Spår ny rekord for bilsalg i 2022
25.1.2022 12:01:07 CET | SpareBank 1 Østlandet | Pressemelding

– Hele 15 prosent planlegger å kjøpe ny elbil i år. Til sammenligning planlegger sju prosent av husholdningene å kjøpe en bensin- eller dieselbil, mens tre prosent vil kjøpe en hybridbil. Det er en liten nedgang for bensin- og dieselbil og en videre oppgang for elbil sammenlignet med for et år siden, sier Heidi Jakobsen, ansvarlig for privatmarkedet i SpareBank 1 Finans Østlandet som blant annet finansierer bilkjøp gjennom lån og leasing.
Det ble kjøpt 176 000 nye personbiler i Norge i fjor, og det slo den gamle rekorden fra jappetida i 1986. Nye elbiler stod for hele 65 prosent av kjøpene. Tar vi med ladbare hybrider var andelen hele 86 prosent.
I tillegg ble det kjøpt 528 000 bruktbiler, som også var høyere enn den gamle rekorden fra 2020.
Forventer nye salgsrekorder
På 1980-tallet ble det høye bilsalget under jappetida etterfulgt av en nedtur over flere år. SpareBank 1 Finans Østlandet frykter ingen nedtur denne gangen, men tror heller på nye salgsrekorder.
– Vår undersøkelse viser en vekst i forbrukernes planer om å kjøpe ny bil sammenlignet med for et år siden. Bilimportørene har også en rekordhøy ordrereserve fra i fjor, som forhåpentligvis kommer til levering i år. I tillegg er det lansert nye elbilmodeller som antas å bli storselgere i 2022, og flere er på trappene, sier Jakobsen.
Hun forteller at den internasjonale mangelen på databrikker er et usikkerhetsmoment som vil bidra til å begrense tilførselen av nye biler til Norge.
- Likevel tror vi dette vil påvirke produksjonen i et noe mindre omfang enn i fjor. Alt i alt tror vi derfor på nye salgsrekorder for både nye og brukte biler i år, sier Jakobsen.
Mulig momsøkning kan øke nybilsalget
Som en del av Hurdalsplattformen til den nye Ap- og Sp-regjeringen er det foreslått å innføre moms på elbiler over 600 000 kroner. Det kan bli aktuelt at dette innføres fra og med 2023, og det kan bidra til å øke salget av de dyrere elbilene i inneværende år.
– At folk potensielt kan spare titusenvis av kroner ved å sikre seg levering av elbil før nyttår, kan føre til at en del fremskynder kjøpet sitt, tror Jakobsen.
Negative til høyere avgifter
Elbiler utgjorde nær to tredjedeler av alle nye personbiler i Norge i fjor. I tillegg kommer i overkant av 25 prosent nye ladbare hybridbiler. Ladbare hybridbiler har allerede fått høyere avgifter, og en gradvis opptrapping forventes også for elbiler fra og med neste år.
- Vår undersøkelse viser at det er langt flere som er negative enn positive til en slik opptrapping i avgiftene. Også blant de som kjører fossilbil i dag er det overvekt av negative, sier Jakobsen.
Om undersøkelsen
Undersøkelsen ble gjennomført av Kantar for SpareBank 1 Østlandet i perioden 22. november - 6. desember blant et representativt utvalg på 1500 privatpersoner i Innlandet, Oslo og Akershus.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørnar MickelsonInformasjonssjef
Tel:+47 450 25 376bjornar.mickelson@sb1ostlandet.noBilder
Om SpareBank 1 Østlandet
Om SpareBank 1 Østlandet
SpareBank 1 Østlandet er landets fjerde største sparebankkonsern med over 1 300 kompetente og stolte medarbeidere. Gjennom mer enn 180 år har vi bygget en solid markedsposisjon på Østlandet ved å være tilgjengelige og yte kreditt og andre tjenester til personer, bedrifter og offentlig sektor i bygd og by. Vi har i dag 40 kontorer spredt rundt om i Oslo, Akershus, Innlandet og nedre Buskerud. Gjennom våre datterselskaper og SpareBank 1-alliansens produktselskaper er vi et komplett finanshus for våre person- og bedriftskunder. Vi er et børsnotert og selvstendig finanskonsern med dype røtter på Østlandet og hovedkontor i Hamar. Banken har bidratt til verdiskaping i markedsområdet gjennom flere generasjoner.
Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Østlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Flere er forberedt på krise – dette er prislappen19.2.2026 08:08:54 CET | Pressemelding
Stadig flere nordmenn kjøper inn egenberedskap som anbefales av myndighetene. Hva koster det egentlig å være forberedt på krise?
SpareBank 1 Østlandet med godt resultat, foreslår rekordutbytte til kunder og eiere13.2.2026 07:04:59 CET | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandet oppnådde i 2025 et resultat etter skatt på 3 549 (3 356) millioner kroner. Egenkapitalavkastningen var 13,9 (15,8) prosent. Styret foreslår å utbetale rekordhøye 582 millioner kroner i kundeutbytte.
Prissjokk i sorgen: – Kan koste 100.000 kroner5.2.2026 14:13:53 CET | Pressemelding
For mange etterlatte kommer prislappen på en helt vanlig begravelse som et sjokk.
Så mye sparer vi til pensjon: – Unge imponerer!29.1.2026 08:10:00 CET | Pressemelding
En ny undersøkelse fra SpareBank 1 Østlandet viser at unge som sparer til pensjon setter av over 1600 kroner i måneden. – Fortsetter de slik, kan beløpene vokse til millioner innen de når pensjonsalder, sier privatøkonom Elisabeth Landsverk.
Løfter mennesker og gjenbruk i Østerdalen - får pris28.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Vekstbedriften SR Produkter AS, lokalisert i Rendalen og Stor-Elvdal, er tildelt SpareBank 1 Østlandet sin bærekraftpris for 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

