Stor økning i antallet trafikkdrepte
9.8.2022 08:08:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt

De første syv månedene av 2021 omkom 40 personer på norske veier.
- Hvert dødsfall er en tragedie. En ungdom med livet foran seg, en familiefar, en du er glad i, som blir revet ut av tiden. Etter mange år med nedgang i drepte i trafikken har 2022 vært dyster lesning, sier Heidi Tofterå Slettemoen, kommunikasjonssjef i Frende Forsikring.
1 av 4 mener fartsgrensene er for lave
- En fullgod forklaring på den voldsomme økningen har vi ikke. Men en dobling er ikke helt tilfeldig og det er bekymringsfullt. Det er viktig at alle bilførere tenker over trafikkfaren og gjør alt de kan for å kjøre trygt og sikkert, sier Slettemoen.
I en undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring sier 22 prosent at de mener fartsgrensene er for lave i Norge. Nesten 8 av 10 sier at de bryter trafikkregler når de kjører bil. 17 prosent beskriver sin egen kjørestil som utålmodig.
Strakskampanje i sommer
Tidligere i år ble det innkalt til krisemøte mellom de store aktørene på trafikksikkerhet her til lands. Her deltok også vegdirektøren og samferdselsministeren.
I sommer har en strakskampanje kalt «Følg med i trafikken» blitt kjørt. Vegvesenet, Trygg Trafikk, Samferdselsdepartementet, Utrykningspolitiet, NAF og landets fylkeskommuner er blant bidragsyterne.
- Når kampanjer er virkningsfulle treffer det sjåførene. Budskapet «Følg med i trafikken» er enkelt, men livsviktig. Mange ulykker skjer hvert år på grunn av manglende oppmerksomhet bak rattet, sier Heidi Tofterå Slettemoen.
Slik kjører du trygt
Dette er rådene for trygg kjøring fra Frende:
- Hold oppmerksomheten på veien
- Avpass farten etter forholdene
- Ikke bryt fartsgrensen
- Ikke sett deg bak rattet hvis du er stresset eller oppkavet
- Aktiver gjerne bilmodus på telefonen din
- Hvis du må sjekke mobilen, stereoen eller annet, kjør til siden og stopp helt opp først
- Hold god nok avstand til bilen foran
- Vær uthvilt når du kjører
- Ta pauser når du trenger det, eller bytt på å kjøre
- Aldri kjør bil i ruset tilstand
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 400 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Milliardskadene få frykter15.9.2026 08:02:00 CEST | Aktuelt
Bare 10 prosent bekymrer seg for at uvær skal skade boligen sin. - Det er overraskende lavt.
56 båtskader hver dag i sommer12.9.2026 08:05:00 CEST | Aktuelt
Juli, august og september er de store båtmånedene i Norge. - Vi ser dessverre en skadetopp denne sommeren også.
Tusenvis av båtskader etter endt båtsesong8.9.2026 07:57:00 CEST | Aktuelt
- Båtsesongen går mot slutten, men det er nettopp da mange av de dyre skadene skjer.
Skjeggkre gir seg ikke: Over 8000 tilfeller i fjor8.9.2026 07:48:00 CEST | Aktuelt
2024 ble et rekordår for skjeggkre i Norge. 2025 var nesten like ille.
Storbritannia i høst? Denne tabben dekker ikke reiseforsikringen3.9.2026 07:57:00 CEST | Aktuelt
Tusenvis av nordmenn gleder til seg til fotballturer eller shopping i London i høst. - Men mange går på en smell og glemmer at de må ha innreisetillatelse. Da ryker fort hele turen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
