Statens vegvesen skal hjelpe flere ut i arbeid
Etter gode erfaringer fra tidligere, arrangerer Statens vegvesen også i år arbeidsavklaringstiltak i Haugesund.
Som tidligere skal arbeidstreningen foregå på Vegvesenets kontorsted i Haugesund, og den starter så snart korona-nedstengingen i området opphører.
De som får prøve seg i jobb, får oppgaver tilknyttet registrering i NVDB – Nasjonal Vegdatabank.
Samfunnsansvar
Jan Vidar Strømsvold var den som tok initiativ til at Statens vegvesen skulle engasjere seg i arbeidsmarkedstiltak.
– Jeg fikk mine ledere med på at Statens vegvesen skal bidra til det store samfunnsansvaret det er å få flere folk i arbeid. Alle har noe de kan bidra med, og gjennom dette opplegget får alle bidra i så stor stilling som de klarer. For noen vil det si 100 prosent, sier han.
I 2018 var to personer inne på ordningen i Haugesund. 2019 var tallet 19.
Flere ble værende
Blant de som var inne i 2019, var de fem vi ser på bildet: Fra venstre Øystein Bjøndal Lund, Emma Anita Williams, Charlie Martin Håvik, Terje Runnan og Jan Yngve Fladmark. Emma og Jan Yngve er nå studenter, mens de tre andre har kommet seg i arbeid.
Både Charlie, Øystein og Terje er fortsatt tilknyttet Statens vegvesen. Charlie gjennom jobben sin i Rogaland fylkeskommune, de to andre via Adecco.
– Dette er resultater som er svært gledelige – både for dem selv, for Vegvesenet og for samfunnet som helhet. En hyggelig bieffekt for oss er også at vi får et enda bedre oppfølgings- og opplæringssystem, sier Strømsvold.
Det er flere eksempler på at Vegvesenet senere har fått glede av personer som først kom inn i systemet via arbeidsavklaring. Noen av dem har blant annet fått ansvaret for å trene opp nye kandidater.
Slik er Øysteins erfaringer
Øystein Bjøndal Lund kom inn i systemet for to år siden, via en avdeling i Fretex som har arbeidsoppgaver for Nav. Han tok i sin tid sluttpakke i Statoil. På grunn av egen helse måtte han senere inn på arbeidsavklaringstiltak, noe han startet med i februar 2019.
Fire måneder senere begynte den tidligere systemutvikleren i Statoil på vegseksjonen i Haugesund, hvor han fikk i oppgave å registere vegobjekter i Nasjonal Vegdatabank – NVDB.
– Datakunnskapen jeg hadde opparbeidet meg fra før fikk jeg bruk for, selv om arbeidsoppgavene og systemene var nye, sier han.
Øystein, som nå er 54 år, har bare lovord om Vegvesenets ordning med arbeidsavklaringstiltak.
– At Statens vegvesen er åpne for folk på avklaring, er positivt i seg selv. I tillegg er det positivt at det er mulig at å jobbe 50 prosent, slik jeg gjør. Det er ikke overalt det går an. Jeg har stor fleksibilitet i forhold til dager og timer. I forhold til mitt sykdomsbilde, med leddgikt, er det helt fantastisk med slik fleksibilitet.
Kompetansen han har opparbeidet seg i Vegvesenet, har også gjort at han bidratt med opplæring av andre ansatte.
– Jeg trives bare bedre og bedre jo mer jeg blir kjent med kolleger, arbeidsoppgaver og arbeidsverktøy, sier Øystein.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Vidar StrømsvoldFagdataansvarlig, Norsk VegdatabankStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:92096227jan.vidar.stromsvold@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg saker fra Statens vegvesen
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Statens vegvesen
Tre vil drifta riksvegane i Sunnfjord og omegn på ein miljøvennleg måte12.4.2021 12:28:10 CEST | Pressemelding
Tre entreprenørar er med i konkurransen om å drifta riksvegane i Sunnfjord og delar av Sogn og Nordfjord. Mesta leverte det lavaste tilbodet.
Presseinvitasjon: Fremtidens transport - hvordan reiser vi frem mot 2050?12.4.2021 10:28:46 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 13. april, kl. 10 sender Statens vegvesen et direkte frokostmøte om Fremtidens transport i Norge. I møtet legger Oslo Economics fram en fersk rapport på oppdrag fra Vegvesenet.
Tester utslippsfri brøyting av gang- og sykkelveger12.4.2021 10:11:26 CEST | Pressemelding
Elektrisk hjullaster får jobben med å sørge for god framkommelighet for gående og syklende i Trondheim.
Høy puls i utviklingen av Nasjonale turistveger8.4.2021 22:30:14 CEST | Pressemelding
Åpning av flere nye turistveginstallasjoner. Økt lønnsomhet langs turistvegene. Kunst i verdensklasse langs Finnmarkskysten. Ny årsmelding fra Nasjonale turistveger i Statens vegvesen viser høy puls i utviklingsarbeidet.
Vårrengjøringa av hovedvegnettet i Oslo er i gang7.4.2021 14:28:30 CEST | Pressemelding
Rett før påske startet Statens vegvesen med den årlige vårrengjøringa av riks- og europavegene i Oslo-området. Arbeidet skjer på kvelds- og nattestid, og skal være ferdig i begynnelsen av mai.
Fire dødsulykker med fem drepte i mars31.3.2021 16:46:56 CEST | Pressemelding
Fem ble drept på norske veier i mars, mot syv samme måned i fjor. Alle dødsulykkene i april var møteulykker. Så langt i år har 14 mistet livet mot 24 personer ved utgangen av mars i 2020. Dette viser de foreløpige ulykkestallene fra Statens vegvesen.
Denne brua er blant de 100 som skal inspiseres nå31.3.2021 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det neste halvåret skal over 100 av Statens vegvesen sine brukonstruksjoner – over store deler av landet – ha hovedinspeksjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom