Stig Johannessen (56) er ny leder av Skolelederforbundet
5.1.2018 11:04:48 CET | Skolelederforbundet | Pressemelding

Fra 1. januar tok Stig Johannessen over roret etter Solveig Hvidsten Dahl som ny forbundsleder i Skolelederforbundet. Johannessen har sittet i forbundets sentralstyre i foregående periode. Han har blant annet bakgrunn som leder i Forsvaret og som rektor i videregående opplæring.
Johannessen mener det viktigste satsingsområdet for Skolelederforbundet fremover blir å påvirke sentrale myndigheter og skoleeiere til å gi lederne rammebetingelser som står i et bedre samsvar med oppgavene som skal løses.
Økt press på ledere
- Vi ser et økt press på ledere i opplæringssektoren. Det er stadige forventninger til å løse flere oppgaver, samtidig som ressursene på mange måter blir mindre og færre, sier Johannessen.
Den påtroppende forbundslederen påpeker at ledere i oppvekstsektoren i dag er forventet å løse et bredere spekter av samfunnsoppgaver enn før, samtidig som at rene forvaltningsoppgaver har blitt flere.
- I tillegg ønsker både lærere og ledere selv at lederne i større grad kan følge opp det pedagogiske arbeidet, tilføyer han.
For å lykkes med dette trenger skoleledelsen å avlastning gjennom støtte fra yrkesgrupper med eksempelvis økonomisk og administrativ kompetanse, mener Johannessen.
Ønsker tettere lag rundt eleven
En annen viktig satsing for Skolelederforbundet blir å jobbe for et enda bedre lag rundt eleven, ifølge den ferske forbundslederen.
- Et effektivt, tverrfaglig lag rundt eleven vil kunne gi elevene den sosialfaglige oppfølgingen og støtten de trenger for å nå sine mål, og bidra til at lærere får konsentrert seg om sin kjerneoppgave som er å drive opplæring.
Nøkkelord
Kontakter
Modolf Moen
Kommunikasjonsansvarlig
Skolelederforbundet
mmo@skolelederforbundet.no/ +47 482 05 607
Bilder

Lenker
Om Skolelederforbundet
Skolelederforbundet:
Skolelederforbundet er landets eneste organisasjon kun for ledere innen oppvekst- og opplæring. Forbundet organiserer ledere i hele opplæringsløpet – fra barnehage og SFO til videregående opplæring. Forbundet har i dag i underkant av 3800 medlemmer.
Stig Johannessen:
Stig Johannessen har blant annet tidligere jobbet som lederutvikler ved Forsvarets stabsskole, rektor ved Hamar katedralskole og som leder av støtteteam for rektorer ved Hedmark fylkeskommune. Johannessen har en mastergrad i styring og ledelse fra Karlstad universitet.
Følg pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skolelederforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skolelederforbundet
Satsningen på barnehage og skole forsvinner i diesel og strømstøtte12.5.2026 11:59:52 CEST | Pressemelding
Stortinget har vært tydelig, man ønsker en mer praktisk skole. Nå er Skolelederforbundet redd for at denne intensjonen forsvinner i diesel og strømstøtte.
Skolemiljø bygges i hverdagen, ikke i enkelttiltak30.4.2026 11:22:04 CEST | Pressemelding
Det er systematisk og langsiktig arbeid med skolemiljø og trivsel som gir god grunnlag for læring. Når alle elever oplever tilhørighet, blir sett og anerkjent, styrkes både trivsel, tryggheten og læring for alle på skolen. Skolelederforbundet mener forskingsrapporten fra Utdanningsdirektoratet om trivsel understreker et tydelig behov: Skolene må ha rektor og ledelse som gis rom og mulighet til nok ansatte og en økonomi som gjør det mulig å sikre trivsel og læring. UDIRS nye rapport viser at elevenes sosiale relasjoner og livet hjemme er grunnleggende for trivselen i skolen.
Rektor som løfter lokalsamfunnet: Janne Thon Rehn kåret til Viktigste- Leder 202614.4.2026 11:48:17 CEST | Pressemelding
Janne Thon Rehn mottok prisen «Viktigste- Leder 2026 for arbeidet hun har gjort som rektor ved Vahl skole i Oslo. Prisen ble overrakt av statssekretær Sindre Lysø, under Skolelederforbundets konferanse, der over 200 ledere fra barnehage og skole var samlet.
Presseinvitasjon: Prisutdeling «Viktigste leder 2026» – Gardermoen 14. april kl. 10.0013.4.2026 10:06:05 CEST | Presseinvitasjon
Vi ønsker å inviterer pressen til utdeling av lederprisen «Viktigste leder 2026» under konferansen Viktigste Leder. Prisen deles ut på Gardermoen tirsdag 14. april kl. 10.00. På Quality Airport Hotel Gardermoen
Hvordan går det egentlig med Norges viktigste ledere?10.4.2026 15:11:13 CEST | Pressemelding
En god barndom varer livet ut. Men lederne som hver dag har ansvar for barnehager og skoler, står i et stadig større krysspress med økte forventinger og knappe rauser. Nå samles de til Skolelederforbundets viktigste lederkonferanse med tema «Ledere i krysspress - utfordringer og muligheter»
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom