SMB Norge: Staten bør dekke kompetanseheving for å unngå permitteringer
17.3.2020 15:18:51 CET | SMB Norge | Pressemelding

SMB Norge ber Stortinget om å vurdere et lignende tiltak som det danske myndigheter har lansert som ett av sine virkemidler for hjelpe bedrifter gjennom denne vanskelige situasjonen. Det innebærer at staten dekker 75 prosent av lønnen til ansatte som vil benytte anledningen til å styrke sin kompetanse.
- Dette er en enkel og forutsigbar løsning for både arbeidsgiver og arbeidstaker, og vil bidra til at man kan snu denne situasjonen til noe positivt, konstaterer Jørund Rytman som er leder for politikk og samfunnskontakt i SMB Norge.
- Vi tror at dette vil kunne gi norsk næringsliv et kompetanseløft og kanskje til og med styrke konkurransekraften, legger han til.
Dansk løsning
Det danske kompetansetiltaket gis til bedrifter som opplever lavere ordretilgang og færre kunder som følge av Corona-viruset, og derfor ikke kan gi arbeid til sine ansatte. Bedrifter som benytter seg av tilbudet vil få dekket 75 prosent av de ansattes lønnsutgifter.
Disse bedriftene forplikter seg samtidig til å ikke gi ansatte sparken av økonomiske årsaker i perioden hvor de mottar støtten.
- Jeg tror at mange bedrifter vil benytte seg av denne muligheten. De aller færreste ønsker å permittere sine ansatte og på denne måten vil alle komme styrket ut av situasjonen når krisen har lagt seg, sier Rytman.
- Vi bør strekke oss langt for å bidra til å holde hjulene i gang og legge til rette for et alternativ for de som nå ikke har noe annet valg enn å permittere sine ansatte, legger han til.
SMB Norge mener at ordningen også bør forsterkes ved å innføre skattefradrag på kostnader som kursavgifter, materiell, innleide foredragsholdere og andre relevante kostnader.
Kontakter
Joachim DagenborgKommunikasjonssjef
Tel:980 19 372dagenborg@smbnorge.noJørund H. RytmanLeder politikk og samfunnskontakt
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noBilder

Om SMB Norge
SMB Norge har ca. 5 500 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
Pressemelding: Unødvendig renteøkning rammer småbedriftene24.9.2026 12:24:59 CEST | Pressemelding
Norges Banks renteøkning i dag var unødvendig og kan bidra til færre arbeidsplasser i småbedriftene, mener SMB Norge. Organisasjonen ber sentralbanken ta inn over seg at arbeidsmarkedet er svakere enn det dagens bedriftsundersøkelser gir inntrykk av.
SMB Norge om globale innovasjonstall: – Norge havner i skyggen mens vekstlandene raser forbi11.9.2026 08:27:58 CEST | Pressemelding
Nye tall fra FN-organisasjonen WIPO viser at asiatiske og vestlige storbyer dominerer verdens innovasjonskart, mens en rekke mellominntektsland klatrer forbi. Administrerende direktør i SMB Norge, Jørund Rytman, etterlyser akutt politisk vilje til å gjøre Norge mer næringsvennlig.
SMB Norge advarer mot konkursbølge i distriktene: – Regjeringens avgiftssjokk er en ren særskatt på geografi10.9.2026 11:27:13 CEST | Pressemelding
Avviklingen av de midlertidige avgiftskuttene på drivstoff rammer små og mellomstore bedrifter hardt. SMB Norge krever nå at regjeringen snur og innfører permanente kutt i veibruks- og CO2-avgiften for å redde lokale arbeidsplasser.
Kritisk for små og mellomstore bedrifter: SMB Norge krever varig reduksjon i drivstoffavgiftene7.8.2026 11:01:37 CEST | Pressemelding
Det økonomiske presset på norske små og mellomstore bedrifter øker, og drivstoffkostnadene utgjør nå en uforutsigbar risiko for store deler av det private næringslivet. SMB Norge ber regjeringen ta grep i avgiftspolitikken for å sikre konkurransekraften og arbeidsplassene i distriktene.
SMB Norge inviterer regjeringen til oppgjør på den internasjonale SMB-dagen26.6.2026 09:12:00 CEST | Pressemelding
I anledning FNs internasjonale dag for små og mellomstore bedrifter (27. juni) inviterer SMB Norge regjeringen til et politisk oppgjør om rammevilkårene for hverdagsnæringslivet. Organisasjonen advarer om at en kombinasjon av økt skattetrykk og ferske byråkratiske regelendringer er i ferd med å kvele innovasjonskraften i norske distriktsbedrifter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
