Stans videre elektrifisering av sokkelen!
23.11.2020 13:26:39 CET | Motvind Norge | Pressemelding
Elektrifiseringen begrunnes med utredninger gjort av Oljedirektoratet, NVE og Miljødirektoratet, på oppdrag fra OED. Utredningene viser at norske CO2-utslipp går ned, mens den globale klimaeffekten ikke engang er utredet! På spørsmål om hvorfor dette ikke er gjort, har NVE svart slik: «Å vurdere virkninger på globale utslippsreduksjoner var ikke en del av oppdraget.»
Kraftbransjens ønsker elektrifisering fordi den vil gi sterk økning av strømprisene. Dette har flere negative effekter. Energiintensiv industri kan bli flagget ut til land som bruker fossil energi, noe som vil gi stor negativ klimaeffekt. Økte priser på strøm kan gi grunnlag for ytterligere nye konsesjoner for naturraserende vindkraft på land.
Utdyping
Elektrifisering av norsk sokkel er blitt drevet fram av kraftbransjen, som hevder at elektrifiseringen er et viktig klimatiltak. Dette er feil og udokumentert, og også tilbakevist av både Cicero Senter for klimaforskning og Samfunnsøkonomisk institutt ved NTNU.
OED har fått elektrifiseringen analysert gjennom utredninger gjort av OD(Oljedirektoratet), NVE og Miljødirektoratet. Utredningene viser at norske CO2-utslipp, naturlig nok, vil gå ned ved elektrifisering av sokkelen. Den globale klimaeffekten er imidlertid ikke utredet! På spørsmål om hvorfor dette ikke er gjort, har NVE svart slik: «Å vurdere virkninger på globale utslippsreduksjoner var ikke en del av oppdraget.»
I en krevende tid kan dermed et stort antall milliarder kroner bli brukt på elektrifisering av sokkelen, uten at det engang er vurdert om dette vil gi reell reduksjon av klimautslipp. Equinor har lansert planer om elektrifisering for 50 milliarder kroner. Equinors argument for elektrifiseringen er heller ikke at dette vil gi reduserte klimautslipp, men at tiltakene er lønnsomme for Equinor. Dette fordi selskapet får reduserte kostnader til CO2-avgift og kvotekjøp.
Kraftbransjens ønske om elektrifisering er klart knyttet til at elektrifiseringen vil gi sterk økning av strømprisene. Dette har flere negative effekter. Energiintensiv industri kan bli flagget ut til land som bruker fossil energi, noe som vil gi stor negativ klimaeffekt. Økte priser på strøm kan gi grunnlag for ytterligere nye konsesjoner for naturraserende vindkraft på land.
Elektrifisering av sokkelen er i sum klart negativt, og all videre elektrifisering bør stanses!
Vedtatt på Motvinds landsmøte 7.11.2020 og nærmere utdypet i styret 20.11.2020
Nøkkelord
Kontakter
Eivind SalenStyreleder
Tel:900 61 997eivind.salen@motvind.orgOm Motvind Norge
Det er behov for å stanse tap av naturarealer og ødelagte lokalsamfunn. Vi trenger ikke vindkraft. Vindkraft løser ingen problem, den skaper bare nye.
Motvind Norge arbeider for en bærekraftig energipolitikk og mot vindkraft.
Vi har fakta og folket på vår side.
Les mer på Motvind.org
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Regjeringen overprøver NVE: Davvi vindkraftverk får en ny sjanse1.10.2026 14:06:25 CEST | Pressemelding
Energidepartementet har opphevet NVEs avslag på Davvi vindkraftverk i Finnmark. Dermed åpnes det igjen for et av Norges mest omstridte vindkraftprosjekter, til tross for NVEs klare advarsler om irreversible naturinngrep og konsekvenser for samisk kultur og reindrift.
Motvind Norge har passert 25.000 medlemmer14.9.2026 13:24:10 CEST | Pressemelding
Motvind Norge har nå passert 25.000 medlemmer. Milepælen ble nådd under Dyrsku’n i Seljord, der Motvind Telemark denne helgen møtte folk, informerte om konsekvensene av vindkraft og vervet nye medlemmer. Seks år etter etableringen har Motvind Norge vokst til en av landets største folkebevegelser for bevaring av naturen.
Fant hormonforstyrrende BPA i vindturbinblader: Motvind Norge krever analyser rundt vindkraftverk26.8.2026 13:38:29 CEST | Pressemelding
Nye analyser utført av NILU for Motvind Norge påviser bisfenol A (BPA) i materiale fra vindturbinblader i Nord-Odal. Samtidig har europeiske myndigheter de siste årene kraftig skjerpet vurderingen av hvor mye BPA mennesker bør eksponeres for. Motvind Norge mener det må undersøkes hvor mye som faktisk spres når turbinblader slites, skades eller hogges opp, og om stoffet når natur og drikkevann.
NHO bruker misvisende undersøkelse til å presse fram mer vindkraft6.8.2026 11:28:06 CEST | Pressemelding
NHO hevder at tre av fire lokalpolitikere ønsker en ny «kunnskapsplikt» før kommunene kan si nei til vindkraft. Men lokalpolitikerne er ikke spurt om de ønsker en slik ordning. De er spurt om kommunene bør kartlegge fordeler og ulemper før de fatter vedtak. Motvind Norge mener NHO bruker et selvfølgelig svar til å legitimere mer statlig press på kommunene.
Vindkraftvedtakene på Stortinget: Naturen skal fortsatt forhandles bort27.5.2026 13:09:45 CEST | Pressemelding
Et flertall på Stortinget har nå samlet seg om flere nye vedtak knyttet til landbasert vindkraft. Selv om forslaget om direkte utredningsplikt for kommunene ikke får flertall denne gangen, er retningen fortsatt tydelig: sterkere nasjonalt press på kommuner og lokalpolitikere for å få bygget ut mer vindkraft.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom