Sloss for allmennhetens tilgang til jakt og fiske i Finnmark
- Vi er midt i en svært viktig prosess som kan medføre dramatiske konsekvenser for allmenhetens tilgang til jakt- og fiske i meget store områder i Karasjok. Her ønsker vi å engasjere oss for å ivareta allmennhetens rettigheter til jakt og fiske i Finnmark slik vi i dag har det nedfelt i finnmarksloven, sier Geir Thrane, leder i NJFF Finnmark.
- Dersom flertallsvedtaket i Finnmarkskommisjonen blir stående, vil ikke personer bosatt utenfor Karasjok ha noen rettigheter til de fornybare ressursene i Karasjok. Det betyr i realiteten at de fleste jegere og fiskere i Finnmark mister store deler av de rettigheter de i dag har, og at vi går mot en oppsplitting av Finnmarkseiendommen som ikke er ønskelig.
- Finnmarksloven ble til som et kompromiss med en intensjon om å ta hensyn til rettigheter, forpliktelser overfor urfolk, ta vare på og videreføre tradisjoner, bruk og utnyttelse av ressurser for hele Finnmarks befolkning. Finnmarkslovens gjensidige rettigheter for fylkets innbyggere på tvers av kommunegrensene var en viktig grunnpilar og en anerkjennelse av de rettigheter befolkningen i Finnmark hadde opparbeidet gjennom bruk, utdyper Thrane.
Stevning til Utmarksdomstolen
NJFF har til hensikt å ta ut stevning for Utmarksdomstolen for Finnmark for å få domstolens vurdering av de konklusjoner Finnmarkskommisjonens flertall kom til, Hensikten er at NJFF Finnmark ønsker å opprettholde de beskyttede rettighetene for Finnmarks innbyggere som er nedfelt i finnmarkslovens §23, samt at NJFF har en generell interesse i at allmennhetens adgang til å fortsatt kunne jakte og fiske opprettholdes, i utredningsområdet Finnmarkskommisjonens rapport gjelder.
Se hele søknaden i vedlagte pdf-dokument.
NJFF Finnmark representerer 29 lokallag med ca. 3 200 medlemmer. Fylkeslaget koordinerer arbeidet til lokallagene, og er bindeledd mot NJFF sentralt, offentlige myndigheter og andre instanser. Fylkeslaget representerer rettighetshavere etter finnmarksloven §23 i hele Finnmark.
Norges Jeger- og Fiskerforbund er Norges eneste riksdekkende interesseorganisasjon for både jegere og sportsfiskere med omtrent 110 000 medlemmer. Forbundet arbeider for å sikre allmennheten tilgang til jakt- og fiskemuligheter over hele landet i framtiden. Forbundet representerer dermed allmenhetens interesser i spørsmål og jakt og fiske.
Kontakter
For mer info, kontakt Geir Thrane på tlf 95102386
Bilder


Dokumenter
Om Norges Jeger- og Fiskerforbund
Norges Jeger- og Fiskerforbund er den eneste landsdekkende interesseorganisasjon for jegere og fiskere i Norge. Vi er en partipolitisk nøytral organisasjon, men har et sterkt jakt-, fiske-, og naturpolitisk engasjement i mange saker.
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Natur og miljø må danne rammene for havbruk6.6.2025 11:43:17 CEST | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er tilfreds med at det ble et flertall på Stortinget for flere av hovedtrekkene i havbruksmeldingen. Oppdrettsvirksomheten skal nå reguleres ut fra faktisk påvirkning på natur og miljø.
Vil kartlegge lakselus4.6.2025 13:25:47 CEST | Pressemelding
Lakselus tar livet av villaks. Nå vil Norges Jeger- og Fiskerforbund finne sikrere tall på hvor mange lus som finnes i sjøen.
Krise for villaksen28.5.2025 09:31:44 CEST | Pressemelding
Årets statusrapport for villaksen ble publisert i dag. Situasjonen er dårligere enn noen gang. Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) krever at Stortinget viser ansvar. - Havbruksmeldingen ligger på deres bord med forslag om nødvendige endringer i oppdrettsnæringen. Uten politisk vilje til å gjennomføre dette, styrer vi mot å miste villaksen, advarer NJFF.
Meraker Brug for alle25.4.2025 08:03:17 CEST | Leserinnlegg
«Et stort stykke Norge kommer nå på fellesskapets hender. Det er meget gledelig, og en god avgjørelse av regjeringen.»
Riktig retning fra regjeringen11.4.2025 12:05:59 CEST | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) har en betinget optimisme på villaksens vegne etter at regjeringen la frem stortingsmeldingen om havbruk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom