaper frustrasjon blant studentene i Tekna.
Én av fem nyutdannede får ikke overtid5.9.2025 12:21:01 CEST | Pressemelding
Én av fem nyutdannede teknologer har kontrakter uten rett til overtid, viser Teknas lønnsundersøkelse. – Bekymringsfullt. Overtid er noe nyutdannede normalt har krav på etter Arbeidsmiljøloven, svarer Tekna-president Elisabet Haugsbø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom