Smal, gammel bru i Åmli byttes ut med ny og bredere

Foruten å være smal med tanke på dagens trafikk, er det også dårlig sikt sør for brua.
– Vi skal bygge en helt ny bru, og i tillegg skal vi justere terrenget i sideområdet og fjerne vegetasjon for å få bedre sikt. Vegen i tilknytning til brua skal også fornyes, forteller Mariann Gundersen i Statens vegvesen som er byggeleder for prosjektet.
– Vi skal bygge en bru som gjør riksveg 41 tryggere og gjøre fremkommeligheten bedre for trafikantene, sier byggelederen for bruvedlikehold.
Det er bygget en omkjøringsveg ved siden av Krok bru som skal benyttes mens anleggsarbeidet pågår.
– Vi oppfordrer alle trafikanter til å kjøre pent ved anlegget og følge skiltingen. Det er viktig å ta hensyn til de som jobber på stedet, oppfordrer Gundersen.
Det er FS Mur AS som har fått oppdraget av Statens vegvesen, og kontrakten har en verdi på om lag 7,8 millioner kr (eks. mva).
Den nye Krok bru skal stå ferdig i oktober i år.
Nøkkelord
Kontakter
Mariann GundersenByggeleder bruvedlikeholdStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91722935mariann.gundersen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Advarer om at kraftig vind vil gi stengte veier26.12.2025 14:19:54 CET | Pressemelding
Oransje farevarsler om kraftig vind. – Sørg for å holde deg oppdatert om forholdene hvis du skal ut og reise, melder Statens vegvesen.
2. juledag blir den store reisedagen26.12.2025 07:01:45 CET | Pressemelding
Andre juledag blir romjulens store reisedag, men været legger føringer for nordmenns reiseplaner i julen. Spesielt er vi redde for glatte veier, viser undersøkelse.
Flyplasskrysset er utlyst23.12.2025 13:56:14 CET | Pressemelding
Vegvesenet har åpnet anbudskonkurransen for nytt trafikksikkert og effektivt kryss på E10 ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes.
Julaften: Glatte veier i nord – kjør forsiktig!23.12.2025 13:10:09 CET | Pressemelding
Det er meldt mildvær, mye regn og glatte veier i deler av Nordland, Troms og Finnmark julaften og 1. juledag. Regnet kan fryse på bakken og gi svært glatte veier disse juledagene.
E39 ved Kongeparken i Rogaland er åpen igjen20.12.2025 11:16:16 CET | Pressemelding
I dag kl. 11.00 åpnet E39 ved Kongeparken i Rogaland igjen etter å ha vært stengt siden torsdag kveld på grunn av fare for jordskred.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
