Staten går ikke inn med ny kapital i SAS

– SAS er inne i en krevende restruktureringsprosess og jeg håper selskapet kommer styrket ut av prosessen som et bærekraftig flyselskap. Den norske stat vil fortsatt være en konstruktiv kreditor. Samtidig vil jeg understreke at vår jobb først og fremst er å ivareta fellesskapets interesser og forsøke å begrense eventuelle tap så mye som mulig, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
– SAS står overfor store utfordringer og en krevende omstilling. Jeg vil oppfordre ledelse og fagforeninger til å finne frem til gode løsninger til beste for selskapet og kundene. Selskapet er et ektefødt barn av det skandinaviske samarbeidet og den skandinaviske modellen. Et godt og tillitsfullt samarbeid mellom arbeidstaker og arbeidsgiver er vår suksessoppskrift. Dette er like viktig nå som alltid, sier Vestre.
Den norske staten er gjennom Eksportfinansiering Norge (Eksfin) kreditor i SAS fordi selskapet har benyttet seg av garantiordningen for luftfarten. Selskapet skylder den norske staten 1,5 milliarder kroner. Garantiordningen ble etablert i forbindelse med pandemien for å sikre flyselskapene likviditet da de ble hardt rammet av reiserestriksjoner. Ordningen ble lukket i juni 2021. Nå har restriksjonene vært fjernet en stund og flytrafikken er oppe og går igjen, men situasjonen er fortsatt krevende for noen av aktørene.
– Den norske stat kommer ikke til å bidra med ny kapital og vil heller ikke være en langsiktig eier i SAS. Gitt situasjonen til selskapet kan vi imidlertid, på gitte vilkår, akseptere å konvertere utestående gjeld til aksjer dersom vi vurderer dette som nødvendig. Dette forutsetter at restruktureringsplanen er tilstrekkelig og at alle aktørene bidrar for å finne løsninger, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Eksfin vil håndtere den videre dialogen med selskapet. SAS er i dialog med alle selskapets interessenter om en restruktureringsplan, SAS Forward, som ble lansert av selskapet i februar.
– Jeg vil ikke spekulere i utfallet av den videre prosessenfor SAS. For selskapet er det viktig å få gjennomført en restrukturering som gir langsiktig konkurransekraft og lønnsomhet og forutsetninger for å kunne videreføre sin sentrale posisjon i det norske – og nordiske luftfartsmarkedet. Fra statens side vil Eksfin følge prosessen som kreditor og arbeide for minst mulig tap av skattebetalernes penger, sier Vestre.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom