Skatteetaten inngår samarbeidsavtale med Fair Play Bygg
1.10.2021 12:26:07 CEST | Skatteetaten | Pressemelding

Skatteetaten samarbeider med flere aktører i samfunnet for å bygge kunnskap og kompetanse om utfordringene knyttet til arbeidslivskriminalitet og om hvordan vi sammen kan bidra til å forebygge og bekjempe dette.
Formålet med avtalen er at Skatteetaten og Fair Play Bygg gjennom dialog og kunnskapsdeling i fellesskap skal redusere og avdekke risikoer innenfor skatte- og avgiftsområdet. Samarbeidet skal også bidra til at partene får bedre kjennskap til hverandres strategier og tiltak, og at man deler innsikt om arbeidslivskriminalitet.
- Fair Play Bygg er svært tett på bygg- og anleggsbransjen og har vært en fast leverandør av tips til Skatteetaten siden organisasjonen ble opprettet. Vi ser frem til et forsterket samarbeid med Fair Play Bygg Norge. Det gir oss mulighet til å jobbe enda mer i sanntid enn vi gjør i dag, og det kan bidra til å redusere handlingsrommet for kriminelle aktører, sier avdelingsdirektør Erik Nilsen i avdeling skattekriminalitet i Skatteetaten.
Avtalen legger til rette for tett samhandling gjennom faste møtearenaer og kontaktpersoner i Skatteetaten og Fair Play Bygg.
- Kontrollmyndighetene kan ikke forebygge arbeidslivskriminalitet alene. Avtalen bidrar til at myndighetene får et mer korrekt kriminalitetsbilde, og kan da sette inn mer effektive strategisk tiltak, sier styreleder Roy Skorstad i Fair Play Bygg Norge.
Skatteetatens samarbeidsavtaler
Skatteetaten har flere typer samarbeidsavtaler innen bekjempelse av arbeidslivskriminalitet. Etaten har samarbeidsavtaler med store oppdragsgivere, med fylkeskommuner og kommuner, organisasjoner og med andre relevante aktører. Nasjonalt tverretatlig analyse- og etterretningssenters (NTAES) sin situasjonsbeskrivelse fra 2020 viser at Skatteetatens samarbeidsavtaler har god effekt og reduserer risiko for arbeidslivskriminalitet.
Fair Play Bygg Norge
Fair Play Bygg jobber for en seriøs byggenæring med like konkurransevilkår. Organisasjonen jobber med å avdekke, forebygge og dokumentere arbeidslivskriminalitet. Les mer på fairplaybygg.no
Kontakt:
Skatteetaten:presse@skatteetaten, tlf. 945 01 000
Fair Play Bygg:
Lars Mamen, pressekontakt, lars.mamen@fairplaybyggoslo.no, tlf. 406 08 664
Roy Skorstad, styreleder, roy@skorstadbygg.no
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder

Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Regelbrudd i 27 kommuner: Skatteetaten varsler om serveringssteder etter kontroller25.3.2026 08:01:39 CET | Pressemelding
Skatteetaten har varslet skjenkemyndighetene i 27 kommuner etter kontroller av serveringsbransjen gjennomført i julebordsesongen. Totalt gjelder varslene 68 virksomheter der etaten har avdekket brudd på skatte-, avgifts- og regnskapsregelverket.
Skatteetatens anmeldelser: Flere og strengere dommer19.3.2026 08:04:06 CET | Pressemelding
Skatteetatens anmeldelser førte i 2025 til flere og strengere dommer. Gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder i fengsel og i den strengeste dommen fikk hovedmannen seks år i fengsel i en omfattende tilretteleggersak.
Skattemeldingen er på vei. Skatteetaten advarer mot svindel11.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
I takt med utsendingen av skattemeldingen for 2025 øker også svindelforsøkene. Skatteetaten advarer mot falske e‑poster og SMS-er som ber deg om å trykke på lenker.
I dag går de første skattemeldingene ut - 2,7 millioner ligger an til å få penger til gode9.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Fra i dag og frem til 30. mars sendes skattemeldingen ut til 5,3 millioner lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak. Selv om den er forhåndsutfylt, er den ikke ferdig.
Kontrollerte skisteder i Norge og Sverige26.2.2026 08:05:05 CET | Pressemelding
Skatteetaten og det svenske Skatteverket har gjennomført kontroller hos virksomheter på skistedene Trysil og Sälen. Kontrollene ble gjennomført for å få mer informasjon om virksomhetene rundt store skisteder, og i hvilken grad det skjer regelverksbrudd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
