Stor investeringsvilje løfter If-resultatet

De private investeringene ser ut til å øke i Norden, noe som slår positivt ut på salg og fornyelse av forsikringer hos If, Nordens største forsikringsselskap.
- Gjennom sommeren og utover høsten har folk investert i biler, båter, hytter og bobiler. Dette merker vi godt på etterspørselen etter våre forsikringer, sier Ifs konsernsjef Morten Thorsrud.
- Samtidig har vi kontakt med mange bedrifter og privatpersoner som har tøffe tider, noe som viser hvor utfordrende dagens situasjon er.
Personforsikringer og online-salg
Når de nordiske landene stengte ned i mars, eksploderte også interessen for personforsikringer. Antallet forespørsler til If økte med over 50 % i Norden og det totale salget økte med ca 20 %. Etterspørselen etter for eksempel ulykkesforsikringer, barneforsikringer og uføreforsikringer, er fremdeles høy ved utgangen av tredje kvartal.
- Vi erfarer at mange har behov for rådgivning knyttet til personforsikringer. For oss er det viktig å passe på at folk får de forsikringene som er riktige - tilpasset den enkelte person, familie eller bedrift, sier Ifs konsernsjef.
- Det er også spesielt gledelig å se at det totale digitalsalget fortsetter å øke. Vi har til nå i år solgt forsikringer online i Privat-segmentet for over 1 milliard kroner (SEK), noe som viser at nettsalg av forsikringer er stadig mer viktig, sier Thorsrud.
God kostnadskontroll
- Det er viktig å trekke frem våre ansatte som har taklet dette utfordrende året på en helt utrolig måte. Som selskap har vi også klart å gjøre dette med god kostnadskontroll og uten store ekstrainvesteringer på IT-siden. Det viser at digitaliseringen av selskapet har kommet langt, sier Ifs konsernsjef.
Thorsrud sier også at endrede befolkningsvaner på grunn av pandemien bidrar til noe mindre skadekostnader, men at dette til dels balanseres av store skadeutbetalinger innen reise og storskader i Industri-segmentet. Kostnadene for korona-relaterte skadekrav etter årets ni første måneder er summert til 375 millioner svenske kroner.
Konsernresultatet for tredje kvartal
Konsernresultatet for tredje kvartal 2020 viser en fortsatt sterk fremgang for Nordens største forsikringsselskap.
- Totalkostnadsprosenten for årets 9 første måneder var på 82,4 (84,3 % i 2019). For tredje kvartal 2020 er totalkostnadsprosenten 82,9 (83,5 % i tredje kvartal 2019).
- Teknisk resultat for tredje kvartal er 2 036 MSEK (1 976).
- Premieinntekt i tredje kvartal var 10 211 MSEK (10 126).
- If har totalt en premievekst på 5,2 % for kvartalet.
- Investeringsresultatet viser fortsatt god fremgang etter det det bratte fallet tidligere i år. For tredje kvartal var det på 542 MSEK (477).
Det norske resultatet
If fortsetter også den gode veksten i det norske markedet dette kvartalet.
- Premieinntekt i tredje kvartal var 2 939 MNOK (2 805 MNOK i tredje kvartal 2019).
- Teknisk resultat endte på 957 MNOK (452 MNOK i tredje kvartal 2019)
- Totalkostnadsprosenten for årets 9 første måneder var på 85,2 (89,3 %).
- Totalkostnadsprosenten var på 75,2 i tredje kvartal (87,8 %).
- Tredje kvartal ble svært godt for den norske delen av selskapet. Vi fortsetter veksten vår i Norge også innen personforsikringer, der vi i dette kvartalet ble størst innen barneforsikring, sier Morten Thorsrud i If.
Nøkkelord
Kontakter
Lars GaltungKommunikasjonsdirektør
Tel:98214812lars.galtung@if.noBilder

Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Barn skader tennene på trampolinen12.7.2025 07:31:34 CEST | Pressemelding
De fleste trampolineskadene forsikringsselskapene får meldt inn, skyldes barn som hopper og spretter på trampolinen samtidig. Årlig skader over hundre barn seg, ifølge beregninger fra If.
Nordmenn holder tett på jobben om at de strever24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti nordmenn sier at psykiske helseutfordringer har påvirket arbeidsevnen. Få snakker med lederen sin om det. Det viser resultater i Nordisk Helserapport 2025 fra forsikringsselskapet If.
Lynskader for 151 millioner kroner i fjor sommer23.6.2025 07:32:07 CEST | Pressemelding
Mange glemmer å koble robotgressklipperen fra lading ved lyn og torden. Å trekke ut støpselet til gressklipperen er like viktig som til TV-en, påpeker forsikringsselskapet If.
If: – Reiseforsikring dekker ikke frykt19.6.2025 11:56:03 CEST | Pressemelding
Enkelte nordmenn som har bestilt sommerferie på Kypros og noen steder i Tyrkia føler på krigsfrykt. Den siste tiden har flere ringt reiseskadesenteret til If Europeiske Reiseforsikring om dette.
Kollisjon? Dette grønne beviset bør du ha i bilen17.6.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Dokumentet Grønt kort kan spare deg for trøbbel med politiet og bot hvis du kolliderer eller er skyld i en bilulykke i utlandet. Sikre deg kortet i god tid før bilferien, anbefaler If.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom