Slik skal Norge lede an i utviklingen av ny teknologi

Lys er en viktig komponent i teknologien rundt oss og brukes blant annet i bilsensorer, internett, dronekameraer og solceller. Denne teknologien bygger på fotonikk, fysikken til fotonene. EU anser fotonikk som en nøkkelteknologi, og mener at utviklingen av avanserte lyskilder og detektorer vil være avgjørende for Europa i fremtiden.
Det er stor etterspørsel etter kompetanse på området, og fra høsten tilbyr NMBU, som det første universitetet i Norge, en toårig master i fotonikk.
– Bruksområdene for fotonikk er mange. I Norge er det flere sterke fotonikkmiljøer i industrien, som jobber blant annet med utvikling av sensorer for prosessmålinger, fornybar energi, robotikk og forsvar, sier Achim Kohler. Han er professor i fysikk på NMBU og initiativtaker bak det nye masterprogrammet.
Samarbeid med andre fagfelt og næringslivet
Masterprogrammet i fotonikk vil kreve tett samarbeid mellom flere fagfelt, som fysikk, datavitenskap, robotikk, prosess, biologi og geomatikk. Blant annet vil fotonikkstudentene samarbeide med robotikk for å utvikle menneskesentrert teknologi, for eksempel hjelpemidler som skal hjelpe eldre å bo hjemme lenger.
For å sikre at fotonikkstudentene får relevant erfaring som arbeidslivet etterspør, har NMBU fått innspill fra næringslivsaktører og forskningsinstitusjoner med virksomhet innen fotonikk.
– Vi ønsker å utdanne kandidater for fremtidens jobbmarked. Ved å samarbeide med både industri og forskningsinstitusjoner kan vi tilby et tverrfaglig studieprogram som utdanner studenter som er attraktive for næringslivet, sier Kohler.
Nøkkelord
Kontakter
Achim KohlerProfessor i fysikkFakultet for realfag og teknologi, NMBU
Tel:+4790180765achim.kohler@nmbu.noBilder
Om Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)Christian Magnus Falsens vei 30
1433 Ås
67 23 00 00/ 917 33 440 (pressevakt)https://www.nmbu.no/
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Er batteriproduksjon veien til å bevare det gode liv for kommende generasjoner?13.11.2025 15:37:49 CET | Pressemelding
Den planlagte gigafabrikken i Arendal viser hvordan Norge satser på reindustrialisering etter oljen.
Nasjonalt forskningsløft for fremtidens planteproduksjon11.11.2025 14:48:50 CET | Pressemelding
Prosjektet PheNo skal utvikle løsninger som gjør norsk matproduksjon mer robust mot klimaendringer og kutter miljøavtrykket. Prosjektet har et budsjett på nesten 100 millioner kroner og lanseres på NMBU torsdag. Det samler ledende forskningsmiljøer og næringslivspartnere fra hele landet.
Handelshøyskolen NMBU får prestisjefylt akkreditering3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Økonomiutdanningen ved NMBU er blant verdens beste. Mandag ble det klart at NMBU har oppnådd AACSB-akkreditering. Dette kvalitetsstemplet tildeles de fremste handelshøyskolene.
Nye FN-forpliktelser om bærekraftige og rimelige boliger15.10.2025 13:49:17 CEST | Pressemelding
Mer enn 30 europeiske ministre og representanter har forpliktet seg til å ta grep mot boligkrisen i Europa, inkludert Norge. Blant de lovede tiltakene er regulering av korttidsutleie til turister.
— Satser ikke nok på kunnskapsbasert beredskap15.10.2025 12:04:52 CEST | Pressemelding
Regjeringen legger i årets statsbudsjett stor vekt på beredskap. — Det er både riktig og viktig, men satsingen er for smal. Skal Norge rustes for framtidens kriser, må forskning og utdanning stå mer sentralt i beredskapsarbeidet, sier NMBU-rektor Solve Sæbø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

