Skreddersøm bremser vekst i nordisk økonomi
24.5.2018 10:05:00 CEST | Standard Norge | Pressemelding

En ny studie gjennomført på oppdrag fra de fem nordiske standardiseringsorganisasjonene, viser at standarder har betydelig påvirkning på veksten i nordisk økonomi både med hensyn til arbeidsproduktivitet og BNP.
1179 nordiske selskaper som har erfaring med bruk av standarder, har deltatt i studien. Seks av ti sier at standarder er et godt virkemiddel for å følge den teknologiske utviklingen.
– Det digitale samfunn er helt avhengig av at vi har felles spilleregler som grunnlag for videre vekst og utvikling. Det er for eksempel umulig å se for seg en framvekst av smarte byer hvis ikke samspillet mellom ulike teknologier fungerer. Standarder sikrer at teknologiene fungerer sammen og sørger for høy kvalitet på tjenestene, sier Mehus.
Studien antyder at så mye som 39 prosent av veksten i arbeidsproduktiviteten og 28 prosent av veksten i BNP i de nordiske landene i perioden 1976 til 2014 er knyttet til standardisering.
Dette overrasker ikke næringsministeren.
– Denne studien bekrefter at standardisering er viktig for økt produktivitet i næringslivet som i neste omgang skaper gevinster for økonomien som helhet. Standarder er også et effektivt virkemiddel for å spre og bruke kunnskap og teknologi, noe som blir viktigere og viktigere for Norge, sier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Han får støtte fra NHO.
– Vi ser at spesielt for små økonomier som Norge, er markedsadgang essensielt. Standarder forenkler eksport, de strømlinjeformer veien til utenlandske markeder, og gir virksomheter muligheten til å påvirke framtidige rammebetingelser på sitt felt. De gjør jobben enklere, slik at du kan konsentrere deg om de viktigste tingene, sier administrerende direktør Kristin Skogen Lund i NHO.
Studien viser det samme. Hver tredje virksomhet oppgir forbedret markedsadgang som den viktigste årsaken til å bruke standarder.
Ifølge studien er den viktigste årsaken til at selskapene bruker standarder, at de vil:
- forbedre markedsadgangen (34 %)
- forbedre produkt-/tjenestekvaliteten (32 %)
- redusere risiko (26 %)
Studien er gjennomført av Menon Economics og Oxford Research med støtte fra Nordic Innovation.
Nøkkelord
Kontakter
Marit SæterKommunikasjonssjef
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noBilder




Lenker
Om Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Nærmere 5000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.
Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Ny internasjonal standard skal styrke kvinnehelse på arbeidsplassen6.3.2026 06:25:00 CET | Pressemelding
Kvinnehelse har lenge vært en lite anerkjent utfordring i arbeidslivet. Nå lanseres en ny internasjonal standard som skal gi virksomheter et konkret verktøy for å ivareta kvinners helse.
Likestilling handler også om produktsikkerhet5.3.2026 14:13:56 CET | Debattinnlegg
Produkter som brukes av halvparten av verdens befolkning kan selges uten krav til innholdsmerking eller obligatoriske tester. Det sier dessverre noe om hvordan vi prioriterer både produktsikkerhet og kvinners helse.
Skal gjøre bolighandel tryggere23.2.2026 11:08:19 CET | Pressemelding
Rundt 100 000 boliger får hvert år en tilstandsrapport. For mange boligkjøpere er dette det viktigste dokumentet å forholde seg til før de legger inn et bud. Nå er standarden som ligger til grunn for disse rapportene, oppdatert for å gi forbrukere bedre og mer forståelig informasjon om boligens faktiske tilstand.
Visste du at det finnes en egen standard for skrei?28.1.2026 11:00:21 CET | Pressemelding
Skrei er et av Norges mest kjente sjømatprodukter og et viktig sesongprodukt for fiskerinæringen i Nord-Norge. Mindre kjent er det at kvaliteten på skreien er beskrevet og sikret gjennom en egen norsk standard.
Barking ny direktør for internasjonale relasjoner i Standard Norge19.1.2026 08:48:54 CET | Pressemelding
Inger Marie Gaard Barking er ansatt som direktør for avdeling for internasjonale relasjoner og forretningsutvikling i Standard Norge. Hun startet i stillingen 1. desember.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
