Slik unngår du korona-restskatt

- 1,2 millioner nordmenn har endret skattekortet hittil i år. Det er noe høyere enn i et normalår, og vi ser at endringer i rentenivået og forhold knyttet til koronasituasjonen har bidratt til større oppmerksomhet om skattekortendringer, forteller divisjonsdirektør i Skatteetaten, Marta Johanne Gjengedal.
Hjemmekontor og færre reiser gir lavere reisefradrag
Mange har justert skattetrekket som følge av et lavere gjeldsrentenivå. Et annet forhold som kan påvirke skatten er hjemmekontor. Flere av oss har vanligvis utgifter knyttet til reise mellom hjem og arbeidssted, men med langt færre reisedager i år kan reisefradraget falle helt eller delvis bort.
- Det er derfor viktig å sjekke hvor stort reisefradraget faktisk blir for 2020, og på dette grunnlaget vurdere om det er behov for å justere skattetrekket, sier Gjengedal.
Reglene er slik at du får fradrag for reiser mellom hjem og fast arbeidssted (arbeidsreiser) uavhengig av dine virkelige utgifter eller hvilket transportmiddel du bruker. Fradraget beregnes etter korteste strekning mellom hjem og fast arbeidssted etter sats. Satsen for inntektsåret 2020 er 1,56 kroner pr kilometer, og du får fradrag for beløpet som overstiger egenandelen på 23 100 kroner.
Les mer om emnet på skatteetaten.no, der finner du også vår reisefradragskalkulator.
Kostnader for hjemmekontor inngår i minstefradraget
Skatteetaten får spørsmål om det er fradrag man kan få når man jobber fra et hjemmekontor. I noen tilfeller kan du ha rett til fradrag for kostnader til hjemmekontor, men er du en vanlig arbeidstaker (ansatt) vil slike fradrag inngå i minstefradraget.
Dersom du har et rom hjemme som utelukkende benyttes i inntektserverv (til arbeid) var standardfradraget for det i 2019 kr 1 850. Satsen for 2020 er ikke fastsatt ennå, men er du lønnsmottaker vil dette fradraget inngå i minstefradraget og du kan ikke kreve dette i tillegg.
Er du næringsdrivende vil du kunne kreve dette standardfradraget særskilt. Det kan du også dersom du som lønnsmottaker krever fradrag for faktiske kostnader i stedet for minstefradraget.
- Det gis med andre ord ikke fradrag for kostnader til hjemmekontor i tillegg til minstefradraget. For 2020 utgjør minstefradraget maksimalt 104 450 kroner, og det er sjelden at faktiske kostnader knyttet til arbeid overstiger minstefradraget, forklarer Gjengedal.
Du kan imidlertid få skattefri dekning av ekstra utgifter du har ved å jobbe hjemmefra, når arbeidsgiver betaler disse. Se mer i vår prinsipputtalelse her: https://www.skatteetaten.no/tiltakspakker/#skattlegging-av-ansatte
Permittering: Sjekk at du ikke trekker for mye
De som er eller har vært permittert i løpet av året vil i mange tilfeller få en lavere samlet inntekt for 2020 enn den Skatteetaten har lagt til grunn ved beregningen av skattekortet. I disse tilfellene vil det normalt ikke være fare for å bli skyldig skatt, men heller at man trekker noe mer skatt enn nødvendig.
- Vi bør alle ha et forhold til den skatten vi betaler, og det vil uansett være lurt å gjøre en sjekk av skattekortet. Det gjør du enkelt ved å gå inn på skatteetaten.no, avslutter Marta Johanne Gjengedal.
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder





Lenker
Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Regjeringen har valgt konsept for videre arbeid med bedre oversikt over eierskap til aksjer3.7.2025 14:11:07 CEST | Pressemelding
Finansdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet gir Skatteetaten og Brønnøysundregistrene i oppdrag å gjennomføre et forprosjekt med utgangspunkt i konseptet samordnet aksjeeierregister.
Kontroll av serveringssteder: Fant feil hos halvparten og tre stakk fra kontroll23.6.2025 08:14:40 CEST | Pressemelding
Skatteetatens skattepatrulje fant vesentlige feil hos 39 av 79 kontrollerte serveringssteder i Trondheim. I tillegg krevde etaten inn i underkant av én millioner kroner i ubetalte skatte- og avgiftskrav.
Dette må du ha på plass før sommerbryllupet!20.6.2025 09:14:39 CEST | Pressemelding
Noen ønsker å gifte seg på Pride-feiringer i hele landet, andre planlegger et perfekt sommerbryllup. En ting er felles: Det blir ikke bryllup uten en gyldig attest fra Skatteetaten. Heldigvis får du en slik attest like etter du har søkt i mange saker.
Derfor trekkes det ikke skatt av feriepengene17.6.2025 15:36:31 CEST | Debattinnlegg
De fleste ser fram til feriepengene som kommer før sommerferien. Men det er en myte og vanlig misforståelse at feriepengene er skattefrie, skriver Regine Hatleskog Vastvedt, divisjonsdirektør i Skatteetaten.
Politiet og Skatteetaten inngår samarbeidsavtale13.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Politiet og Skatteetaten har inngått den første overordnede samarbeidsavtalen mellom etatene. Avtalen skal styrke samarbeidet på syv hovedområder, blant annet innen bekjempelsen av økonomisk kriminalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom