Skreddersøm bremser vekst i nordisk økonomi
24.5.2018 10:05:00 CEST | Standard Norge | Pressemelding

En ny studie gjennomført på oppdrag fra de fem nordiske standardiseringsorganisasjonene, viser at standarder har betydelig påvirkning på veksten i nordisk økonomi både med hensyn til arbeidsproduktivitet og BNP.
1179 nordiske selskaper som har erfaring med bruk av standarder, har deltatt i studien. Seks av ti sier at standarder er et godt virkemiddel for å følge den teknologiske utviklingen.
– Det digitale samfunn er helt avhengig av at vi har felles spilleregler som grunnlag for videre vekst og utvikling. Det er for eksempel umulig å se for seg en framvekst av smarte byer hvis ikke samspillet mellom ulike teknologier fungerer. Standarder sikrer at teknologiene fungerer sammen og sørger for høy kvalitet på tjenestene, sier Mehus.
Studien antyder at så mye som 39 prosent av veksten i arbeidsproduktiviteten og 28 prosent av veksten i BNP i de nordiske landene i perioden 1976 til 2014 er knyttet til standardisering.
Dette overrasker ikke næringsministeren.
– Denne studien bekrefter at standardisering er viktig for økt produktivitet i næringslivet som i neste omgang skaper gevinster for økonomien som helhet. Standarder er også et effektivt virkemiddel for å spre og bruke kunnskap og teknologi, noe som blir viktigere og viktigere for Norge, sier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Han får støtte fra NHO.
– Vi ser at spesielt for små økonomier som Norge, er markedsadgang essensielt. Standarder forenkler eksport, de strømlinjeformer veien til utenlandske markeder, og gir virksomheter muligheten til å påvirke framtidige rammebetingelser på sitt felt. De gjør jobben enklere, slik at du kan konsentrere deg om de viktigste tingene, sier administrerende direktør Kristin Skogen Lund i NHO.
Studien viser det samme. Hver tredje virksomhet oppgir forbedret markedsadgang som den viktigste årsaken til å bruke standarder.
Ifølge studien er den viktigste årsaken til at selskapene bruker standarder, at de vil:
- forbedre markedsadgangen (34 %)
- forbedre produkt-/tjenestekvaliteten (32 %)
- redusere risiko (26 %)
Studien er gjennomført av Menon Economics og Oxford Research med støtte fra Nordic Innovation.
Nøkkelord
Kontakter
Marit SæterKommunikasjonssjef
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noBilder




Lenker
Om Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Nærmere 5000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.
Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel11.9.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid. Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god idé til global infrastruktur.
Det viktigste finner du på innsiden av sykkelhjelmen27.8.2026 09:56:25 CEST | Pressemelding
Noe av det viktigste med sykkelhjelmen står med liten skrift på innsiden. Om du finner CE-merket og bokstavene "EN" etterfulgt av tallet 1078, vet du at sykkelhjelmen er testet etter felles krav.
Marthe Haugland er ny leder for markedsutvikling i Standard Norge20.8.2026 13:40:33 CEST | Pressemelding
Marthe Haugland er ansatt som leder for markedsutvikling innen byggteknikk og kontrakter i Standard Norge. Hun kommer fra Nordic Innovation og skal bidra til at standarder blir et enda viktigere verktøy for innovasjon, digitalisering og sirkulær omstilling i byggenæringen.
Skal du se solformørkelsen? Sjekk standarden på brillene11.8.2026 14:32:39 CEST | Pressemelding
Onsdag kveld 12. august 2026 blir det en stor, delvis solformørkelse i Norge. Mellom 81 og 85 prosent av sola dekkes av månen på det meste. Fenomenet starter i nord rundt klokken 18.30 og når Sør-Norge litt etter klokken 19.00, med maks formørkelse om lag en time senere. Skal du se mot sola, holder det ikke med vanlige solbriller. Den internasjonale standarden ISO 12312-2 stiller krav til filtre som er laget for direkte observasjon av sola.
Det mest undervurderte konkurransefortrinnet vi har27.7.2026 08:15:00 CEST | Kronikk
Når vi snakker om konkurransekraft, handler det ofte om teknologi, kapital og kompetanse. Om innovasjon, produktivitet og omstillingsevne. Men et av våre viktigste konkurransefortrinn snakker vi sjelden om. Evnen til å bli enige.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
