Skap stemning med tekstiler i hjemmet

Vi har lenge vært på den minimalistiske bølgen, der alt skal være litt sterilt og nakent. Vinduer uten gardiner, bord uten duker, gulv uten tepper. Rent, praktisk og enkelt. Ikke fordi trendene bestemmer over oss, men kanskje fordi det er dét mange av oss har hatt behov for. Hendelser i samfunnet har en tendens til å gi flertallet like behov. Det gjelder også i interiør- og tekstilverden. Nå går tendensen i motsatt retning og minimalismen har nok hatt sitt høyepunkt for denne gang. Etter flere «rare» og uforutsigbare år med mye uro, ser vi ut til å ville omfavne lunhet, trygghet og varme i større grad. Skikkelig hjemmekos. Det betyr mer tekstiler, farger og naturelementer inn i hjemmet.
Slik kan rommet enkelt gjøres mer stemningsfullt:
- Flere mønstre: prøv å kombinere ulike mønstre. Det gir hjemmekoselig stemning. Hvis alt er likt, blir det fort for perfekt og litt stivt.
- Mer farger: det kan være lettere å tørre mer når det gjelder puter, tepper eller en duk, enn fargen på en hel vegg, og det er enkelt å bytte ofte.
- Gjenbruk: kombiner gjerne nytt og gammelt. Har du liggende en vevd eller brodert duk fra bestemor, kan det være fint å ta den frem nå. Det skaper gode følelser og gir nye minner. Har du bare små rester? Bruk dem som brikker på et brett eller lysfat. Eller kanskje de kan sys på en ensfarget pute som trenger litt ny gnist? Da kan du få et personlig og varmt interiør.
Gardiner
Vibeke Sandven hos Green Apple kan bekrefte at de ser en trend på tekstiler som minner om håndarbeid.
-På kjøkkenfronten er det fremdeles liftfardin som er det store. På et kjøkken er det ofte lettere å bruke mønster og farger på gardinen, da det ikke er så mange andre ting å ta hensyn til som f eks i en stue.
Stoffer i et rom gir mye varme og lunhet. Gardiner tar ikke bare imot eventuell trekk fra vinduene eller sterkt sollys, de kan heve atmosfæren i et rom og fremheve fargene som er der. Eller forsterke følelsen man vil sitte igjen med når man er i rommet.
Tepper som gir mye
Gulvtepper er «all over» for tiden. På årets interiør- og trendmesser har det blitt vist tepper i alle varianter, men hovedtendensen innen løse tepper er grove, nesten klumpete tepper i ullkvaliteter og naturfarger. Og mønstrete, kunstneriske tepper med inspirasjon fra soloppgang eller hav. Myke linjer og runde former. Blikkfang til gulvet rett og slett.
Alt er lov, men det viktigste er å ha det slik at det gjør oss godt hjemme -det er tross alt der vi er når vi skal kose oss.
Nøkkelord
Kontakter
Kristian OwrenAdministrerende direktørIFI - Informasjonskontoret for farge og interiør
Tel:926 88 260kristian@ifi.noCharlotte Holberg SveinsenIFI - Informasjonskontoret for farge og interiør
Tel:91 24 86 54charlotte@ifi.noBilder




Om Informasjonskontoret for farge og interiør
IFI er en privat non-profitt organisasjon som er bransjeambassadør, inspirator og pådriver for igangsetting av nye store og små oppussings-, og nybyggsprosjekter i Norge. Virksomhetens aktiviteter strekker seg fra forbrukerinformasjon til bransjearrangementer.
Følg pressemeldinger fra Informasjonskontoret for farge og interiør
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Informasjonskontoret for farge og interiør på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Informasjonskontoret for farge og interiør
Klar til 17. mai? Sjekk disse fem tingene først9.5.2025 09:01:00 CEST | Pressemelding
17. mai er rett rundt hjørnet – er uteplassen, grillen og bunadsskjorten klar? IFI har samlet fem tips for hva som er fint å gjøre før flagget går til topps.
Våren er her – er huset ditt klart?25.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Våren er det perfekte tidspunktet for å sjekke tilstanden på huset ditt. IFI anbefaler alle huseiere å gjøre en utvendig hussjekk nå – før små problemer blir store og kostbare.
Påsketips til nytte og glede11.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Påsken byr på mange fridager – perfekt for å finne på noe hyggelig med barna, samtidig som du kan få gjort litt enkel oppussing. Kanskje det til og med går an å kombinere det? Enten du tilbringer påsken hjemme eller på hytta, har vi i IFI samlet noen artikler med påsketips vi håper kan inspirere.
Klar for hyttesesongen? Sjekk dette nå28.3.2025 09:30:00 CET | Pressemelding
Med strålende vær og varsel om plussgrader, ser det ut som om de fleste delene av landet skal smelte frem. IFI - Informasjonskontoret for farge og interiør, oppfordrer hytteeiere til å ta en sjekk og legge en plan for sommerens vedlikehold. Her er sjekklisten som hjelper deg i gang
Når kan jeg starte utendørsarbeidet?7.3.2025 09:15:00 CET | Pressemelding
Nordmenn er i verdenstoppen når det kommer til oppussing og vedlikehold. Her er rådene du bør følge om du vil i gang med utendørssesongen fortest mulig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom