«Smirre's» OL-gull på Holmenkollen-utstillingen
15.12.2019 16:41:13 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
"For meg var Medeo, Almaty, den beste skøytearenaen i min karriere," sa den norske langdistanseskøyteløperen, Sten Stensen, som satte flere verdensrekorder på høyfjellsbanen i løpet av 1970-årene.
De to venne og olympiske rivalene i langrenn, Vegard Ulvang og Vladimir Smirnov, utvekslet også synspunkter på sport, vennskap og kulturelt samarbeid over landegrensene.
"Selv om vi har tøffe tvekamper og konkurranser som idrettsutøvere, ble vennskapet vårt veldig sterkt, og det har vi bevart, sa Ulvang.
"Jeg er stolt av å være med på denne utstillingen, fordi de fleste unge i dag sannsynligvis ikke vet noe særlig om Kasakhstan. En slik utstilling er en fin måte å få kunnskap om andre land og andre kulturer," sa Vladimir Smirnov “Smirre”. Akkurat nå, den 16. desember, markerer Kazakhstan 28-årsjubileum som for sin uavhengighet. Norges-vennen Vladimir Smirnov var den første som sikret sitt hjemland en olympiske gullmedaljen. Det skjedde under Lillehammer-lekene i 1994. Medaljen er med på utstillingen i Holmenkollen.
Utstillingen "Kasakhstan - Norge: Sportsdiplomati" arrangeres av ambassaden i Kasakhstan i Norge, sportspressen i Kazakhstan og Holmenkollen Ski Museum i Oslo. Utstillingen vil vare til 28. desember. ”Sportslige forbindelser mellom Kasakhstan og Norge strekker seg langt utover konvensjonelt diplomati. Sportssamarbeidet begynte lenge før etableringen av diplomatiske forbindelser mellom de to landene, ”sa den kasakhiske ambassadøren Yerkin Akhinzhanov.
Fotoutstillingen forteller historien om store prestasjoner fra Kasakh og norske idrettsutøvere, inkludert deltakelse i olympiske leker og verdensmesterskap. Utstillingen viser fotografier av bilaterale kamper mellom landslagene i Kasakhstan og Norge innen hockey, bandy, fotball og bryting, og opptredener av både kasakhiske utøvere i Norge og norske idrettsutøvere i Kazakhstan.
Nøkkelord
Bilder



Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Talgat Zhumagulov, Minister Counselor
Embassy of Kazakhstan in Norway
zhumagulov@mfa.kz, talgatmarat@gmail.com
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan styrker beredskapsinfrastrukturen ved Kaspihavet25.5.2026 11:33:34 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan styrker infrastrukturen for maritim beredskap og miljøsikkerhet i Kaspihavet etter hvert som synkende vannstand øker presset på navigasjon og redningsoperasjoner i regionen.
Internasjonalt symposium om arven etter Den gylne horde åpnet i Astana med deltakelse fra Republikken Kasakhstans president20.5.2026 10:27:06 CEST | Pressemelding
I dag, 19. mai, fant åpningsseremonien for det internasjonale symposiet «Den gylne horde som modell for steppesivilisasjonen: historie, arkeologi, kultur og identitet» sted i Astana med deltakelse fra Republikken Kasakhstans statsoverhode, Kassym-Jomart Tokajev.
President Tokayev foreslår Turkic AI-nettverk og digital integrasjon på toppmøte for turkiske stater18.5.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokayev foreslo å opprette et nettverk av sentre for kunstig intelligens, et felles Turkic IT-knutepunkt og en felles digital plattform for turkisk historie og kultur under det uformelle toppmøtet til Organization of Turkic States (OTS) i Turkistan. Under toppmøtet diskuterte medlemslandene hvordan samarbeidet innen teknologi, digitalisering og investeringer kan styrkes i en tid preget av økende global ustabilitet.
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom