Steng vannet på hytta før frosten kommer
Antall vannskader på norske hytter øker, og skadene skjer spesielt i forbindelse med den første frosten. I 2019 utbetalte forsikringsselskapene 250 millioner kroner i vannskadeerstatninger for norske hytter.
– Rundt 5000 hytteeiere vil oppleve en vannskadet hytte i 2020 hvis høsten blir normal med hensyn til utetemperaturer. Blir høsten derimot kaldere enn normalt, kan skadetallene øke betydelig, sier forskningsleder Lars-Erik Fiskum i SINTEF Community.
Vannskader i hytter koster mer
Den vanligste formen for vannskade i hytter er frostsprengning av vannrør. Hvis ikke isproppen som blokkerer vannrøret oppdages før den smelter, vil vannet strømme ut i hytta. Det kan fort bli dyrt.
– En vannskade på hytta koster normalt mer enn en vannskade i boligen. Grunnen til dette er at vannet får stå og renne lenger, siden hytter gjerne står uten tilsyn store deler av året. Men med litt omtanke kan de fleste skader unngås, opplyser Fiskum.
Slik sikrer du deg
For å unngå frostsprengte rør er det viktig å huske på følgende før du forlater hytta:
- Stenge hovedvanntilførselen og deretter sette alle tappearmaturer i åpen posisjon
- Lukke alle lufteventiler og vinduer
- Fylle alle vannlåser, sluk og toalettskåler med frostvæske ved fare for frost
- Ikke senke temperaturen i hytta lavere enn til ca. 10 °C om mulig
Kontakter
Lars-Erik FiskumForskningsleder
Tel:92023737Lars-Erik.Fiskum@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Forsker advarer: Ikke brenn juletreet i peisen29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I god juletradisjon advarer SINTEF-forsker Morten Seljeskog mot å fyre med juletre i peisen, da det kan føre til pipebrann og utslipp av giftige gasser.
Nyttårsstormen kommer: Har du en plan for varme?26.12.2025 20:05:17 CET | Pressemelding
Hva gjør du når strømmen går og kulda setter inn? Nyttårsstormen kan lamme oppvarmingen i tusenvis av hjem. Har du en plan for varmeberedskap?
SINTEF ansetter ny administrerende direktør for SINTEF TTO18.12.2025 12:43:40 CET | Pressemelding
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør. Han begynner i stillingen 1. april og bringer med seg bred erfaring innenfor innovasjonsledelse, ventureinvesteringer og selskapsutvikling.
SINTEF skal forske på grønne mobilitetsløsninger i Oslo kommune18.12.2025 08:33:57 CET | Pressemelding
Oslo kommune skal kutte 95 prosent av alle direkte utslipp innen 2030. Forskningsprosjektet GRØNNBY skal bidra til at dette blir mer enn kun en målsetning.
SINTEF leder samarbeid for storskala ombruk av byggevarer18.12.2025 08:29:19 CET | Pressemelding
Et nytt Grønn Plattform-prosjekt ledet av SINTEF samler over 25 aktører fra hele verdikjeden for å utvikle sirkulære og skalerbare løsninger for ombruk av byggevarer. Målet er å tette sentrale kunnskapshull og gjøre ombruk til en integrert og konkurransedyktig del av framtidens byggeprosjekter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
