Statsministeren åpnet Bellona-paviljong

Sammen med Sahara Forest Project er Bellona vertskap for den eneste norske paviljongen inne på den såkalte «Blue Zone» på COP26. Samarbeidspartnerene for paviljongen er Aker Horizons og Utenriksdepartementet. Paviljongen ble åpnet av statsminister Jonas Gahr Støre sammen med klima- og miljøminister Espen Barth Eide, administrerende direktør i Aker Horizons Kristian Røkke, daglig leder i Sahara Forest Project Kjetil Stake og Bellona-stifter Frederic Hauge.
Foran et stort norsk pressekorps fikk Bellona mye ros for sin mangeårige klimakamp og for å være synlige på den internasjonale arenaen.
–Vi har to viktige uker foran oss. Kanskje de viktigste ukene i vår tid. Vi skal oppnå resultater. Det vi i Bellona gjør her på COP26 er å lage en arena hvor vi fokuserer på løsninger. Vi må vise at det er mulig å løse klimaproblemene. Ved å kun fokusere på problemene oppstår apati, og det kommer det ikke noe godt ut av, sa Frederic Hauge.
Administrerende direktør Kristian Røkke i Aker Horizons takket både statsministeren og Frederic Hauge. Røkke sa at han var stolt av å være på FNs Klimatoppmøte sammen med Bellona.
Daglig leder Kjetil Stake i Sahara Forest Project (SFP) kom med nyheten om at SFP nettopp har mottatt 4,2 millioner kroner i støtte fra den nye regjeringen. Sahara Forest Project, som i sin tid ble etablert etter et initiativ fra Frederic Hauge, dyrker grønnsaker i drivhusanlegg drevet av solenergi og renset saltvann i ørkenen i Jordan.
–Støtten fra den norske stat gjør det mulig å jobbe for å utvikle løsninger for å endre globalt landbruk fra å være klimaversting til å bli klimasmart. Sahara Forest Project bruker alt det verden har nok av; saltvann, sollys, CO2 og ørken til å produsere det verden trenger mer av; mat, vann og ren energi, sa Stake.
Klima- og miljøminister Espen Barth Eide avsluttet med å si at stikkordet for COP26 og for Bellonas paviljong er løsninger.
–I klimasammenheng snakkes det ikke så mye om løsninger, som regel fokuseres det på alt vi ikke skal gjøre. Men det er ekstremt viktig at vi fokuserer på det vi faktisk kan gjøre, sa Barth Eide.
Bilder


Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Samarbeider om marin restaurering25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Dette er en milepæl i utviklingen av Senter for Marin Restaurering og i arbeidet med å gjenopprette tareskogene i Nord-Norge. Belgiske Carmeuse er verdensledende innen utvinning og foredling av kalkstein, og bidrar med ekspertise som er nødvendig for å utvikle en helhetlig og bærekraftig tilnærming til marin restaurering, sier Joakim Hauge, internasjonal leder for fag og strategi i Bellona.
– Endelig! Politikerne forstår at havbruk er mer enn bare laks6.6.2025 13:20:09 CEST | Pressemelding
– Da regjeringens havbruksmelding ble lagt frem, påpekte vi i Bellona at den i praksis var en rein laksemelding. Nå viser Stortingets næringskomite sin innstilling at politikerne forstår at havbruk også handler om klima, biomasse og fremtidens matproduksjon, sier Bellonas seniorrådgiver Silje Båtsvik Risholm.
BellonaForum: Russisk atomindustri i krigstid8.5.2025 11:11:27 CEST | Presseinvitasjon
Russlands statlige atomenergiselskap Rosatom spiller en stadig større rolle i landets krig mot Ukraina og i Russlands utenrikspolitikk. Selskapet mottar betydelig statlig støtte og drives av mennesker som er i president Putins indre krets. Siden invasjonen av Ukraina har Rosatom blant annet utviklet komponenter til ikke-kjernefysiske våpen og annen militær teknologi. Til tross for begrenset tilgang til enkelte vestlige markeder, fortsetter Rosatom å omgå sanksjoner og opprettholder aktiviteten i og utenfor Russland. Arrangementet finner sted i Bellonas lokaler i Råhusgata 28 i Oslo fra klokken 09.00 til 12.00.
Det varmeste året som er registrert19.3.2025 14:56:27 CET | Pressemelding
I dag publiserte Verdens meteorologiske organisasjon (WMO) "State of the Global Climate 2024". – Viser tydelig hvorfor klimapolitikk også er sikkerhetspolitikk, sier fagsjef Christian Eriksen i Bellona.
– Budsjettet må adressere klima og sikkerhet10.3.2025 13:49:22 CET | Pressemelding
Klimaendringer er vår tids langsiktige eksistensielle trussel. Samtidig har Norge umiddelbare sikkerhetsutfordringer. – EU skal både trygge og omstille. Det må også Norge evne å gjøre, sier fagsjef Christian Eriksen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom