Steinar Raknes – Due og Drone ute nå!

På turné i Troms, rett før koronaen kom, hadde Steinar Raknes fått med seg Kjartan Fløgstads «Due og drone» som reiselektyre. Det resulterte i albumet "Due og Drone", og den som tror at bass er bass, vil oppdage noe helt annet!
- "Før eg visste ordet av det, dukka det opp ein song på mobilen, der Steinar fremførte eit dikt frå Due og drone, til eigen melodi. Det var ein draum, rettare sagt ein bassgang som blei verkeleg. Og ikkje berre ein, men fleire låtar plinga inn på telefonen, sende frå bakrom og turnéhotell i höga nord" - Kjartan Fløgstad
Tekstene til Fløgstad har Steinar Raknes sunget og spilt inn med egen vokal og bass som uttrykksmiddel. En sjelden kombinasjon, og den som tror at bass er bass, vil oppdage noe helt annet. Her hører vi han gripe ståbassen og ikke bare lar melodiene og tekstene gå nye og uventede veier. Effektpedalene og loopene gjør de stumme ordene på papiret om til toner og lyd.
- "Tom Stahlsberg samlet meg, Stian Carstensen, seg selv og Kjartan Fløgstad rundt et bord med boka Due Og Drone på bordet. Jeg begynte å bla i boka og idéene til låter strømmet på med det samme, jeg klarte ikke å legge låtskrivingen fra meg før jeg var ferdig med boka, og i løpet av en ti dagers periode skrev jeg ferdig hele plata. Inspirert av Kjartans dikt, av innhold og stemning, og av å synge på min egen dialekt. Jeg har prøvd å gjenspeile bredden i boka og diktene gjennom flere lydbilder og musikalske stemninger." - Steinar Raknes
Selv om "Due og Drone" har blitt til en soloplate, startet det hele med bandet KFB (Kjartan Fløgstad Band) bestående av Kjartan Fløgstad, Tom Stalsberg, Odin Staveland og Steinar Raknes.
- "Steinar Raknes og hans soloalbum, ”Due og Drone” (Grappa) utgis nesten på blå resept. Raknes med dette album blir kontrabassens Bjella møter Waits som igjen møter en slags ny Raknes som virkelig viser at han kler å herje med bokstaver hentet fra alfabetet det norske. Alfabetet det morske" - Tom Stalsberg
Steinar Raknes er norsk artist, jazzmusiker, vokalist og låtskriver. Han er kontrabassist i verdensklasse med et særegent sound, og bruker instrumentet på nye måter både akustisk og gjennom elektriske alterasjoner. Raknes har spilt med storheter fra jazzen som Chick Corea og Michael Brecker. Med sin brede musikalske bakgrunn har han lagt grunnlaget for sitt STILLHOUSE- prosjekt, med vokal og bass. Nå slipper han nok et album som vokalist og soloartist.
Nøkkelord
Kontakter
Vilde Øien KarlsenPromotion-sjefGrappa Musikkforlag AS
Tel:41386250vilde@grappa.noBilder
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
«Twins of Træna» – en varm og billedrik førstesingel fra Trond Kallevågs kommende album - ute i dag12.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Under et kunstneropphold på Træna oppdaget Trond Kallevåg en samling unike gamle sort-hvitt-fotografier – og en søskenhistorie som aldri ble fullført. Nå blir den til lyd, i første singel fra det kommende albumet Minnesota.
Trond Kallevåg Releases First Single “Twins of Træna” from Upcoming Album Minnesota12.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
During an artist residency on Træna, Trond Kallevåg discovered a collection of unique old black-and-white photographs – and a sibling story that was never completed. Now it is transformed into sound, in the first single from his upcoming album Minnesota.
Nytt album fra Liv Andrea Hauge Trio utforsker følelsen av å være «døgnvill»5.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
I dag slipper Liv Andrea Hauge Trio sitt tredje album Døgnville på plateselskapet Hubro. Albumet utforsker tilstanden av å være «døgnvill» – et begrep som beskriver følelsen av å være ute av takt med tid og virkelighet, som ved jetlag eller søvnløshet. Musikken beveger seg i dette rommet mellom struktur og frihet, bevissthet og drøm.
Liv Andrea Hauge Trio releases “Døgnville” – a journey between dream and reality5.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
Today, Liv Andrea Hauge Trio releases their third album, Døgnville, on Norwegian label Hubro. The record explores the feeling of being “døgnvill” – a Norwegian term describing the sensation of being out of sync with time and reality, like during jet lag or insomnia. The music inhabits this liminal space between structure and freedom, consciousness and dream.
Yngvil løper "Maraton" - ny låt med treffsikker tekst om eksistensiell krise i joggesko5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Visepopstjerna Yngvil slipper låta "Maraton" - i morgen står hun klar på startstreken til sitt første halvmaraton!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom