Stor omstillingsvilje hos event- og reiselivsbedriftene
28.4.2021 08:05:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Smittesituasjonen har vært uforutsigbar hele året, og små og store jobbskapere i event- og reiselivsbransjen har måttet leve med strenge smittevernstiltak og reiserestriksjoner i lang tid. Derfor er jeg veldig glad for å se at bedrifter som skaper velferd og levende lokalsamfunn over hele landet er i full gang med å tilpasse seg situasjonen med gode og kreative løsninger, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Pengene har gått til omstillingsprosjekter som gjør at bedriftene kan tilpasse seg smitteverntiltak og endringer i markedet. Tilskuddsordningen skal gi likviditet til fremtidige omstillingsprosjekter som event- og reiselivsbedriftene ikke hadde kunnet gjennomført uten støtte.
Populær ordning
Sommeren 2020 etablerte regjeringen en tilskuddsordning på 250 millioner kroner som skulle gå til omstillingsprosjekter i reiselivsnæringen. I den runden fikk om lag 250 bedrifter mulighet til å realisere prosjektene sine. På grunn av stor pågang har regjeringen bevilget midler til å videreføre ordningen
– Det har vært stor interesse for ordningen. Dette er penger som kan være med på å gi bedriftene flere bein å stå på og dermed også beholde arbeidsplasser framover, sier Nybø.
Den andre utlysningsrunden med en ramme på 600 millioner kroner hadde søknadsfrist i januar 2021. 634 bedrifter søkte til sammen om 893 millioner kroner. Så langt har 420 bedrifter fått tildelt om lag 400 millioner kroner.
Hva er typisk for prosjektene som har fått penger?
Tilskudd er gitt til endring av distribusjonsformer, eller tilpasning av reiselivsprodukter til andre kundegrupper, eksempelvis fra produkter tilpasset oversjøiske markeder til nordmenn og nærmarkeder, og for å sende norske turister til turistmål i Norge heller enn å sende dem ut av landet.
Det er også gitt støtte til prosjekter som bidrar til smitteverntiltak, som opplæring av personale, kompetanseutvikling og kursing i smittevernregler, miljøsertifisering.
Nøkkelord
Kontakter
Yngve AngvikKommunikasjonsrådgiverNærings- og fiskeridepartementet
Tel:459 56 199yngve.angvik@nfd.dep.noDokumenter
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
