Snøforhold i påsken 2021
24.3.2021 11:34:26 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Østlandet:
Det er fremdeles skiføre i marka vest og nord for Oslo, og meir snø enn normalt i enkelte fjellområder på Østlandet.
– De som har mulighet til å legge turen til kjente påskedestinasjoner som Hemsedal, Hafjell og Trysil vil oppleve at i hvert fall snøforholdene er som de pleier å være i påsken forteller Heidi Bache Stranden i NVE.
Målingene og snømodellene til NVE viser at det stort sett er som normalt eller mer snø enn normalt Østafjells.
|
Sted |
Fylke |
moh |
% av normalt |
Snødyp i cm |
|
Trysil, Nordre Kanken |
Innlandet |
1020 moh |
120 %* |
100 cm* |
|
Sjusjøen, Storåsen |
Innlandet |
930 moh |
110 % |
116 cm |
|
Kyrkjestølane, Filefjell |
Innlandet |
950 moh |
54 %* |
76 cm |
|
Sognefjellshytta |
Innlandet |
1425 moh |
146 % |
175 cm |
|
Hemsedal, Skisenter |
Viken |
1344 moh |
113%* |
122 cm* |
|
Bjørnholt |
Oslo |
360 moh |
220 %* |
71 cm |
PS! Snøkartene viser nok litt for lite snø på Sjusjøen og Filefjell, mens det for eksempel i området rundt Gaustadtoppen er for mye snø i snøkartene i seNorge.no
Sørlandet
På Sørlandet går det en skarp gradient mellom øst og vest.
– I de østligste fjellområdene som Setesdal og områdene øst for dette der det er litt mer snø enn normalt, mens det er mindre snø enn normalt i Sirdal – og Hunnedalen, sier Stranden.
Trolig må du over 250-400 moh for å få sammenhengende snø under skiene.
|
Sted |
Fylke |
moh |
% av normalt |
Snødyp i cm |
|
Breidvatn, Hovden |
Agder |
890 moh |
80%* |
80 cm |
|
Sirdal – Sinnes |
Agder |
560 moh |
73% |
35 cm |
Vestlandet
Det er ingen tvil at om det er mindre snø enn normalt på Vestlandet i år. Det står i skarp kontrast til fjoråret hvor det var langt mer snø.
– Har du hytte på Kvamskogen, i Myrkdalen eller i Nordfjord kan du regne med at det bare er halvparten så mye snø som normalt, og at du kanskje må 300-400 moh før du får kontinuerlig med snø under skiene sier Stranden.
Forholdene er bedre lenger nord på Nordvestlandet, men i ytre strøk må du også her noen hundre høydemeter opp for å finne kontinuerlig snødekke sier Stranden.
|
Sted |
Fylke |
moh |
% av normalt |
Snødyp i cm |
|
Gullingen Skisenter |
Rogaland |
640 moh |
31%* |
15 cm |
|
Vetlebotn, Myrkdalen |
Vestland |
700 moh |
70% |
60 cm |
|
Anestølen, Sogndal |
Vestland |
440 moh |
30 % |
32 cm |
Trøndelag
Fjellet er det stort sett som normalt med snø mens det i «halvhøye» fjellområder er mindre snø enn vanlig. - Det er enda skiføre i Bymarka utenfor Trondheim, men det våres i løypenettet der også forteller Stranden.
|
Sted |
Fylke |
moh |
% av normalt |
Snødyp i cm |
|
Vangslia, Oppdal |
Trøndelag |
870 moh |
50%* |
42 cm* |
|
Namsvatn |
Trøndelag |
460 moh |
100% |
125 cm* |
Nord-Norge
Januar var en av de aller tørreste i Nordland siden 50-tallet, men i det siste har det knapt vært en dag uten nedbør i nord. Selv om nedbøren til tider har kommet som regn i lavlandet og det har vært mildt, har det snødd i fjellet.
– Det er fremdeles mindre snø enn normalt i Nordland, mens det stedvis er mer snø enn normalt i Troms og Finnmark, oppsummerer Stranden.
|
Sted |
Fylke |
moh |
% av normalt |
Snødyp i cm |
|
Balvatn, Junkerdalen |
Nordland |
578 moh |
75%* |
80 cm |
|
Gamanjunni, |
Troms og Finnmark |
1237 |
77%* |
131cm |
|
Øvre Leirbotn, Alta |
Troms og Finnmark |
190 moh |
120%* |
107 cm |
PS! Snøkartene i seNorge.no viser nok litt for mye snø på Finnmarksvidda. Men fortvil ikke, her er det mer enn nok snø til påske likevel. På målestasjonen på Siccajavre helt sør på Finnmarksvidda er det 57 cm snø, noe som er helt normalt.
*betyr at verdiene er hentet fra en modell (snøkartmodellen i seNorge).
% av normalt betyr at dagens forhold er sammenliknet med forholdene på samme dato i perioden 1991-2020.
Du kan se flere snøkart og få oversikt over snøforholdene der du bor på www.senorge.no
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Bache Stranden, hydrolog: tlf 92821821
Bilder


Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
NVE gir konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Hywer AS konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk i Hamarøy kommune i Nordland. Kraftverket vil produsere 7,4 GWh i året, som tilsvarer strømforbruket til omtrent 370 husstander. NVE har stilt krav til utbyggingen for å redusere de negative konsekvensene for naturmangfold og reindrift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
