Stor økning i antallet trafikkdrepte

De første syv månedene av 2021 omkom 40 personer på norske veier.
- Hvert dødsfall er en tragedie. En ungdom med livet foran seg, en familiefar, en du er glad i, som blir revet ut av tiden. Etter mange år med nedgang i drepte i trafikken har 2022 vært dyster lesning, sier Heidi Tofterå Slettemoen, kommunikasjonssjef i Frende Forsikring.
1 av 4 mener fartsgrensene er for lave
- En fullgod forklaring på den voldsomme økningen har vi ikke. Men en dobling er ikke helt tilfeldig og det er bekymringsfullt. Det er viktig at alle bilførere tenker over trafikkfaren og gjør alt de kan for å kjøre trygt og sikkert, sier Slettemoen.
I en undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring sier 22 prosent at de mener fartsgrensene er for lave i Norge. Nesten 8 av 10 sier at de bryter trafikkregler når de kjører bil. 17 prosent beskriver sin egen kjørestil som utålmodig.
Strakskampanje i sommer
Tidligere i år ble det innkalt til krisemøte mellom de store aktørene på trafikksikkerhet her til lands. Her deltok også vegdirektøren og samferdselsministeren.
I sommer har en strakskampanje kalt «Følg med i trafikken» blitt kjørt. Vegvesenet, Trygg Trafikk, Samferdselsdepartementet, Utrykningspolitiet, NAF og landets fylkeskommuner er blant bidragsyterne.
- Når kampanjer er virkningsfulle treffer det sjåførene. Budskapet «Følg med i trafikken» er enkelt, men livsviktig. Mange ulykker skjer hvert år på grunn av manglende oppmerksomhet bak rattet, sier Heidi Tofterå Slettemoen.
Slik kjører du trygt
Dette er rådene for trygg kjøring fra Frende:
- Hold oppmerksomheten på veien
- Avpass farten etter forholdene
- Ikke bryt fartsgrensen
- Ikke sett deg bak rattet hvis du er stresset eller oppkavet
- Aktiver gjerne bilmodus på telefonen din
- Hvis du må sjekke mobilen, stereoen eller annet, kjør til siden og stopp helt opp først
- Hold god nok avstand til bilen foran
- Vær uthvilt når du kjører
- Ta pauser når du trenger det, eller bytt på å kjøre
- Aldri kjør bil i ruset tilstand
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Sykkeltyvrekord: - Har ikke vært så ille på 25 år16.9.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
Nordmenn meldte inn 16 741 sykkeltyverier i fjor. Så mange har det ikke vært siden forrige årtusen.
Dette er årets farligste måned for syklister og fotgjengere11.9.2025 07:52:00 CEST | Aktuelt
753 syklister og fotgjengere har blitt påkjørt i septembertrafikken de siste fem årene. - Det blir litt mørkere for hver dag og det tar litt tid å bli vant til. Det ender i mange ulykker.
Mer enn 1000 reiseskader hver eneste dag9.9.2025 08:03:00 CEST | Aktuelt
I løpet av årets første seks måneder ble det meldt inn mer enn 195 000 skader på reiseforsikringer i Norge. - Det er 1077 skader hver dag, i snitt. Det er hinsides mye.
Nytt toppår for skjeggkreangrep4.9.2025 08:03:00 CEST | Aktuelt
Med 8500 behandlinger var 2024 det verste året noensinne når det kommer til skjeggkre. - Mange oppdager dem nå når høsten tar til og det blir mørkere ute.
Bestemorsvindel øker i Norge2.9.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
Det starter med en SMS eller en telefon og ender ansikt til ansikt. - Svindelmetoden har pågått i Sverige i noen år og nå ser vi at det har kommet til Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom