Staten tilbyr Buskerudbyen ny belønningsavtale
12.5.2022 16:13:25 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Belønningsavtaler har nullvekst for persontransport med bil som overordnet mål. Partene i Buskerudbyen har ønsket å forhandle med staten om en byvekstavtale, som har tilsvarende formål. Byvekstavtalene innebærer en rekke forpliktelser, men utløser også store midler fra staten. Samferdselsministeren vil tilby Buskerudbyen en ny belønningsavtale fra 2022, men gjør det samtidig klart at regjeringen ikke vil starte forhandlinger om en mulig byvekstavtale nå.
– Buskerudbyen ønsker å fortsette arbeidet med god og grønn byutvikling gjennom en byvekstavtale med staten. Det er positivt, men regjeringen vil ikke invitere til forhandling nå. Vi legger opp til å videreføre Belønningsordningen og tilby Buskerudbyen en ny belønningsavtale fra 2022. Det er ikke riktig tidspunkt å starte forhandlinger om en byvekstavtale nå, men det kan bli aktuelt senere, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I svaret på Buskerudbyens søknad om byvekstavtale, viser Nygård blant annet til at Buskerudbyen i sitt grunnlagsmateriale for eventuelle forhandlinger, har forutsatt en betydelig nedgang i trafikken. Det er bruk av hjemmekontor, digitale møter og kontorfellesskap som Buskerudbyen legges til grunn for en mulig nedgang i trafikkmengden. Samferdselsministeren peker i brevet også på den økonomiske situasjonen Norge står i.
– Etter pandemien har vi fått ny kunnskap om utbredelsen og effekter av hjemmekontor og andre nye måter å jobbe på. Vi vet at reiser til og fra jobb er en viktig faktor når trafikken inn og ut av byene våre skal beregnes. Men det er ennå for tidlig å trekke konklusjoner om det vi nå gjerne kaller den nye normalen. Det gjelder for alle byområdene at den nye normalen vil påvirke både hvilke mål vi setter, og hvordan de kan oppfylles. Alt i alt er det altså flere forhold som tilsier at vi må vinne mer erfaring før vi går videre med en byvekstavtale for Buskerudbyen, sier Nygård.
– Vi vil tilby Buskerudbyen en ny belønningsavtale. Jeg vet at dette ikke innfrir ønsker og forventninger om å starte forhandlinger om en byvekstavtale nå, men det viktige arbeidet med å nå nullvekstmålet kan dermed fortsatt skje med drahjelp fra staten, sier samferdselsministeren.
Sluttrapporten fra Buskerudbyen for avtaleperioden 2020-2021, viser redusert personbiltrafikk, flere passasjerer i kollektivtrafikken og økt sykling. Resultatene må ses i sammenheng med effektene koronarestriksjoner har hatt de siste årene.
Nøkkelord
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
Regjeringen forenkler behandlingen av saker om førerkort og helse12.3.2026 08:07:50 CET | Pressemelding
Behandlingen i saker om førerkort og helse er i dag både utfordrende, uoversiktlig og lite brukervennlig. Nå rydder regjeringen opp, og foreslår at Statens vegvesen får ansvaret for hele saksgangen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
