Skatteoppgjør for 573 milliarder kroner i 2017

Pressemeldingen på nynorsk er tilgjengelig her.
Det samlede skatteoppgjøret for 2017 viser at lønnstakere, pensjonister og personlig næringsdrivende til sammen har betalt 492 milliarder kroner i skatt og avgift på inntekt og formue. 317.000 selskaper har betalt til sammen 81 milliarder kroner i skatt (unntatt petroleum).
3,2 millioner lønnstakere, pensjonister og personlig næringsdrivende fikk tilbakebetalt skatt til gode i årets skatteoppgjør, og 760.000 betalte restskatt. For tre av fire personer som fikk skatt til gode eller restskatt er beløpet under 15,000 kroner. For én av 25 (4%) er beløpet over 50,000 kroner.
- De fleste treffer godt med å betale riktig skattebeløp gjennom hele året. Det å få restskatt eller skatt til gode skyldes at dine økonomiske forhold ble annerledes enn det som skattetrekket ble beregnet på. Du kan unngå dette ved å justere opplysninger i skattekortet gjennom året, sier skattedirektør Hans Christian Holte.
Endre skatteopplysninger selv i opptil tre år
Etter at den nye skatteforvaltningsloven trådte i kraft i fjor, fastsetter du selv grunnlaget for skatten din når du oppgir inntekt, formue, gjeld og fradrag i skattemeldingen. Det betyr at du ikke lenger skal sende en klage på skatteoppgjøret, hvis noe er feil.
- Hvis du oppdager feil, skal du i de aller fleste tilfeller endre selv slik at Skatteetaten kan beregne riktig skatt og sende deg et nytt skatteoppgjør. Endringer kan for eksempel være en fradragspost som ikke var fylt ut eller at enkelte inntektsposter ble feil ved utfyllingen av skattemeldingen, sier Holte.
Når opplysninger rettes, vil Skatteetaten beregne skatten på nytt. Det er mulig å endre opplysninger selv i opp til tre år etter leveringsfristen.
Se veileder som hjelper deg å endre skatteopplysninger selv: skatteetaten.no/klage
Skattelistene er tilgjengelige for søk 7. november
Skattelistene for inntektsåret 2017 er tilgjengelig for søk på skatteetaten.no fra 7. november. Søk omfatter nettotall for personer og selskaper. Det loggføres hvem som har søkt på deg i skattelistene.
Siden oktober i fjor har det vært 1,6 millioner søk i skattelistene på skatteetaten.no, fordelt på 440.000 unike innlogginger. Det er omtrent likt som året før. Til sammenligning var det i året før loggføring av søk ble innført, 16,5 millioner søk fordelt på nær 927.000 unike innlogginger.
Skattelistene er tilgjengelige her: skatteetaten.no/skattelistene
Tall for skatteoppgjøret fordelt på kommune er her: skatteetaten.no/nokkeltall
Nøkkelord
Bilder


Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Økning i antall som rapporterer krypto i skattemeldingen28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Antallet som førte opp i skattemeldingen at de eide krypto økte med over 30 prosent det siste året, viser ferske tall fra Skatteetaten.
Ny digital løsning: Sparer næringslivet for en halv milliard årlig7.10.2025 08:25:00 CEST | Pressemelding
En ny digital løsning gjør at revisorer kan få direkte tilgang til skattedata. Det reduserer tidsbruken for revisorer og kan spare næringslivet for minst 500 millioner kroner hvert år.
Skatteetaten: Kontroller førte til milliard-innbetaling11.8.2025 11:35:24 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har kontrollert 150 utenlandske nettbaserte selskaper som ikke betalte inn merverdiavgift. Det har ført til etterberegninger, tilleggsskatt og merverdiavgift på til sammen 4,9 milliarder kroner.
Arendalsuka: SnapSkatt og TikTax – Skatteetaten setter søkelyset på digitaløkonomien8.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten inviterer til et spennende arrangement om digitaløkonomien under Arendalsuka 2025. I tillegg deltar vi på rundt 20 arrangementer. Her finner du alle.
August er «flyttemåneden» – nå advarer Skatteetaten mot useriøse aktører6.8.2025 07:47:53 CEST | Pressemelding
Tall fra Folkeregisteret viser at august er den måneden flest melder flytting i Norge. – Ikke bli lurt av nettsider som utgir seg for å være Skatteetaten eller Folkeregisteret når du skal melde flytting, sier Roar Sellevoll, avdelingsdirektør for Folkeregisteret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
