Slik vil OBOS og OsloMet styrke byggebransjen

Samarbeidet omfatter blant annet bachelor- og masteroppgaver, etter- og videreutdanning, OBOS-prosjekter og innovasjonsprosjekter.
På kort sikt skal også OBOS og OsloMet samarbeide om
- sambruk av digitale samhandlingsrom i Construction City, for å bedre samhandlingen mellom akademia, studenter og næringsliv
- rekruttering rettet mot videregående skoler for å få flere søkere til teknologiutdanninger i Oslo, for eksempel til byggingeniørstudiet
- forskning og innovasjon innen bærekraftig byutvikling og sirkulærøkonomi, for eksempel nullutslippsbygninger, nabolag og byggeplasser, og gjenbruk og ombruk av materialer
- å bidra til å styrke interessen for yrkesfag og bygg- og miljøteknologi i ungdomsskolen gjennom et eget undervisningsopplegg
Fire grupper skal jobbe med hver av disse samarbeidsområdene, og finne fram til konkrete løsninger.
Rektor Christen Krogh tok utgangspunkt i at OsloMet utvikler kunnskap og kompetanse der velferdsstaten møter samfunnsutfordringer.
– OBOS er en viktig leverandør av boliger og annen infrastruktur som er viktig for samfunnet. De er avhengige av at de får kompetente kandidater til å jobbe med sine prosjekter.
– For oss er det viktig å ha god kontakt med arbeidslivet for å sikre at våre utdannelser er så relevante som mulig. Denne avtalen kan hjelpe både oss og OBOS til å fremme våre formål.
Rekruttering og kunnskapsutvikling blir viktig
Krogh la vekt på at det er svært ønskelig at OBOS og OsloMet jobber sammen om rekruttering.
– Samfunnet er helt avhengig av god rekruttering til bygg- og anleggsfag. Vi må ha tilstrekkelig kapasitet i det norske utdanningssystemet for å dekke behovene til Norges arbeidsliv.
– Og vi kan samarbeide om kunnskapsutvikling. Forskerne våre trenger problemstillinger, og vi trenger å utvikle kunnskap på prioriterte områder.
Utfordringer i byggenæringen
Konsernsjef Daniel K Siraj i OBOS framhevet også rekruttering og kunnskapsutvikling, og peker på store utfordringer i byggenæringen og i tilgangen til boliger.
– Å bygge boliger har blitt mer komplisert, med nytt regelverk og krav til bærekraft.
– Det er i dag langt flere behov som skal dekkes hos boligkjøperne. Vi må finne løsninger for å få boliger til flere, og ta samfunnsansvaret alvorlig.
Han peker også på at rekruttering og større mangfold kan bli det viktigste i samarbeidet mellom OBOS og OsloMet.
– Av rekruttering kommer det også kompetanse. Hvis vi ikke får folk inn, og kanskje spesielt flere kvinner, klarer vi heller ikke å få til kunnskapsutvikling, og vi får heller ikke utviklet så mye ny teknologi og nye måter å løse problemer på.
Bilder


Om OsloMet
OsloMet – storbyuniversitetet (tidligere Høgskolen i Oslo og Akershus) har cirka 18.000 studenter og 2.100 ansatte, og har studier i Pilestredet, på Kjeller og i Sandvika.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Kvinner med lav sosioøkonomisk status hadde dårligere fødselsopplevelser26.5.2023 10:29:55 CEST | Pressemelding
Forskere har undersøkt hvordan faktorer som utdanning, inntekt og sivilstatus virket inn på deres opplevelse av fødselen.
SIFOs referansebudsjett er oppdatert med 2023-tall22.5.2023 15:08:15 CEST | Pressemelding
Månedlige kostnader i referansebudsjettet har økt med nesten 2700 kroner for en eksempelfamilie siden februar i fjor.
Helse og økonomi mest populært på OsloMet24.4.2023 11:00:00 CEST | Pressemelding
Helseutdanninger og økonomiske og administrative utdanninger er blant de mest populære på OsloMet, viser årets søkertall.
Grensene mellom politi og vektertjeneste viskes ut14.4.2023 12:00:00 CEST | Pressemelding
Arbeidsforskningsinstituttet har utarbeidet en rapport om vektertjenestene i Norge. Den inneholder flere bekymringsfulle funn, og belyser utviklingstrekk som har stor betydning for samfunnet.
Disse gruppene er ekstra økonomisk sårbare nå16.3.2023 06:00:00 CET | Pressemelding
Uføre er en av gruppene som er ekstra hardt rammet av dyrtiden, viser undersøkelse fra SIFO.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom