Søker assistenter med fyr og flammer

Sammen med Stendi har 47 år gamle Ingrid-Merethe som har CP og er blind laget en video med mye humor og selvironi. Støvsuging og oppvask gjennomføres med ganske varierende resultater.
- Hva må en blind kvinne med cerebral parese gjøre for å få litt assistanse her, spør Ingrid-Merethe i filmen. Ingrid Merethe bor i Arna, og har rett til 23 timer assistanse i døgnet. Assistentene skal være hennes armer, bein og øyne.
Byr gjerne på seg selv
Berget står bak podkasten «Sov godt podkast», og har en stor interesse for skuespill og eventyr. Hun lot seg derfor ikke be to ganger da Stendi foreslo en ny vri på stillingsannonsen.
- Det er assistenttørke i landet, og det gjelder også meg. Jeg synes det bare er gøy å by på meg selv og lage en video. Samtidig er det synd at det er så vanskelig for mange å finne nok assistenter, sier Inger Merethe.
Stendi gjennomførte et tilsvarende stunt i vinter med para-utøveren Salum Kashafali, som fikk rundt 100 søkere.
Vil synliggjøre at det er en fin jobb
Finn Allan Mathisen er BPA-leder av Stendi Assistanse og forteller at det er utfordrende å få nok søkere for hele bransjen, med visse geografiske forskjeller.
- Med disse stuntene vil vi synliggjøre at det er en veldig fin bransje å jobbe i, både på heltid og for studenter og andre som trenger en deltidsjobb. Det kommer alle våre vedtakseiere til gode, sier Finn Allan Mathisen.
Brukerstyrt personlig assistanse (BPA)
- BPA er en måte å organisere praktisk bistand til personer med et langvarig og stort behov for personlig assistanse, og er en lovfestet rettighet.
- Kommunen vurderer bistandsbehovet basert på søknad, og vurderer om det skal tilbys tjenester i form av BPA.
- Brukeren selv, eventuelt med bistand, organiserer og leder arbeidet assistentene utfører og er vedtakseier og arbeidsleder. Brukeren velger selv leverandør av tjenesten.
- Stendi har en BPA-test som gir svar på om du har krav på BPA. Du finner også informasjon på helsenorge.no
Nøkkelord
Kontakter
BPA-leder Stendi Assistanse: Finn Allan Mathisen, tlf. 936 09 671
Kristin ØyenKommunikasjonsdirektørStendi AS
Tel:+47 95 88 75 88kristin.oyen@stendi.noBilder


Om Stendi
Stendi er Norges største private omsorgsaktør, og leverer et rikt spekter av tjenester innen barnevern, bo- og omsorgstjenester, brukerstyrt personlig assistanse (BPA) og hjemmebaserte tjenester til stat og kommuner.
Følg pressemeldinger fra Stendi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stendi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stendi
Mer enn 350 barn venter på fosterhjem24.3.2025 09:23:43 CET | Pressemelding
Antallet barn som lever i uvisshet mens de venter på fosterhjem har økt dramatisk det siste året, og er nå oppe i 350. Stendi vil gjerne bidra i rekrutteringen av spesialiserte fosterhjem, og har innledet et samarbeid med Norsk fosterhjemsforening.
Stendi Kure gård vant kvalitetsprisen for 202420.3.2025 16:03:01 CET | Pressemelding
Stendi Kure gård ble onsdag hedret med Ambeas kvalitetspris for sitt målrettede og systematiske arbeid med å skape et trygt og stabilt omsorgstilbud med høy kvalitet. Avdelingen drifter også aktivitetssenteret Kuben som åpnet i 2023.
BPA: Kvinner får langt færre timer enn menn7.3.2025 14:42:18 CET | Pressemelding
Kvinner som har fått innvilget brukerstyrt personlig assistanse (BPA) får i gjennomsnitt ti timer mindre hjelp i uken enn menn.
Selene Lie samarbeider med Stendi25.2.2025 10:34:52 CET | Pressemelding
En av Norges mest populære influensere inngår samarbeid med Stendi Assistanse.
Toget kjørte fra Vegard18.10.2024 11:17:41 CEST | Pressemelding
Vegard Olsen, som jobber som BPA-rådgiver i Stendi assistanse, opplevde nylig at toget kjørte uten ham, fordi det tok for lang tid å ta ut rullestolrampen. En situasjon mange med funksjonsnedsettelser dessverre fortsatt møter når de reiser kollektivt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom