Snart i mål med nytt transportsystem for internett

Applikasjoner til datamaskiner, smarttelefoner og andre digitale dingser er helt avhengig av å overføre data fra et sted på nettet til et annet, eller fra et dataprogram til et annet. Til dette brukes et programmeringsgrensesnitt, det som gjerne kalles en API (application programming interface).
– Når applikasjonsutviklere skal sende data over nett, benytter de seg av en API som er veldig gammeldags og statisk, sier professor Michael Welzl ved Institutt for informatikk ved Universitetet i Oslo.
Med dagens API-er velger utviklere seg en protokoll, en oppskrift, på hvordan dataoverføringen skal foregå. TCP, UDP og QUIC er eksempler på slike protokoller. Utviklere skriver inn en slik protokoll i applikasjonen de utvikler. De ulike protokollene kan ha sine fordeler og ulemper, for eksempel når det gjelder hastighet, stabilitet eller sikkerhet.
Problemet, ifølge Welzl, er at utviklerne er låst til den protokollen de velger. Hvis de vil at denne kommunikasjonen skje på en annen måte eller hvis det kommer en ny og bedre protokoll, må de skrive hele applikasjonen på nytt.
– Jeg har lenge vært opptatt av å fikse dette og skape en API som ikke er knyttet strikt til én bestemt protokoll, sier Welzl til Titan.uio.no.
Allerede for seks år siden fortalte han om den nye standarden til teknologinettstedet Digi.no.
– Det er bevist at teknologien fungerer bra, og at den har mange fordeler, sa Welzl til Digi.no.
Den gangen var prosjektet fortsatt på utviklingsstadiet. Nå er han endelig nær ved å nå målet.
Apple ville med på laget
Welzl tok i sin tid initiativ til, og har vært sentral i TAPS (Transport Services), en gruppe i standardiseringsorganisasjonen IETF, som har jobbet med å utvikle API-en.
Underveis ble Apple interessert. Storselskapet har allerede tatt den nye standarden i bruk, men først i forrige uke lanserte de fleksibiliteten i utvalget av protokoller under Apple Worldwide Developers Conference.
– Dette er en ny API som gjør at man har et større utvalg av tjenester og som er mer fleksibel. Nå kan applikasjoner automatisk få nytte av for eksempel den nye QUIC-protokollen fra Google, sier Welzl.
Ideen bak er at en utvikler heller skal kunne si hva som er viktig for dem, om det er hastighet, sikkerhet, stabilitet eller noe annet, og så velger API-en en passende protokoll. Hvis stabilitet er det viktigste for deg, velger TAPS en protokoll som er god på nettopp det.
– Og den kan oppgraderes hvis man finner ut at det har kommet noe nytt som passer enda bedre til den tjenesten man skal tilby, uten at man trenger å skrive hele applikasjonen på nytt, sier Welzl.
Kommer det en ny protokoll som er enda mer stabil, vil API-en automatisk velge denne hvis stabilitet var det viktigste.
– Utviklere trenger ikke lenger å bry seg med om det kommer nye protokoller. Det blir enklere, og det blir mindre arbeid.
Litt finpuss gjenstår
Også vanlige forbrukere, som bare benytter seg av applikasjonene, vil dra nytte av den nye standarden, selv om de ikke nødvendigvis har et bevisst forhold til verken protokoller eller API-er.
– Dette gjør det enklere å forbedre en applikasjon, for eksempel med tanke på hastighet, eller for å sørge for mindre forsinkelser hvis du bruker flere applikasjoner samtidig.
At Apple allerede har tatt TAPS i bruk, og ikke minst at de når går offentlig ut med det, er et tegn på at Welzl og kollegaene hans nesten er i mål.
– Vi er ikke helt ferdig ennå, men i løpet av ett år regner jeg med at alt er klart. Det er bare veldig små detaljer som mangler, sier Welzl.
Tekst: Eivind Torgersen, Titan.uio.no
Kontakter
Gina AakreRedaktør, Titan.uio.no
Tel:92879847gina.aakre@mn.uio.noBilder

Lenker
Om UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultetSem Sælands vei 24
0371 Oslo
22 85 56 00http://www.mn.uio.no/
Det matematisk-naturvitskaplege fakultet har ein lang og stolt tradisjon innan forsking og undervising i dei klassiske realfaglege disiplinane. Fakultetet si verksemd dekkjer også eit breitt spekter av tverrfagleg forsking og ligg i front i Europa på fleire område.
Følg våre forskingsnyheiter på Titan.uio.no, som også er på Facebook og Twitter, eller abonner på nyheitsbrevet.
Følg pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Bare tre av ti PhD-kandidater blir igjen ved norske universiteter16.12.2025 12:53:48 CET | Pressemelding
SSB presenterer nye tall om PhD-karrierer på åpningen av karriereuka THE WEEK på Universitetet i Oslo.
Titan fyller ti år: Hvorfor trenger vi kunnskap om realfag og teknologi?1.12.2025 10:12:41 CET | Pressemelding
Hvordan kan vi nå fram med faktabasert kunnskap når mediebildet er mer fragmentert enn noen gang? I anledning sitt tiårsjubileum inviterer Titan – nyhetsavisen for realfag og teknologi ved Universitetet i Oslo – til en åpen samtale om forskningsformidlingens rolle i dagens samfunn.
KI-ens "gudfar" Yoshua Bengio åpner Norges nye senter for pålitelig kunstig intelligens8.11.2025 14:05:13 CET | Pressemelding
Mandag 10. november kl. 15.00 lanseres TRUST – The Norwegian Centre for Trustworthy AI, Norges nye nasjonale forskningssenter for pålitelig kunstig intelligens. Arrangementet finner sted på Universitet i Oslo og er åpent for alle.
Når vinden blåser, flyter strømmen – møt vinnerne av WindAI-konkurransen3.11.2025 08:49:46 CET | Pressemelding
Konkurransen “WindAI – Forecasting Wind Power Production” hadde ett enkelt, men ambisiøst mål: å bygge den beste modellen for å forutsi hvor mye strøm Norges vindparker vil produsere to dager frem i tid, time for time. EquiWindNerds gikk seirende ut og tok med seg 50 000 kroner i premiepenger, sponset av Statnett, samt muligheten til å presentere løsningen sin for Statnett. Prisutdelingen finner sted under konferansen Nordic AI Meet – en konferanse for unge forskere innen kunstig intelligens – i Norrköping, Sverige, i november 2025. Konkurransen var arrangert av EduWind, Statnett, NORA.ai, NorwAI, Nemonoor og Norwegian AI Cloud.
Forskaren et ikkje blåskjel lenger på grunn av kjemiske stoff som hopar seg opp4.9.2025 07:55:59 CEST | Pressemelding
Plastflasker og gummidekk i havet frigjev kjemikaliar til vatnet. Mykje av dei hamnar i vår eiga næringskjede, men vi veit ikkje kva effekten er.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom